Dariusz Popiela ocalił kolejny cmentarz. Kajakarz przywraca pamięć o polskich Żydach

Dariusz Popiela to siedmiokrotny Mistrz Polski i Wicemistrz Europy w kajakarstwie górskim. Jest autorem projektu "Ludzie, nie liczby", w ramach którego na cmentarzu w Krościenku upamiętniono ofiary Holocaustu. Jak doszło do tego, że postanowił przywracać pamięć o polskich Żydach? Marcin Sawicki spotkał się z nim w Grybowie, na kolejnym cmentarzu ocalonym przez Dariusza.

Nie mogłem przejść obok tego obojętnie

Równo rok temu próbowałem wejść na ten cmentarz. Tu była wielka dżungla. Postanowiłem działać. Podobnie jak w Krościenku nie mogłem przejść obok tego obojętnie. Obudziliśmy lokalnych aktywistów i zaczęliśmy porządkować cmentarz. Dziękuję wszystkim, który się zaangażowali. (...) Udało się utworzyć listę 1774 mieszkańców - ofiar Holokaustu z tego miasteczka.

Dariusz uhonorowany Pozytywką DDTVN

Za stanie na straży pamięci postanowiliśmy uhonorować Dariusza Pozytywką Marca.

Cmentarz żydowski w Krościenku nad Dunajcem

Dariusz Popiela przez lata trenował na rzece w Krościenku i nie był świadomy, że 50 metrów dalej znajduje się zapomniany cmentarz, na którym pochowano setki Żydów zamieszkujących okolice Pienin, z czego najwięcej w wyniku zagłady dokonanej przez nazistów w 1942 roku. Cmentarz był zdewastowany i zarośnięty.

Projekt "Ludzie, nie liczby"

Kiedy kajakarz dowiedział się o istnieniu kirkutu i zobaczył, w jakim jest stanie, postanowił działać, by przywrócić pamięć o Żydach i mordzie, do jakiego doszło w 1942 roku.

Zobacz także:

75. rocznica powstania w getcie warszawskim

Ocalony z Holocaustu

Początkowo chciał postawić na terenie zapomnianego cmentarza tylko symboliczną tablicę informującą o tragicznych losach społeczności z napisem "Ku pamięci Żydów z Krościenka". Potem jednak uznał, że nie jest to najlepszy pomysł:

Nie mogłem tak po prostu umieścić ich wszystkich pod jednym zdaniem. To nie była bezimienna masa!

Dzięki swojej determinacji i pomocy innych osób dotarł do przedwojennej dokumentacji i listów mieszkańców sporządzonych przez rady żydowskie, na podstawie których zaczął odtwarzać życiorysy zamordowanych Żydów. Dzięki temu dotarł do imion i nazwisk pomordowanych. Umieścił je na pomniku, który udało się postawić dzięki pomocy finansowej licznych fundacji oraz indywidualnych darczyńców. Oprócz pomnika, na cmentarzu umieszczono białe kamienie, które wyznaczają miejsce masowego pochówku oraz płot.

Historią krościeńskich Żydów Dariusz zaraża innych, na przykład rozpoczął serię spotkań z uczniami z okolicznych szkół.

W czerwcu 2018 roku nastąpiło odsłonięcie pomnika. Na tę uroczystość przybyli z całego świata bliscy nielicznych ocalałych.

Poleciała mi łza, kiedy odczytywano z imienia i nazwiska wszystkich zamordowanych. Dla tego momentu robiłem ten projekt.

- powiedział Dariusz.

Pozytywki Dzień Dobry TVN

Pozytywki Dzień Dobry TVN to wyróżnienie dla tych, którzy swoją energią, pasją, optymizmem i sercem dzielą się z innymi, wspierając, pomagając i wywołując uśmiech na twarzy. Dziękujemy im z całego serca za to jacy są!

Nominowanymi do Pozytywki Marca 2019 byli również:

Abbas Azizi - uciekinier z Iranu, który prowadzi bar z kebabami w Białej Podlaskiej. Ponieważ kiedyś sam nie miał dachu nad głową, teraz pomaga bezdomnym i zaprasza ich na ciepłą kanapkę i herbatę;

Adam Ziaja - nauczyciel geografii, który podróżuje po świecie razem ze swoimi uczniami;

Akcja Kulawa Warszawa, która obnaża brak zrozumienia ze strony lekarzy, przedmiotowe traktowanie, czy nieprzystosowane gabinety dla kobiet z niepełnosprawnością oraz walczy o zniesienie barier i godne traktowanie niepełnosprawnych pacjentek;

Grażyna Machnik - pierwsza Polka, która zdobyła najwyższe szczyty każdego z siedmiu kontynentów oraz przebyła Biegun Północny i Południowy. Dokonała tego jako osiemnasta osoba na świecie i druga kobieta;

Andrzej Suchcicki - tata Natalii z zespołem Downa, z fundacji Bardziej kochani, który walczy o podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa;

Miquel Garau Ginard - Hiszpan, który w Poznaniu codziennie rusza w miasto, by je sprzątać;

Wanda Wajda - niezwykła, niewidoma od dziecka kobieta, która stworzyła dom dla niepełnosprawnej dziewczynki z Indii.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się:

Pozostałe wiadomości