Co robi doradca finansowy i jak nim zostać? Ile można zarobić?

Doradca finansowy
krisapong detraphiphat/Getty Images
Zadaniem doradcy finansowego jest pomoc klientom m.in. w wyborze kredytu, funduszu lub ubezpieczenia oraz innych usług finansowych. Najczęściej znajduje on zatrudnienie w bankach, jednak zdarzają się również niezależni specjaliści.

Za usługi doradcy finansowego klient nie płaci nic, przynajmniej teoretycznie. Na czym polega współpraca z takim specjalistą i jak dostać pracę w tym zawodzie? Ile zarabia doradca finansowy i jak liczona jest jego pensja? Czy warto nim zostać?

Zarobki doradcy finansowego – jak liczona jest jego pensja?

W teorii usługi bankowego doradcy finansowego nic nie kosztują, a przynajmniej klient nie płaci za nie bezpośrednio. Jednak zarobki na tym stanowisku mogą wynosić nawet 7 tysięcy złotych, nie licząc prowizji. Skąd taka wysoka pensja? Doradca finansowy otrzymuje wynagrodzenie przede wszystkim za sprzedawanie klientom usług korzystnych dla swojego pracodawcy, w tym przypadku banku. Dlatego w tej sytuacji może dojść do konfliktu interesów między pracownikiem banku a klientem. Chodzi tu nie tylko o wysokość prowizji, którą doradca otrzyma po przekonaniu kredytobiorcy do skorzystania z konkretnej usługi, lecz także o ewentualne narażenie się swojemu pracodawcy.

W nieco bardziej komfortowej sytuacji znajduje się niezależny ekspert . Współpraca z nim dla wielu jest bardziej przekonująca, gdyż nie jest on związany umową z jednym, konkretnym bankiem, a z kilkoma lub nawet kilkunastoma. Największe zaufanie budzą osoby, które stawiają na jawność finansową , czyli nie ukrywają przed klientami swoich zarobków na żadnej z proponowanych usług finansowych. Zarobki niezależnego doradcy finansowego mogą być bardzo różne i zmieniać się co miesiąc. Wiele zależy od jego renomy, a co za tym idzie – liczby klientów, których najłatwiej jest pozyskać przez polecenie. Za jedną usługę specjalista może otrzymać nawet kilkanaście tysięcy złotych, jednak większość banków oferuje procent od sprzedaży w wysokości od 3 do 5 tysięcy.

Jak dostać pracę jako doradca finansowy?

Zdobycie pracy jako doradca finansowy nie wymaga konkretnego wykształcenia. Jednak pracodawcy znacznie przychylniej patrzą na osoby, które ukończyły studia ekonomiczne, np. na kierunku finanse i rachunkowość . Wiedza zdobyta na studiach jest również niezwykle pomocna w wykonywaniu obowiązków na tym stanowisku, a przy tym budzi zaufanie klientów. Cenione jest także doświadczenie w obsłudze klienta, zwłaszcza jeśli praca wiąże się ze sprzedażą produktów finansowych.

Do głównych obowiązków doradcy finansowego należy współpraca z klientem, dlatego bardzo ważne na tym stanowisku są dobrze wykształcone umiejętności miękkie. Znaczenie ma przede wszystkim łatwość nawiązywania kontaktów oraz budzenie zaufania . W końcu klient powierza doradcy finansowemu swoje oszczędności, często całego życia, np. biorąc kredyt hipoteczny, a także swoją przyszłość finansową. Ważną cechą doradcy finansowego jest również nienaganna prezencja, która liczy się zarówno u specjalisty w banku, jak i wolnego strzelca. Potrzebna w pracy doradcy finansowego wiedza obejmuje znajomość nie tylko produktów finansowych, lecz także skutecznych technik sprzedaży. Ważny jest też analityczny umysł oraz dobra organizacja czasu pracy.

Dobry doradca finansowy powinien regularnie poszerzać swoją wiedzę branżową, co zapewnią mu specjalistyczne szkolenia. Osoby zatrudnione na etacie często mogą liczyć na inicjatywy wewnętrzne firmy, a niekiedy również dofinansowanie kursów zewnętrznych.

Niezależny doradca finansowy czy praca na etacie?

Osobom początkującym w zawodzie zdecydowanie poleca się pracę na etacie. Nie wymaga ona bowiem posiadania własnej sieci klientów czy wyrobionej renomy, które są konieczne do utrzymania działalności prowadzonej przez freelancera. Co więcej, taka forma zatrudnienia gwarantuje stałą pensję, co zapewnia regularne wpływy na konto. Niezależny specjalista to z kolei dobra propozycja dla osób z większym doświadczeniem w zawodzie. Należy jednak pamiętać, że obowiązujące przepisy zmuszają wolnych strzelców do uzyskania stosownego zezwolenia od Komisji Nadzoru Finansowego, wpisania do rejestru, opłacania składki członkowskiej oraz wykupienia ubezpieczenia OC. Przed uruchomieniem działalności należy się również zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem będzie otwarcie biura, czy kariera mobilnego doradcy finansowego , który spotyka się z klientami w dogodnym dla nich miejscu i czasie. Ważne jest też ustalenie zakresu działań, np. doradztwa finansowego wyłącznie dla osób prywatnych lub także dla firm.

Doradców finansowych i ofert pracy dla nich jest całe mnóstwo. Dlatego nowym osobom może być trudno odnaleźć się na rynku, ale sukces nie jest niemożliwy. Należy jednak liczyć się z trudami tej branży i ciągle podnosić kwalifikacje, aby stać się prawdziwym ekspertem w swojej dziedzinie.

Zobacz wideo: Ugody frankowiczów z bankami. Jaka uchwała je obejmie?

Zobacz też:

Jak zostać milionerem? David Rubenstein: "Może mój sukces byłby większy, gdybym tak robił"

Projektował sejfy dla największych gwiazd. Na swoim koncie ma współpracę z Karlem Lagerfeldem

Wzrosło bezrobocie w Polsce. GUS opublikował najnowsze dane

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości