Domowe sposoby na mrówki, czyli jak się ich pozbyć z ogrodu i domu

GettyImages-sb10066653b-001.jpg (2)
GettyImages-sb10066653b-001.jpg (2)
Mrówki to wszędobylskie stworzenia, które latem w poszukiwaniu pokarmu wędrują do domów. Chętnie też zamieszkują ogrody, gdzie sprzyjają rozwojowi mszyc. Obecność człowieka niespecjalnie im przeszkadza, ale ponieważ potrafią narobić szkód, warto wiedzieć, jakie są domowe sposoby na mrówki. Okazuje się, że wcale nie trzeba ich zabijać.

Latem mrówki zaczynają robić się dokuczliwe. W poszukiwaniu pokarmu zaglądają do domów, wchodząc wszędzie, gdzie tylko wyczują coś nadającego się do jedzenia – dostaną się do niezbyt szczelnych pojemników z żywnością, trafią do paczek z cukrem. Choć nie są takim utrapieniem jak karaluchy, to jednak dość trudno się ich pozbyć. A to dlatego, że ich kolonie są bardzo liczne, a zwiadowcy, którzy trafiają do krainy obfitości, jaką jest dla nich kuchnia, pozostawiają następnym osobnikom dokładne informacje, jak do niej dotrzeć.

Dlatego najlepszy domowy sposób na mrówki to bardzo dokładne sprzątanie. Owady kierują się głównie węchem. Wyczują więc wszystko, co według nich nadaje się do jedzenia. Ich uwagę przyciągną na pewno pozostawione luzem w kuchni warzywa i owoce czy nieprzykryta cukiernica. Ale chowanie żywności nie wystarczy. Trzeba też dokładnie zmywać podłogę oraz wszystkie miejsca, którymi owady wędrowały, ponieważ wówczas pozostawiały również ślady węchowe. Jakie są inne domowe sposoby na mrówki.

Domowe sposoby na mrówki w mieszkaniu

W sklepach jest spory wybór preparatów na mrówki, jednak to środki chemiczne, więc nie każdy ma ochotę używać ich we własnym mieszkaniu, a szczególnie w kuchni. Istnieją jednak domowe sposoby na mrówki, całkowicie nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt, które pozwolą pozbyć się nieproszonych gości. Mrówki można bowiem odstraszyć, nie trzeba koniecznie ich zabijać. Warto skorzystać z wiedzy o ich nadzwyczaj rozwiniętym zmyśle węchu.

Najprostszy domowy sposób na mrówki to rozsypanie sproszkowanego cynamonu w miejscach, w których pojawiają się owady. Wcześniej dobrze jest prześledzić trasę ich migracji, by przyprawę zastosować też tam, gdzie owady przedostają się do domu, a może to być np. uchylone okno, otwór wywiercony w ścianie, którym został poprowadzony kabel od anteny, niewielka szpara pod progiem itp. Jeśli nie chce się mieć w przyszłości kłopotów z wędrującymi mrówkami, warto takie otwory i szczeliny zabezpieczyć, np. silikonem.

Mrówki nie lubią też zapachu niektórych ziół, np. mięty czy cytrusów. Domowy sposób na mrówki to rozłożenie w newralgicznych miejscach listków mięty lub skórek cytrynowych. Zamiast nich można też użyć olejków eterycznych i spryskać wszystkie miejsca, w których pojawiają się owady.

Niezawodny domowy sposób na mrówki to ocet – wystarczy przecierać nim miejsca przemarszu mrówek, by te przestały się pojawiać. Podobne działanie ma napar przygotowany z liści pomidora i wrotyczu.

Domowy sposób na mrówki, który ma na celu ich wytępienie, to wymieszanie boraksu z ugotowanym żółtkiem i rozsypanie na trasie przemarszu mrówek. Takie „danie” jest dla owadów toksyczne. Metoda może być stosowana jako domowy sposób na mrówki faraonki, które tworzą gniazda w przegrodach budowlanych i są bardzo trudne do wytępienia.

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie

Choć wydawać by się mogło, że mrówki w ogrodzie są dość nieszkodliwe, to jednak potrafią one być zagrożeniem zarówno dla roślin, jak i dla nawierzchni. Mrówki sprzyjają bowiem rozwojowi mszyc, które produkują dla nich spadź, przy okazji niszcząc rośliny. Co gorsza pracowite owady lubią wybierać piasek z podbudowy ścieżek i podjazdów z kostki, pod którymi umieszczają larwy, aby ogrzewały się od ciepłego betonu. Skutkiem tego bywają zapadnięte nawierzchnie, wymagające kosztownych napraw.

Jakie są domowe sposoby na mrówki w ogrodzie? Często poleca się polewanie mrowisk wrzątkiem. To jednak niezbyt skuteczna metoda, bo kopiec – niczym czubek góry lodowej – to tylko niewielka część gniazda mającego szeroko rozgałęzione korytarze. Nie uda się zabić wszystkich mrówek, łącznie z ich królową, więc kolonia szybko zapełni się nowymi robotnicami, a problem powróci.

Lepsze domowe sposoby na mrówki w ogrodzie to te, które pozwalają pozbyć się owadów. Jednym z nich jest posadzenie roślin, których sąsiedztwa mrówki nie cierpią. Należą do nich m.in. pomidory, dalie, mięta, lawenda, tymianek. Jeśli mrówki zasiedliły trawnik, można podlewać go wodą, w której przez dwa dni moczył się czosnek i liście pokrzywy.

Gdy natomiast owady wynoszą piasek spomiędzy kostki brukowej, można posypać fugi proszkiem do pieczenia, który je odstraszy. Środek jest łatwo dostępny i tani, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać go wielokrotnie, do skutku.

Więcej:

Zobacz wideo: Szkodniki na balkonie

Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:
Tagi:

Pozostałe wiadomości