Dobre wina bułgarskie: sommelierski wybór

dwa kieliszki z winem
Fot. VioletaStoimenova / Getty Images
Dla wielu wina bułgarskie to synonim taniego trunku. Tymczasem historia produkcji wina w Bułgarii sięga czasów trackich, które na stałe wprowadziły ten napój do symboliki i kultury kraju. Przez znawców wina bułgarskie uznawane są za jedne z najlepszych w Europie. Na ich smak i aromat ma wpływ zróżnicowany klimat kraju.

Bułgarskie dobre wina niestety są trudno dostępne w Polsce, a te importowane często okazują się produktami niskiej jakości. Zrodziło to krzywdzącą opinię, iż wszystkie trunki z Bułgarii są słabej jakości. Tymczasem to kraina różnorodnych win, których smak ukształtował zmienny klimat, a sami Bułgarzy nazywani są najstarszymi winiarzami świata. Bułgarskie wina dzieli się na dwie grupy: GAO (wina wysokiej i średniej jakości) oraz GCAO (wina najwyższej jakości). Regulacje te związane są z działaniem Unii Europejskiej. Jak jednak wskazują Bułgarzy, podczas wyboru wina należy kierować jego regionem pochodzenia, a nie odgórnie przyjętym znakiem. Wyjątkowość bułgarskich win polega na produkcji trunku z jednego szczepu winogron.

Więcej:

Historia wina bułgarskiego

Jak podają źródła historyczne, pierwsze uprawy winogron prawdopodobnie pojawiły się ok. 1000 roku p.n.e. Lata 1396–1878 przyniosły spadek produkcji z powodu zakazu spożywania alkoholu, wprowadzonego przez panujące wówczas na tych terenach Imperium Osmańskie. Podobne restrykcje pojawiły się w latach 80. XX wieku, kiedy to Michaił Gorbaczow wystosował kampanię sprzeciwu wobec spożywania alkoholu. Mimo setek lat trudności bułgarski przemysł winny wyróżnił się, jako dostawca dobrej jakości trunku.

Bułgaria podzielona jest na kilkadziesiąt mniejszych obszarów, tworzących 5 wielkich regionów winiarskich:

  • Równina Naddunajska,
    • Region Czarnomorski,
      • Region Podbałkański,
        • Dolina Strumy,
          • Nizina Tracka.

            Bułgarzy kochają wino i akcentują jego obecność w swoim codziennym dniu. Trunek ten stanowi dodatek do posiłków, biesiad i relaksu. Co ciekawe, w kraju dwukrotnie obchodzi się święta związane z winiarstwem. Pierwsze z nich przypada na 14 lutego. To dzień poświęcony wszystkim pracującym przy produkcji wina. Drugie, Święto Winobrania, jest ruchome i polega na ucztowaniu z okazji bogatych zbiorów i wielowiekowej tradycji kraju.

            Wina bułgarskie a warunki klimatyczne kraju

            Bułgaria leży w klimacie kontynentalnym podzielonym na strefy. Wschodnia część jest wyraźnie łagodna, ciepła, nizinna, a zachodnia bogata w tereny górzyste. Południe kraju, sąsiadujące z Grecją to miejsce o suchym, górskim klimacie. Występujące w Bułgarii liczne rzeki sprzyjają winnicom położonym w ich dolinach. Winogrona uprawiane są również na zboczach gór, gdzie mają dostęp do słońca. Niska suma opadów sprzyja odmianom o ciemnej skórce. Najbardziej znane odmiany to: gymza, pamid, mavrud, melnik. Bułgaria to zdecydowanie kraina wina czerwonego. Niszę stanowią winorośle z białymi owocami, które rosną głównie w pobliżu Morza Czarnego: ugni blanc, dimiat, sauvignon blanc, chardonnay.

            Czerwone bułgarskie wino

            Zdaniem sommelierów czerwone bułgarskie wina to jedne z najlepszych trunków w Europie. Produkowane są zarówno przez winnice, jak i przez mieszkańców kraju w warunkach domowych. Do najbardziej popularnych i najlepszych czerwonych bułgarskich win należą:

            • Cabernet Sauvignon – doceniane w całym kraju delikatne wino, które najlepiej smakuje po długim leżakowaniu. Dzięki neutralnemu smakowi idealnie komponuje się z większością potraw.
              • Gymza (znane też jako kadarka) – to owocowe, wytrawne wino o charakterystycznym aromacie i rubinowej barwie.
                • Mavrud – produkowane z wysokiej jakości szczepów, uznawane jest za jedno z bardziej szlachetnych bułgarskich win.
                  • Mecza Kryw (Niedźwiedzia Krew) – to wino powstałe z mieszanki szczepów o słodkim smaku i bardzo bogatym aromacie.
                    • Melnik – długo dojrzewające, owocowe i bardzo gęste wino o głębokim smaku. To jedno z tradycyjnych win Bułgarii.
                      • Pamid – lekkie wino o niskiej kwasowości. Przez Bułgarów nazywane pospolitym, nadaje się do codziennego picia.
                        Zobacz film: Bezalkoholowy grzaniec. Źródło: Dzień Dobry TVN

                        Białe wino bułgarskie

                        Białe wina stanowią zdecydowaną niszę na winiarskiej mapie Bułgarii. Przez specjalistów oceniane jako dobre, jednak pozostające daleko w tyle za trunkiem czerwonym. Do najpopularniejszych białych win należą:

                        • Chardonnay – owocowe, wytrawne wino z wyraźnie wyczuwalną nutą jabłek.
                          • Keracuda – wytrawne wino o charakterystycznym miodowo-trawiastym smaku. Połączenie słodyczy z pikanterią wyróżnia je spośród pozostałych białych win.
                            • Muskat – półwytrawne wino o ciekawym różanym smaku i zapachu.

                              Autor: Filip Yak

                              podziel się:

                              Pozostałe wiadomości