Newsy

Do kuratoriów wpływają nieliczne skargi od rodziców związane ze strajkiem nauczycieli

Strajk nauczycieli i egzamin ósmoklasisty

fot. Zbyszek Kaczmarek/EastNews

Newsy

Do kuratoriów wpływają nieliczne skargi od rodziców związane ze strajkiem nauczycieli

Strajk nauczycieli i egzamin ósmoklasisty

fot. Zbyszek Kaczmarek/EastNews

Do kuratoriów oświaty wpływają skargi od rodziców w związku ze strajkiem nauczycieli. Rodzice najczęściej zgłaszają brak możliwości zapewnienia dziecku opieki, pytają o przebieg tegorocznych matur i o realizację programu nauczania w szkołach.

Z informacji przekazanych PAP przez kuratoria oświaty wynika, że rodzicom najbardziej doskwiera niepewność i brak informacji. Liczba skarg, które wpłynęły do tej pory do kuratoriów jest różna. Niektóre zanotowały tylko pojedyncze zgłoszenia, w innych jest ich po kilkanaście.

Zobacz też: Okrągły stół nt. oświaty po świętach - zapowiada premier Morawiecki

Karolina Adamska z Kuratorium Oświaty w Poznaniu poinformowała, że od początku trwania strajku do kuratorium wpłynęło "zaledwie kilka pojedynczych zgłoszeń od rodziców".

Pojedyncze skargi od rodziców

Pojedyncze skargi wpływają także do Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Jak poinformował w poniedziałek kurator Marek Gralik są to sygnały rodziców uczniów na wykorzystywanie przez strajkujących nauczycieli do swoich celów. Jako przykłady kurator wskazał, że nauczyciele wysyłali do uczniów SMS-y zachęcające do manifestacji przed kuratorium, która odbyła się w piątek, a także sugerowali uczniom, żeby na egzamin ubierali się na czarno i w ten sposób ich wsparli.

Od początku strajku nauczycieli kilkadziesiąt telefonów od rodziców odebrali pracownicy dolnośląskiego kuratorium oświaty. "Były to przeważnie skargi na to, że nieczynne są przedszkola, zdarzały się też telefony rodziców dzieci w wieku gimnazjalnym i maturalny – tu były pytania o to, czy odbędą się egzaminy" – powiedziała PAP rzecznik Kuratorium Oświaty we Wrocławiu Krystyna Kaczorowska.

Z kolei do Kuratorium Oświaty w Białymstoku nie wpłynęła dotąd żadna skarga od rodziców na protest nauczycieli. Jak zaznaczyła rzecznik kuratorium Małgorzata Palanis na uruchomiony przez kuratorium specjalny numer telefonu, dostają od rodziców pojedyncze sygnały np. o tym, że przedszkole czy szkoła jest zamknięta, ale – jak dodała – po sprawdzeniu, okazuje się, że placówki są otwarte, a przez protest nie jest prowadzone tam dydaktyka, a zapewniona jest opieka nad dziećmi. Palanis mówiła też, że w ostatnich dniach dostają też telefony z pytaniami od rodziców o matury i rady pedagogiczne.

Skarg nie zanotowano także w Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim i w Olsztynie. Zgłoszenia w tej sprawie nie napłynęły także do kuratoriów z zachodniopomorskiego.

Strajk nauczycieli 2019

W miniony poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności". Biorą w nim też udział nauczyciele niezrzeszeni w związkach. W piątek Prezydium Zarządu Głównego ZNP postanowiło kontynuować strajk i wystąpić do Prezesa Rady Ministrów o natychmiastowe podjęcie rozmów z udziałem mediatora zewnętrznego. Także Prezydium Zarządu Krajowego WZZ "Solidarność – Oświata", należącego do FZZ, podjęło decyzję o kontynuowaniu strajku w niezmienionej formie.

(PAP)

Co sądzisz o tym artykule?
80
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0