Aranżacje wnętrz

Decoupage - sposób na drugie życie domowych przedmiotów. Zobacz, jak to zrobić

Aranżacje wnętrz

Decoupage - sposób na drugie życie domowych przedmiotów. Zobacz, jak to zrobić

Decoupage to kolejna umiejętność, której możemy poświęcić trochę czasu, dopóki zostajemy w domu. Samodzielnie ozdobione pudełka, skrzynki, doniczki czy inne bibeloty uzyskają świeży i niepowtarzalny wygląd, a my będziemy mieć pewność, że nasze ozdoby są jedyne w swoim rodzaju. Gotowi do podjęcia wyzwania? Sekrety tej techniki zdradziła nam Anna Lamparska. 

Decoupage - co to jest?

Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów praktykowana od bardzo wielu lat. Wywodzi się z Syberii. Metodą tą zajmowały się także panie na dworze króla Ludwika XV, a później w swojej twórczości przechwycili to Pablo Picasso i Henri Matisse.

Czym jest decoupage? To technika polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru (decoupage klasyczny) bądź serwetki papierowej (technika serwetkowa). Kolejnym etapem jest przyklejanie wyciętych wzorów oraz pokrywanie ich wieloma warstwami lakieru.

Dzisiaj pokażę, jak ozdobić puszkę metalową po kawie. Mogą to być również inne przedmioty codziennego użytku tj. butelka po winie, słoik po czekoladzie, doniczka

- mówiła Anna Lamparska, specjalistka decoupage'u.

Dekorujemy przedmiot krok po kroku

Czego potrzebujemy, aby w domowych warunkach wykonać decoupage? Przede wszystkim przedmiotu, który chcemy ozdobić. Ponadto musimy zaopatrzyć się w serwetki lub papier ryżowy z dowolną grafiką, farbę akrylową lub kredową białą, klej do decoupage, lakier, miękkie pędzle (mniejszy i większy), wodę w kubeczku, papier ścierny oraz nożyczki.

Instrukcja:

  • Pierwszym krokiem jest pozbycie się nierówności z powierzchni, którą chcemy ozdobić. Robimy to za pomocą papieru ściernego. Jeśli jest to szklana butelka, wystarczy ją umyć.
  • Każdą wygładzoną powierzchnię powinniśmy przemalować kilkukrotnie farbą akrylową lub kredową.
  • Następnie przechodzimy do wycinania wzorów z serwetek. Pamiętajmy, że każda z nich ma trzy warstwy. Musimy je zatem rozdzielić i do ozdabiania użyć tylko tej pierwszej (zewnętrznej). Za pomocą małego, namoczonego w wodzie pędzelka wykonujemy obramowanie motywu, który następnie ułatwi nam jego wycięcie. Delikatnie wyrywamy nasz wzór, a obramowanie wyrzucamy.
  • Krok kolejny to przyklejanie wzoru. Pamiętajmy, że klej do drewna czy papieru będzie za gęsty. Do tego typu ozdabiania wykorzystujemy tylko klej do decoupage’u, który pędzlem nakładamy na powierzchnię, a następnie dociskamy wycięty wzór.
  • Czekamy, aż klej wyschnie i nakładamy pierwszą warstwę lakieru.

Wizyta w salonie meblowym nie jest jedynym sposobem na odświeżenie wnętrz. Używane meble mogą być równie piękne, jak te nowe. Wystarczy trochę zapału i cierpliwości, a nasze komody, łóżka czy stoliki nabiorą zupełnie nowego charakteru. 

Zobaczcie, jak z przerabianiem mebli poradzili sobie bohaterowie Kasi Jaroszyńskiej.

"Przerabianie-przepis na niepowtarzalne meble", reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
88
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0