Dominikana - jakie szczepienia trzeba zrobić przed wyjazdem?

Wybierasz się na wymarzony urlop na Dominikanie? Przed wyjazdem warto dowiedzieć się, jakie szczepienia obowiązkowe musisz wykonać oraz w jakie leki powinieneś się zaopatrzyć. W ten sposób unikniesz chorób, które nie tylko mogłyby pokrzyżować wakacyjne plany, ale i permanentnie wpłynąć na stan Twojego zdrowia.

Zobacz też: Czy Polakom potrzebna jest wiza na Dominikanę? >>>

Kiedy planujemy wakacyjne wyjazdy do ciepłych krajów, w głowie mamy jedynie szum morza, zapach egzotycznych potraw i widok oblanych słońcem piaszczystych plaż. Najważniejszą rzeczą do załatwienia przed wyjazdem, powinno stać się profilaktyczne dbanie o zdrowie, czyli chociażby wykonanie niezbędnych szczepionek. Czy na Dominikanę trzeba się szczepić ? Zdecydowanie tak. Nie tylko jest to “wylęgarnia” tropikalnych chorób, ale i miejsce ze słabym dostępem do publicznej służby zdrowia. Zaniechanie tak ważnej rzeczy jaką są szczepionki, może być tragiczne w skutkach.

Szczepienia na Dominikanę - przed jakimi chorobami chronią?

Dominikana leży w strefie klimatu równikowego. Wysokie temperatury oraz niemała wilgotność powietrza to idealne środowisko dla szybko rozmnażających się bakterii, przekształcających rajskie miejsca w prawdziwe “wylęgarnie” chorób tropikalnych. Także na Dominikanie istnieje spore zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne, stanowiące potencjalne niebezpieczeństwo dla naszego układu odpornościowego. Z tego też powodu szczepienia przed wyjazdem na Dominikanę są niezwykle ważne i żaden podróżnik wybierający się na Karaiby nie powinien opuszczać Polski przed ich zrobieniem. Najgroźniejszą chorobą, panującą na Dominikanie, jest malaria - tropikalna choroba pasożytnicza. Jak wynika ze statystyk, jest to najczęstsza na świecie choroba zakaźna, na którą co roku zapada ponad 220 milionów osób (z czego ok. 2 miliony umiera). Nie ma skutecznej szczepionki na malarię. Istnieją za to specjalne leki chemioprofilaktyczne, zmniejszające ryzyko zachorowania. Innymi chorobami “czyhającymi” na nas na Dominikanie są między innymi tężec, błonica, dur brzuszny, choroba Heinego-Medina (polio) czy żółta febra. Spożycie wody kranowej na wyspie (w tym także kostek lodu) może spowodować niemałe problemy żołądkowe, które mogą doprowadzić do odwodnienia.

Zobacz też: Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Kirgistanu? Wiza, ubezpieczenie i cło >>>

Dominikana szczepienia obowiązkowe i zalecane.

Jakie szczepienia na Dominikanę trzeba zrobić przed wyjazdem? Odpowiedź brzmi: żadne. Nie ma bowiem wymogu szczepienia się przed przekroczeniem granic wyspy (tak jak to bywa np. podczas podróży do krajów afrykańskich). Istnieją jednak szczepionki zalecane przez wyspecjalizowanych lekarzy medycyny podróży. Decyzja o szczepieniach oraz ich odpowiedni dobór to sprawa indywidualna i zawsze powinna odbywać się pod okiem lekarza. Przed wyjazdem na rajską wyspę zaleca się szczepienia przeciwko:

  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A) i B (WZW B),
    • tężcowi (wywołanemu przez egotoksyny, wytwarzane przez laseczkę tężca),
      • błonicy (powodującej obrzęk strun głosowych),
        • durowi brzusznemu (zwanemu również tyfusem - ogólnoustrojowej chorobie bakteryjnej),
          • chorobie Heinego-Medina (zwanej polio, przenoszonej drogą fekalną),
            • żółtej febrze (śmiercionośnej chorobie wirusowej),
              • zapaleniu opon mózgowych typu A i C.

                Zobacz też: Szczepienia dla dzieci – dlaczego warto? >>>

                Dominikana - co jeśli nie szczepienia?

                Oprócz szczepionek zalecanych istnieje wiele sposobów i zasad, dzięki których zmniejszymy ryzyko zakażenia się niechcianą chorobą lub wirusem. Przede wszystkim powinniśmy chronić się przed ugryzieniem komarów, które są przenosicielami malarii i wirusa Zika. W tym celu warto zaopatrzyć się w preparaty odstraszające owady oraz moskitiery ubraniowe i namiotowe. Ponadto pamiętajmy, że do picia nadaje się tam jedynie woda butelkowana - nigdy z kranu lub nawet wyznaczonych miejsc z rzekomo “woda pitną”. Mikroelementy zawarte w takiej wodzie wpływają zupełnie inaczej na układ pokarmowy mieszkańca wyspy, a inaczej na żołądek turysty z Europy. Niezwykle ważna jest również higiena osobista. Dodatkowo, nigdy nie jedzmy brudnych owoców (a myjmy je jedynie wodą z fabrycznie zamkniętych butelek) oraz jedzenia nieznajomego pochodzenia. Przestrzeganie tych zasad pozwoli na zminimalizowanie ryzyka zachorowań.

                Dominikana - co spakować do apteczki?

                Przed wyjazdem na Dominikanę warto skompletować dobrze zaopatrzoną apteczkę, gdyż leki na miejscu mogą być nie tylko drogie, ale i ciężkie do dostania. Apteczka powinna zawierać:

                • leki na malarię,
                  • leki przeciwbólowe,
                    • leki łagodzące problemy żołądkowe,
                      • leki przeciwbiegunkowe,
                        • leki zmniejszające gorączkę,
                          • środki dezynfekujące rany
                            • opatrunki i plastry.
                              podziel się:

                              Pozostałe wiadomości