Psychologia

Dlaczego warto szukać w sobie czułej przewodniczki? "To metafora tego, że jesteśmy mądre"

Natalia de Barbaro

Kamil Piklikiewicz/East News

Psychologia

Dlaczego warto szukać w sobie czułej przewodniczki? "To metafora tego, że jesteśmy mądre"

Natalia de Barbaro

Kamil Piklikiewicz/East News

Nie ma nic lepszego, niż dobra książka, zwłaszcza latem, kiedy mamy więcej czasu. O tym, że warto go wygospodarować, by zrobić coś dobrego dla siebie, przekonuje psycholożka Natalia de Barbaro, autorka książki "Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie". Jak zacząć tę niezwykłą podróż?  

"Czuła Przewodniczka" Natalii de Barbaro

W pogoni za ideałem żony, matki, super pracowniczki, babci, kochanki po drodze kobieta może stracić kontakt z samą sobą. A podróż w głąb siebie jest niezwykle fascynująca, choć bywa niekiedy bardzo trudna. Z psycholożką Natalią de Barbaro, autorką książki "Czuła Przewodniczka", rozmawiała na ten temat Agata Młynarska. Dziennikarka przyznała, że od 12 lat jest w terapii i gdyby nie ona, prawdopodobnie nie potrafiłaby znaleźć drogi do siebie.

- Jest to trud, który warto podjąć - podkreślała.  

Kim jest tytułowa czuła przewodniczka? Gdzie jej szukać? Autorka nie ma na to gotowej odpowiedzi. 

- Wierzę, że jest to struktura wewnętrzna, intymna i indywidualna, nie można tego powiedzieć za kogoś. Czuła przewodniczka jest metaforą tego, że jesteśmy mądre. Dla umysłów bardziej racjonalnych często wystarczy zamknąć oczy, wziąć dwa oddechy i przyjąć pewien obraz, który się pojawia. Wersja bardziej "naziemna" byłaby taka, że jest metaforą tego, że świat nam sprzyja, a przynajmniej może nam sprzyjać - tłumaczyła Natalia de Barbaro.

Jak odkryć w sobie czułą przewodniczkę?

Jak dojść do stworzenia takiego konstruktu? Co zrobić, żeby była czuła, a nie karcąca czy cały czas stawiająca nas do pionu?

- To bardziej jest kwestia odkrycia niż wynalazku. Jest w środku. Często proszę kobiety, żeby zamknęły oczy i "zapuściły sondę", wtedy się pojawia - mówiła psycholożka.

Czułość jest ważna 

Słowo czułość stało się niezwykle popularne za sprawą Olgi Tokarczuk i jej noblowskiego przemówienia "Czuły narrator". Natalia de Barbara nie ukrywa, że pisarka była jej inspiracją. 

- Jest dla mnie niezwykle ważną postacią i jako artystka, i jako pisarka. "Prawiek i inne czasy" to była jedna z najważniejszych książek w moim życiu. To było dla mnie inspirujące, że kobieta staje przy swoim talencie i mówi: "zawsze chciałam zrobić to, co zrobiłam"- podkreślała w rozmowie z Agatą Młynarską.

Zapis całej rozmowy znajduje się na facebookowym profilu TVN Style.

Zobacz wideo: Jak wychować córkę na mądrą i silną? 

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Uczestniczki "40 kontra 20" o miłości po 40-tce. "Kobietom ciągle czegoś nie wolno albo wolno nie w tym wieku"

Dominika Dondé w wieku 40 lat spełniła marzenie - jej prace można podziwiać w Luwrze. "Myślałam, że to pomyłka"

Aleksandra Żebrowska zamieściła odważne zdjęcie. Tak wygląda życie matki karmiącej

Co sądzisz o tym artykule?
80
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0