Dlaczego zimą chodzimy w ciemnych kolorach?

Zimą uciekamy od ciepłych jasnych kolorów i zamiast nich wybieramy ciemne. Nasze wybory kolorów jesienią i zimą można uzasadnić psychologicznie. W studiu „Dzień Dobry TVN” opowiadał o tym Marek Borowiński, ekspert do spraw kolorów.
  • Dlaczego jesienią i zimą wybieramy ciemne kolory?
    • Magia czarnego koloru – dlaczego wybieramy czarny kolor? Komu pasuje, a kto powinien go unikać?
      • Jakie kolory zamiast czarnego? Granatowy, szary, grafitowy.
        • Psychologiczny aspekt wyboru kolorów. Latem wybieramy jasne kolory, zimą ciemne. Dlaczego tak jest?

          Jak modnie i niedrogo ubrać dziecko do szkoły?

          Kolor czarny, szary, granatowy, ciemny zielony. Większość Polaków decyduje się jesienią i zimą na ciemniejsze kolory, kiedy wybierają swoją garderobę. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi na to pytanie może być bardzo wiele. O wyborze ciemnych kolorów może decydować nasz nastrój, wygoda i łatwość w dopasowywaniu reszty elementów ubioru z naszej szafy. Trudno nie zauważyć, że na polskich ulicach dominuje kolor czarny - to jeden z najbardziej uwielbianych kolorów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Dlaczego?

          Komu dobrze jest w czarnym kolorze, a kto powinien go unikać?

          Czarny kolor jest zawsze pewny. Marek Borowiński, ekspert do spraw kolorów opowiadał w „Dzień Dobry TVN” o tym, że w dzisiejszych czasach jesteśmy mocno oceniani, dlatego kiedy wybieramy bazę, powinniśmy postawić na czerń. Czarny jest kolorem bardzo praktycznym i pasuje niemal do wszystkiego, a w dodatku zimą się nie brudzi.

          Na kolor czarny można też spojrzeć z innej strony, ponieważ kolor czarny kojarzy się z ciemną stroną mocy. Czerń pochłania światło. I może dlatego wybieramy ten kolor zimą, bo po prostu jest nam cieplej. Latem w czarnym t-shircie i w czarnych spodniach byłoby nam jeszcze bardziej ciepło. Kolejną kwestią jest to, że czerń wyszczupla.

          Pamiętać należy jednak, że czerń nie będzie każdemu pasować, np. osobom które mają bardzo jasną cerę, ponieważ będą wyglądać jeszcze bladziej – mówił Marek Borowiński w „Dzień Dobry TVN”.

          Jak dobrać czarną spódnicę do sylwetki?

          Kolorem podobnym do czerni jest kolor granatowy. Bardzo często marki chcą być kojarzone z kolorem granatowym, ponieważ granat to kolor, który jest noszony przez profesjonalistów. Kojarzy się z zaufaniem i stabilnością.

          Granaty i błękity to kolory, które są bardzo dobrze odbijane przez falę świetlną, bo widzenie kolorów to jest odbite światło od naszego oka. I wtedy te kolory są mile konsumowane przez nasze oko i mózg – dodał Marek Borowiński.

          Kolejny lubiany przez Polaków ciemny kolor to szarość i grafit. Te kolory są bardzo przyjemne dla oka, można je połączyć ze wszystkim. A najczęściej te kolory łączymy po prostu z kolorem czarnym. Dobrym połączeniem byłaby szara kurtka z czerwonym szalikiem.

          Szary jest całkowicie kompletną bazą do tego, aby inny kolor przez nas noszony był gwiazdą.

          Jakie kolory włosów są najmodniejsze jesienią i zimą 2018?

          Latem kolorowo, zimą ciemno

          Dlaczego latem wybieramy kolorowe ubrania, a jesienią i zimą decydujemy się na ciemne kolory? Tutaj w grę wchodzi aspekt społeczny, ponieważ człowiek chce czuć przynależność do grupy – jeżeli wszyscy wybierają ciemne kolory, to nikt nie chce odstawać. Podobnie sytuacja wygląda latem i wiosną, kiedy ciemne kolory są wtedy mniej popularne na ulicach.

          Zobacz film: Ciemna strona mocy, źródło: Dzień Dobry TVN
          podziel się:

          Pozostałe wiadomości