"Długi COVID" nie grozi tym, którzy się zaszczepili. "Powikłań nie będzie"

Szczepionka, COVID-19
Miguel Angel Partido Garcia/Getty Images
"Długi COVID" to objawy choroby, utrzymujące się nawet tygodniami po przebytym zakażeniu. Jak jednak zapewniają naukowcy, nie grozi osobom zaszczepionym. Co ważne, przyjęcie preparatu chroni też przed groźnymi powikłaniami.

"Długi COVID" a szczepienie

Długi COVID to jeden z bardzo ważnych aspektów, które powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na szczepienie. Osobom zaszczepionym on nie grozi - powiedziała PAP mikrobiolog, dr n. med. Joanna Jursa-Kulesza, przewodnicząca zespołu kontroli zakażeń szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.

- Zakażenie koronawirusem kojarzymy z przeziębieniem – tak mówiliśmy od początku pandemii. I rzeczywiście, tak będzie przechodziło chorobę 80 proc. osób, a 20 proc. osób będzie przechodziło ją ciężko. Teraz wiemy już jednak, że codziennie uczymy się wirusa, codziennie spływają nowe badania – podkreśliła.

Zaznaczyła jednak, że nawet w przypadku lekkiego przebiegu choroby wiele objawów może się utrzymywać po przebyciu zakażenia tygodniami – to tzw. długi Covid. Mogą być one związane m.in. z burzą cytokinową, z mikrozakrzepami w drobnych naczyniach włosowatych, z atakowaniem komórek posiadających receptory dla wirusa – komórek płuc, serca, nerwowych.

- Może się okazać, że pacjent wiele tygodni po zakażeniu będzie odczuwać zaburzenia smaku i węchu. Sama przez dwa-trzy miesiące po zakażeniu odczuwałam brak węchu – mówiła lekarka.

Długi COVID - co to jest

Według badań u ok. 3 proc. pacjentów zaburzenia smaku utrzymywały się nawet przez kilka miesięcy. Także laryngolodzy alarmują, iż pojawiają się zaburzenia związane z odbieraniem dźwięków, a więc np. jednostronna głuchota, która niekoniecznie może być odwracalna.

- Myślę, że także przychodnie kardiologiczne będą przyjmowały dużą liczbę pacjentów, którzy będą zgłaszali się z dziwnymi objawami dotyczącymi dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego – powiedziała dr Jursa-Kulesza. Chodzi o osoby, które dotychczas nie miały problemów z układem krążenia – obecnie zgłaszają się pacjenci z bólami w klatce piersiowej, dusznością, tachykardią, kołataniem serca.

- Objawy ze strony mięśnia sercowego nas nie dziwią – w sercu znajdują się receptory dla wirusa (receptory ACE2). Mamy doniesienia z czasopism kardiologicznych, że pacjenci mogą mieć nieodwracalnie uszkodzony mięsień sercowy – zaznaczyła specjalistka.

Najwięcej pacjentów zgłasza jednak utrzymywanie się objawów związanych z tzw. mgłą mózgową, ogromnym zmęczeniem, ale też z bezsennością czy nawet psychozami. Mikrobiolog dodała, że na organizm pacjenta po zakażeniu może działać bardzo wiele mechanizmów związanych z zakażeniem, jakie wywołuje SARS-CoV-2.

- To wirus, który pozostanie dla nas zagadką jeszcze przez wiele miesięcy – oceniła dr Jursa-Kulesza.

Długi COVID nie grozi zaszczepionym

Zdaniem ekspertki, należy też zwrócić uwagę na ewentualne powikłania u dzieci, które choć zwykle przechodzą COVID-19 bezobjawowo lub prawie bezobjawowo, to zjawisko "długiego COVIDU" może dotyczyć także ich.

- "Długi COVID" to jeden z bardzo ważnych aspektów, które powinniśmy brać pod uwagę, decydując się na szczepienie. Osobom zaszczepionym nie grozi – podkreśliła.

Zaznaczyła przy tym, że szczepienie nie chroni tylko przed zachorowaniem, ale także przed powikłaniami.

- Nawet jeśli jako osoba zaszczepiona przechodzę chorobę, to można być pewnym, że powikłań nie będzie, bo nie dopuszczamy do rozwinięcia się burzliwej reakcji zapalnej – wirus jest neutralizowany bardzo szybko – wyjaśniła dr Jursa-Kulesza.

Czy niebieskie światło pomoże zwalczyć tzw. długi covid? "Pacjenci są bardzo zadowoleni". Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Czy uczniowie we wrześniu wrócą do szkół? Rada Medyczna wydała opinię

Co się dzieje z organizmem, gdy pijemy za mało wody? Zobacz, czym to grozi

Dwóch chłopców chorych na SMA pilnie potrzebuje pomocy. Trwają zbiórki na najdroższy lek świata

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości