Styl Życia

Republika Południowej Afryki i jej stolica, Pretoria – ciekawostki i atrakcje

Pretoria, RPA

Fot. Getty Images/Hannes Thirion

Styl Życia

Republika Południowej Afryki i jej stolica, Pretoria – ciekawostki i atrakcje

Pretoria, RPA

Fot. Getty Images/Hannes Thirion

Pretoria jest miastem leżącym w północno-wschodniej części RPA, usytuowanym w głębi lądu, z dala od wybrzeża. Choć nie jest największe, pełni funkcję stolicy RPA. Pretoria jest dość młodym miastem, założonym w XIX wieku i liczącym około 3 mln mieszkańców (dane z 2015 roku). Słynie z uniwersytetu korespondencyjnego rekrutującego rocznie 100 tys. studentów z całego świata.

Zobacz też: Madagaskar – państwo lemurów i lasów tropikalnych. Co warto tam zwiedzić? >>>

Pretoria to nazwa centralnej dzielnicy miasta, pozostałe części stolicy używają nazwy Tshwane. Różnice pomiędzy częściami miasta są bardzo wyraźne – Pretoria jest nowoczesna i rozwinięta, inne dzielnice są raczej prowincjonalne. Elementem rzucającym się w oczy jest monumentalny Union Buildings, czyli symbol utworzenia Unii Południowej Afryki. Budynek wzniesiony został na wzgórzu i otoczony jest palisandrowymi drzewami. Zdecydowana większość mieszkańców stolicy to ludzie młodzi kształcący się na trzech uniwersytetach.

Gdzie leży Pretoria? Położenie i historia

Pretoria to miasto położone w prowincji Gauteng, 50 kilometrów na północ od Johannesburga. Współrzędne geograficzne Pretorii określa się na 25°44’41’S szerokości i 28°11’16’E długości , wysokość nad poziomem morza liczona jest na 1332 metrów. Pretoria jest siedzibą rządu RPA, ale przede wszystkim miejscem, gdzie kwitnie nauka. Z tego powodu ponad połowa ludności to osoby młode, które nie ukończyły 25. roku życia. Miasto położone w głębi lądu, z dala od wybrzeża, nie przyciąga tylu turystów, ilu inne miejsca w Afryce. Pretoria została założona w 1855 roku i nazwana na cześć Pretoriusa, który stoczył zwycięską walkę z Zulusami. W chwili utworzenia Unii Południowej Afryki Pretoria stała się jej stolicą. Nazwa Pretoria zarezerwowana jest jednak tylko dla centralnej części miasta, pozostałe rejony używają określenia Tshwane. Pretoria to także wielkie centra szkolenia wojskowego oraz centralne siedziby instytucji badawczych. Miasto może pochwalić się rozległymi przestrzeniami, licznymi parkami i wolnym tempem życia.

Atrakcje Pretorii

Pretoria jest miastem dość młodym, dlatego turysta nie znajdzie tu wielu zabytków. Jest jednak kilka miejsc, które koniecznie trzeba obejrzeć, przybywając do stolicy RPA. Najważniejsze atrakcje miasta to Union Buildings, Voortrekker Monument i Melrose House. Union Buildings to monumentalny gmach wznoszący się na wzgórzu, otoczony okazałymi drzewami palisandrowymi. Wybudowany został na pamiątkę utworzenia Unii Afryki Południowej w 1913 roku. W 1994 roku odbyła się w nim inauguracja prezydentury Nelsona Mandeli. Innym miejscem, które warto zobaczyć w Pretorii, jest Melrose House (obecnie siedziba Muzeum Architektury) i monumentalny pomnik Voortrekker Monument wzniesiony w latach 1938–1949. Pomnik ten upamiętnia pionierów wędrujących od Kapsztadu w głąb RPA, jest oddaniem hołdu dla ich odwagi i upamiętnieniem bitwy pod Krwawą Rzeką, która miała miejsce w 1838 roku. O wielkim męstwie wojowników świadczy fakt, że 470 białych pokonało 12-tysięczną armię Zulusów. Wędrówka nazwana została Wielkim Trekiem, a muzeum mieszczące się w budynku prezentuje zbiór płaskorzeźb przedstawiających historię wędrówki w głąb lądu. Z dachu budynku rozciąga się doskonały widok na całą Pretorię. Wiele miejsc wartych obejrzenia znajduje się w niewielkiej odległości od stolicy. Obowiązkowym punktem zwiedzania okolic Pretorii jest zapora Hartbeespoort położona między malowniczymi wzgórzami. Znajduje się tam również wioska Kosmos, z której rozciąga się wspaniały widok na tamę. Kosmos to też miejsce wielu kawiarni i galerii sztuki. Nie bez kozery mówi się, że jest to ekskluzywna wioska.

Zobacz też: Faliraki na Rodos – atrakcje i zabytki. Co warto zobaczyć w mieście? >>>

Co warto zobaczyć w pobliżu Pretorii?

Jedynie godzina jazdy dzieli mieszkańców Pretorii od Bela-Bela, czyli ciepłych źródeł znajdujących się w górach Waterberg, w Prowincji Limpopo. To niezwykłe centrum rekreacyjne, w którym znaleźć można pola golfowe, lodges oraz rezerwaty i kompleks SPA. Możliwości na spędzenie wolnego czasu jest naprawdę dużo, od safari samochodem, przez pływanie, piesze wędrówki, przejażdżki rowerowe, po jazdę konną i dojenie krów. Wszystkie te atrakcje czekają na turystów w Sondela Nature Reserve, który leży w odległości 10 kilometrów od Bela-Bela. Co jeszcze warto zwiedzić w okolicy stolicy RPA? Na pewno nie lada atrakcją może być Cullinan (oddalony od Pretorii o 30 kilometrów), czyli miejsce, w którym znaleziono największy diament na świecie. Nieco dalej, 40 kilometrów na północ od stolicy RPA, znajduje się krater Tswaing ze słonym jeziorem w środku. Krater powstał po uderzeniu w ziemię asteroidy. Obok mieszczą się ruiny fabryki soli wydobywanej z jeziorka w kraterze. Zwiedzając okolicę, można natrafić na dziko żyjące hieny brunatne, żenety południowe, wydry i ratele.

Zobacz też: Statua Wolności, czyli amerykański symbol marzeń i wolności >>> 

Na obrzeżach Pretorii położony jest także Rezerwat Groenkloof , gdzie przechadzają się zebry, strusie, żyrafy i szakale. To doskonałe miejsce dla wszystkich, którzy chcą zasmakować wędrówek po buszu.


Co sądzisz o tym artykule?
57
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0