Czyszczenie pralki octem i sodą – jakie są odpowiednie proporcje?

soda oczyszczona ocet w butelce szczoteczka do zebow na stole drewnianym ujecie z gory
alexander ruiz / Getty Images
Dzięki regularnemu czyszczeniu pralki możemy sprawić, że będzie ona dłużej sprawnie działać. Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną i octem to tani i sprawdzony sposób na to, by utrzymywać urządzenie w dobrej kondycji.

Regularne czyszczenie pralki ma wpływ na jej prawidłowe funkcjonowanie. Zaleca się, żeby przynajmniej raz w miesiącu dokładnie wyczyścić urządzenie. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek. Z nieczyszczonej pralki może wydobywać się brzydki zapach, a w środku może pojawiać się kamień i grzyb. W najgorszym wypadku może nawet dojść do uszkodzenia urządzenia. Na szczęście z pomocą przychodzą tanie produkty spożywcze, które znajdziemy w każdym domu. Dzięki zastosowaniu sody oczyszczonej i octu w prosty i szybki sposób wyczyścimy pralkę i zadbamy o jej żywotność.

Czyszczenie pralki octem i sodą – proporcje

Jednym z najbardziej popularnych i jednocześnie najtańszych sposobów na dokładne wyczyszczenie pralki jest skorzystanie z sody oczyszczonej. Ten produkt znajduje się w każdej kuchni. Soda oczyszczona ma niezwykle szerokie zastosowanie, między innymi w kosmetyce, lecznictwie czy w gospodarstwie domowym. Dzięki swoim żrącym właściwościom soda jest idealnym środkiem czyszczącym. Jest też w stanie pochłaniać nieprzyjemne zapachy, jak i neutralizować kwasy. Dodatkowo soda oczyszczona jest tak tania, że jej zakup z pewnością nie obciąży naszego budżetu. Sodę oczyszczoną znajdziemy w każdym sklepie spożywczym.

Jeśli chcemy za pomocą sody oczyszczonej wyczyścić pralkę , powinniśmy wsypać do zbiornika na proszek ¾ szklanki proszku. Następnie wystarczy nastawić urządzenie na standardowy tryb prania przy 90 stopniach Celsjusza. Dzięki właściwościom sody oczyszczonej wnętrze pralki zostanie dokładnie oczyszczone. Dodatkowo soda jest w stanie zminimalizować lub nawet całkowicie wyeliminować nieprzyjemny, mdły zapach wydobywający się z wnętrza urządzenia, który pojawia się z powodu wilgoci. Regularna dezynfekcja pralki pozwala na utrzymanie urządzenia w dobrej kondycji.

>>>Oddaj głos w naszej sondzie: Jak często robisz pranie

Ocet to kolejny z tanich, ogólnodostępnych produktów spożywczych, który pomoże nam zadbać o czystość pralki. Tak jak w przypadku sody oczyszczonej, ma on szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Przychodzi z pomocą, gdy chcemy pozbyć się uporczywego kamienia pojawiającego się w wielu domowych urządzeniach.

Niektórym osobom może przeszkadzać mocny zapach octu, jednak jego świetne właściwości odkamieniające powinny przekonać do korzystania z niego przy czyszczeniu pralki. Octu używa się do odkamieniania bębna urządzenia. Należy wlać ¾ szklanki octu do przegródki na proszek i następnie nastawić puste pranie, najlepiej w 90 stopniach Celsjusza.

Niektóre gospodynie domowe zalecają też wymieszanie obu składników i czyszczenie pralki sodą z octem. Dzięki takiemu połączeniu pozbędziemy się jednocześnie zarówno kamienia pojawiającego się z powodu twardej wody, jak i nieprzyjemnego zapachu spowodowanego wilgocią czy pojawiającym się grzybem.

Inne domowe sposoby na czyszczenie pralki

W każdej kuchni oprócz sody oczyszczonej i octu spożywczego znajdziemy też inne przydatne produkty, które możemy wykorzystać do walki z uporczywym kamieniem wewnątrz pralki. Kwasek cytrynowy to kolejny z produktów, które mogą nam skutecznie pomóc w usuwaniu niechcianego kamienia. Należy wsypać go do zbiornika na proszek w proporcji 1/3 szklanki i – tak jak w przypadku sody oczyszczonej i octu – nastawić standardowy tryb prania przy 90 stopniach Celsjusza.

>>>Zobacz też: Jak wyczyścić piekarnik 

Proste czynności sprzyjające utrzymaniu pralki w dobrym stanie

Jeśli zależy nam na tym, by pralka jak najdłużej działała w prawidłowy sposób, powinniśmy też zawsze pamiętać o tym, by od razu po zakończeniu prania wyjmować z niej ubrania. Pozostawienie uchylonych drzwiczek po praniu sprawi, że wnętrze urządzenia całkowicie wyschnie. Dzięki tym prostym zabiegom unikniemy pojawianiu się we wnętrzu pralki grzyba, który powoduje brzydki, mdły zapach. Warto też od czasu do czasu dokładnie przemyć filtr pod bieżącą wodą.

Jak widać dbanie o pralkę nie jest ani skomplikowane, ani nie wymaga dużych nakładów finansowych. Korzystanie z produktów spożywczych, które mamy na co dzień pod ręką, jest świetnym sposobem na czyszczenie pralek i innych domowych urządzeń. Wiele osób wybiera naturalne, domowe sposoby również dlatego, że zależy im na ograniczaniu korzystania z chemicznych środków czyszczących. Sztuczne środki są droższe, mają negatywny wpływ na środowisko, często mogą też powodować alergie. Dlatego jeśli jest to tylko możliwe, warto stosować domowe, sprawdzone metody z wykorzystaniem podstawowych produktów spożywczych.

Zobacz film: Ocet w kuchni. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości