Dom

Dom na skale. Zobacz budynek, który był uznany za najpiękniejszy w Polsce i Europie

"Nowoczesny dom na skale"

Dom

Dom na skale. Zobacz budynek, który był uznany za najpiękniejszy w Polsce i Europie

"Nowoczesny dom na skale"

Nieoczywiste budynki u jednych wzbudzają zachwyt, u innych zdumienie. Dom, który widzicie w materiale, zdobył wiele prestiżowych, architektonicznych nagród. Jak powstawał?

Dom na skale

To bez wątpienia jeden z najbardziej nietypowych domów w Małopolsce. Na terenie dawnego kamieniołomu, nieopodal Krakowa, kilka lat temu stanął dom, który szybko został uznany za jeden z najpiękniejszych w Polsce i w Europie. Budynek jest bryłą przypominającą przewrócone pudełko zapałek.

Główną ideą było wkomponowanie budynku w teren. Stąd to pudełko oparte o skałę, które ma wrażenie, że zjeżdża, ale tak naprawdę łączy dwie części działki. Na pewno najbardziej charakterystycznym momentem tej działki jest to skalne urwisko, które tak naprawdę dzieli działkę na dwie części i to dosyć nierówne

- mówi Przemysław Olczyk, architekt.

Jak dodaje, mnogość tarasów i możliwości obejścia oraz przejścia buduje tę bryłę i sprawia, że budynek bardzo mocno asymiluje się z otoczeniem.

Dom, który zachwyca

Moda przemija. Tworząc budynek, ważne jest, by jego styl, w jakim zostanie urządzony, był ponadczasowy. Podobnymi kryteriami kierował się Przemysław Olczyk.

Tworząc, to była jedna z ważniejszych wytycznych, żeby one nie były modne (wnętrza - przyp. red.). Żeby za dziesięć, dwadzieścia lat one nadal były funkcjonalne i ładne. Myślę, że to się udało

- tłumaczy.

Najważniejsze było dla niego, żeby te wnętrza nie straciły charakteru nowoczesnych miejsc, nowoczesnego designu, a jednocześnie były przytulne. Chciał połączyć prostotę z ciepłem i jak widzimy - świetnie się to udało.

Każdy ma inne marzenia, każdy chce mieszkać w innej przestrzeni. Wydaje mi się, że to jest długi proces, gdzie znajdujemy balans pomiędzy tym, co ja widzę, co bym chciał zaprojektować, a w tym, w czym inwestor chciałby zamieszkać (…) Ten dom mam wrażenie i mam nadzieję, że będzie ponadczasowy

- dodaje. 

Zobacz też:

Wrażliwy rolnik spod Olsztyna łączy pracę w gospodarstwie z kulturystyką. Jego forma robi wrażenie!

Odpicowane mieszkanie w nowojorskim stylu. "Od początku chciałam uzyskać efekt takiego zachodniego mieszkania"

W czynie społecznym remontują pałac. "Wszystko zaczęło się od marzenia"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Reporter: Izolda Sanetra
Co sądzisz o tym artykule?
89
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0