Czyszczenie wnętrza samochodu krok po kroku

Czyszczenie wnętrza samochodu. Mężczyzna myje kierownicę.
Fot. ilaxia / Getty Images
Od 250 do 400 zł trzeba zapłacić profesjonalnej firmie za kompleksowe czyszczenie wnętrza samochodu. W jego skład wchodzi odkurzanie, pranie tekstyliów, czyszczenie szyb i plastików. Możemy również zlecić mycie zewnętrzne auta. Ale wszystkie te czynności możemy także wykonać samodzielnie. Jak się do tego zabrać?

Nie tylko mycie karoserii auta jest oznaką dbania o samochód. Wnętrzu trzeba również poświęcić odpowiednią ilość czasu ‒ czyste wnętrze auta ma wpływ na nasze samopoczucie, zwłaszcza gdy spędzamy w nim dużo czasu każdego dnia. Czyszczenie wnętrza samochodu to nie tylko sprzątanie śmieci. Trzeba zadbać o jakość tapicerki, podsufitki, plastików i elementów dodatkowych. Zabieramy się za sprzątanie!

Czyszczenie wnętrza samochodu ‒ od czego zacząć?

Czyszczenie wnętrza samochodu najlepiej zacząć od gruntownego odkurzania. Najwięcej śmieci zbiera się na tapicerce, podsufitce i w bagażniku. Jeśli na tych elementach znajdują się plamy, powinniśmy potraktować je środkiem do czyszczenia wnętrza samochodu . Mamy tu w czym wybierać ‒ środki tego typu kupimy w hipermarketach, na stacjach paliw oraz w niektórych warsztatach. Również w internecie możemy znaleźć wiele propozycji specjalnych preparatów wraz z profesjonalnie przeprowadzonymi testami. Zwróćmy uwagę, do jakiego rodzaju poszycia przeznaczony jest dany środek czyszczący . Innego rodzaju pielęgnacji potrzebuje skóra, a innego welur lub pozostałe tkaniny syntetyczne. Przykładowo, skórzana tapicerka jest wymagająca i delikatna. Powinno się ją konserwować przynajmniej dwa razy w roku. Skórę w aucie czyścimy za pomocą gąbki z preparatem myjącym, a świeże plamy usuwamy wilgotną szmatką. Niestety poziom zabrudzenia tapicerki może przekroczyć standardowe możliwości zakupionego w sklepie środka do czyszczenia wnętrza samochodu . Co wtedy zrobić? Jeśli mamy do czynienia z tłustą plamą, spróbujmy użyć benzyny ekstrakcyjnej. Jest niedroga i skuteczna, ale ‒ uwaga ‒ może spowodować odbarwienia na tapicerce. Gdy zawiedzie zarówno środek do czyszczenia wnętrza samochodu , jak i wspomniana benzyna ekstrakcyjna, pozostanie nam tylko oddanie samochodu do profesjonalnej myjni. Specjaliści powinni poradzić sobie z opornymi plamami.

Zobacz film: Przegląd samochodu przed zimą. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czyszczenie wnętrza samochodu ‒ co jeszcze możemy zrobić?

Poza tłustymi plamami, sporych kłopotów podczas czyszczenia wnętrza samochodu może przysporzyć sprzątanie sierści przewożonych w samochodzie zwierząt. Odkurzacz zazwyczaj nie jest w stanie dokładnie sprzątnąć całej sierści. Z pomocą może przyjść szczotka z twardym włosiem, która pozwoli wyczesać wplątaną w tapicerkę sierść. Z resztą powinien poradzić sobie odkurzacz.

Istnieją również sprawdzone domowe metody na czyszczenie wnętrza samochodu . Konkretnie chodzi o neutralizację zapachów i pozbycie się wilgoci. Jako pochłaniacz sprawdzi się żwirek dla kota, który ma duże walory chłonne. Również właściwości higroskopijne ryżu mogą pomóc nam zniwelować poziom wilgoci. A co z nieprzyjemnymi zapachami? Tu przyda się neutralizator zapachów i dokładne spryskanie nim wnętrza. Możemy użyć również środka bakteriobójczego.

Czyszczenie plastików

Do czyszczenia plastikowych pulpitów i innych części we wnętrzu samochodu najlepiej użyć płynów w sprayu o działaniu antystatycznym i konserwującym.

Co czyścimy?

· boki drzwi,

· kierownicę,

· tunel między siedzeniami,

· dźwignię zmiany biegów,

· deskę rozdzielczą.

W sklepach oraz na stacjach benzynowych mamy spory wybór tego rodzaju płynów. Profesjonalne firmy używają do czyszczenia wnętrz samochodu specjalnego mleczka, które powoduje efekt matowienia lub nabłyszczania pulpitu. Wśród polecanych środków do czyszczenia plastików we wnętrzach samochodu jest także pianka, którą nanosi się za pomocą bawełnianej szmatki.

Czyszczenie szyb

Gdy uporamy się z tapicerką i elementami plastikowymi, czas na wyczyszczenie szyb. Nie powinno się korzystać z płynu do mycia okien, którego używamy w domach, gdyż mogą zostawiać smugi. Lepiej kupić płyn specjalnie przeznaczony do szyb samochodowych. Po umyciu szyby wycieramy irchową szmatką.

Czyszczenie wnętrza samochodu u profesjonalistów

W automyjniach czyszczenie wnętrza samochodu to kompleksowa usługa, wykonywana przy użyciu profesjonalnych środków. Na tapicerkę nakłada się środek czyszczący, który jest następnie odsysany jest wraz z brudem. W ramach profesjonalnego czyszczenia wnętrza samochodu wykonuje się także ozonowanie. Jest to metoda, która pozwala wyeliminować z auta roztocza i grzyby oraz zapach dymu papierosowego.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości