Artykuł z cyklu strona główna cyklu
Stop infekcjom

Dlaczego warto dbać o odpowiednie nawilżenie błony śluzowej nosa i jamy ustnej?

Dlaczego warto dbać o odpowiednie nawilżenie błony śluzowej nosa i jamy ustnej?

Shutterstock

Stop infekcjom

Dlaczego warto dbać o odpowiednie nawilżenie błony śluzowej nosa i jamy ustnej?

Dlaczego warto dbać o odpowiednie nawilżenie błony śluzowej nosa i jamy ustnej?

Shutterstock

Śluzówka nosa i jamy ustnej to niezwykle ważny element układu odpornościowego – jeśli jest w dobrej kondycji stanowi mechaniczną barierę dla wirusów, które tą drogą próbują wniknąć do organizmu. Jak więc zadbać o jej prawidłowe nawilżenie tak, aby jak najlepiej mogła spełniać swoją funkcję? 

Dlaczego błona śluzowa wysycha?

Przyczyny przesuszenia śluzówki można podzielić na te wywołane czynnikami niezwiązanymi ze zdrowiem, takie jak: suche, zanieczyszczone powietrze, kurz, substancje chemiczne powodujące podrażnienie, smog, dym, leki, czy pogoda, jak i te, które bezpośrednio powiązane są z chorobą – infekcje wirusowe. Patogeny biorą udział w uszkadzaniu nabłonka, przez co powodują wysuszenie i podrażnienia.

Ważne, żeby zrozumieć, że nieprawidłowo nawilżona śluzówka to nie tylko wywołany przesuszeniem dyskomfort, ale taki stan powodować może wzmożone infekcje, co z pewnością nie jest pożądanym zjawiskiem. Nawilżanie nosa to zatem kluczowy element codziennej higieny, zalecany zarówno osobom, które cierpią na schorzenia takie jak zapalenie zatok, katar sienny, czy nieżyt nosa, ale też tym, którzy często przebywają w warunkach szkodliwych (zanieczyszczenie powietrza, klimatyzacja).

Jak dbać o prawidłowe nawilżenie błony śluzowej nosa i jamy ustnej?

Jeśli zadbamy o prawidłowe nawilżanie błony śluzowej nosa i jamy ustnej, nie tylko unikniemy nieprzyjemnych dolegliwości, ale także wzmocnimy śluzówkę, zapewniając organizmowi dodatkową barierę przed wirusami. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy osłabieni niesprzyjającą aurą jesteśmy szczególnie podatni na infekcje. Co zatem zrobić, aby zadbać o błonę śluzową nosa i jamy ustnej? W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu nawilżenia, a, co za tym idzie, prawidłowej kondycji śluzówki warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i nawilżenie powietrza lub też sięgnąć dodatkowo po wyroby medyczne. Bloxin, żel do nosa lub jamy ustnej w formie sprayu to preparat, który natychmiast po aplikacji tworzy na błonie śluzowej warstwę ochronną, która nie tylko wspomaga jej naturalne działanie, ale także staje się dodatkową, mechaniczną barierą przed wnikaniem do organizmu i namnażaniem się patogenów tj. wirusów grypy typu B i C oraz koronawirusów, mogących powodować m.in. grypę i przeziębienie. Działanie ochronne wyrobu medycznego następuje natychmiast po aplikacji.

Warto pamiętać, że o śluzówkę nosa i jamy ustnej należy dbać regularnie. Dzięki temu może ona prawidłowo spełniać swoje funkcje - chronić przed wirusami, które wdychamy przez nos i usta (a więc także infekcjami, którymi zarazić się można drogą kropelkową).

mat. prasowe 


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
80
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0