Degustator – kwalifikacje, wymagania, obowiązki, perspektywy zawodowe

kawa
8Creative.vn/Getty Images
Degustator, czyli kiper, to pracownik, który zajmuje się oceną smaku, zapachu i wyglądu napojów alkoholowych, takich jak piwo i wino, a także kawy oraz herbaty. Degustator musi mieć doskonale wyostrzone zmysły oraz świetną pamięć.

Praca degustatora wina, piwa lub kawy jest bardzo wymagająca, a ocenianie różnych napojów nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Uznaje się, że do tego zawodu bardziej nadają się kobiety, ponieważ mają wyostrzone zmysły i lepszą pamięć niż mężczyźni. Zdarzają się jednak wyjątki, zwłaszcza w przypadku degustatorów wina.

Degustator: wymagania i obowiązki

Opisując zawód degustatora, warto wspomnieć o różnych nazwach, które wskazują na to, jakie napoje są oceniane przez pracownika. Kiper to popularne określenie używane zwykle w odniesieniu do degustatorów alkoholi, przede wszystkim piw. Degustator win z kolei nazywany jest sommelierem. Do pracy na stanowisku degustatora napojów konieczne są takie elementy jak.:

  • wysoki poziom wrażliwości na zapachy, smaki, estetykę oraz walory wizualne,
    • umiejętność opisania smaków i zapachów, a także zdolność do przypisywania im odpowiednich kategorii,
      • ukończenie kursu przygotowującego do zawodu,
        • dobra pamięć, także sensoryczna, czyli zdolność do zapamiętywania różnych smaków, zapachów i wyglądu napojów,
          • wiedza na temat procesu produkcji danego trunku (np. wina, piwa, kawy),
            • samodzielne pogłębianie wiedzy, czyli wyjazdy za granicę do winnic, browarów lub miejsc, gdzie produkowana jest kawa.
              • próbowanie różnych napojów,
                • opisywanie smaku, zapachu i wyglądu trunków,
                  • tworzenie specjalnych raportów i opisów,
                    • koordynowanie pracy innych degustatorów.

                      Należy pamiętać o tym, że degustator nie może jeść ostrych przypraw, palić papierosów ani też pić zbyt dużo alkoholu, ponieważ mógłby stracić wyostrzony smak i zapach. Warto dodać, że po posmakowaniu konkretnego napoju degustatorzy najczęściej przytrzymują go chwilę w ustach i dopiero później wypluwają do specjalnej spluwaczki.

                      Jak zostać degustatorem win lub piw?

                      Osoba, która chce zostać degustatorem win, musi ukończyć odpowiednią szkołę, np. warszawską Policealną Szkołę Gastronomiczną, gdzie kształceni są sommelierzy. Można także zapisać się na kurs organizowany przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Warto pamiętać o tym, że egzaminy odbywają się w języku angielskim i mają bardzo wysoki poziom trudności. Zatrudnienie można znaleźć w wysokiej klasy restauracjach, a także w winnicach w kraju lub za granicą. Degustator piw również musi ukończyć specjalny kurs, który trwa nawet rok, a egzamin zdaje jedynie około 10% osób. Warto pamiętać o tym, że zawód degustatora piwa najczęściej wykonują kobiety. Kiperki znajdują zatrudnienie przede wszystkim w browarach. W trakcie pracy muszą one ocenić zapach trunku, jego nasycenie, smak, a także goryczkę. W Polsce zatwierdzony został kołowy diagram smaków oraz zapachów piwa i właśnie do tego narzędzia muszą odnosić się osoby degustujące ten trunek.

                      Jak zostać degustatorem kawy?

                      Degustator kawy, nazywany także „quality graderem”, zajmuje się przyznawaniem kawie punktów w zależności od smaku, zapachu, konsystencji oraz efektów wizualnych. Warto zaznaczyć, że najlepszym degustatorem może być barista, ponieważ zna on proces przygotowywania tego napoju. Ocena kawy jest możliwa po zalaniu jej gorącą wodą, której temperatura nie przekracza 94 stopni Celsjusza. Fachowa ocena napoju składa się z kilku etapów, a degustator musi sprawdzić następujące elementy:

                      • transparentność, która oznacza ocenę tego, czy dany gatunek ma nuty smakowe charakterystyczne dla swojego kraju pochodzenia,
                        • słodycz i kwaskowatość,
                          • gęstość kawy,
                            • smak,
                              • harmonia i zbilansowanie posmaku.

                                Dobra kawa to taka, która ma lekko gęstą konsystencję, kwiatowy lub owocowy aromat, a także zbilansowany, nieco słodkawy posmak. Doświadczony degustator potrafi po skosztowaniu napoju ocenić, skąd pochodzi i w jakich warunkach była uprawiana kawa. Testowanie kawy w języku angielskim określa się jako cupping. Zajmować się tym mogą tylko osoby, które odbyły specjalne kursy. Praca degustatora kawy, podobnie jak w przypadku alkoholi, wymaga ciągłego dokształcania się i poznawania nowych smaków. To zawód trudny, a znalezienie pracy w Polsce może sprawiać pewne problemy.

                                Degustatorka piwa i jej praca. Zobacz wideo:

                                x-news 

                                Zobacz też:

                                Jak zostać leśniczym: wymagania, możliwości zawodowe

                                Kim był zecer i jaką rolę odgrywał w drukarni? Jakich umiejętności potrzebował?

                                Jak zostać piłkarzem: wymagania i perspektywy zawodowe

                                Autor: Adrian Adamczyk

                                podziel się:

                                Pozostałe wiadomości