Czym się charakteryzuje muzyka jumpstyle i jak do niej tańczyć?

Jumpstyle
Harbucks/Getty Images
Hipnotyzujące, elektroniczne bity z wyraźnym dźwiękiem bębna i szybkim "clapem", któremu towarzyszą zwykle uderzenia stopami – to pierwsze skojarzenia, które przychodzą do głowy w trakcie słuchania muzyki jumpstyle. Wraz z powstaniem tego oryginalnego gatunku narodził taniec o tej samej nazwie, polegający w dużej mierze na rytmicznych podskokach, obrotach i dynamicznych wyrzutach nóg. Sprawdź, czym wyróżnia się muzyka jumpstyle i jak tańczyć do jej rytmu!

Jumpstyle to stosunkowo nowy gatunek muzyczny. Narodził się w latach 90. na terenie Holandii i Belgii, ale jego oryginalny rytm momentalnie zelektryzował cały muzyczny świat. Jumpstyle to także niezwykle oryginalny skoczny taniec, postrzegany nierzadko jako miks stylu folk, tańca gabber i sekwencji street dance.

Czym charakteryzuje się jumpstyle?

Jumpstyle to podgatunek muzyki house z elementami dźwięków trance. Jego charakterystyczne cechy to skoczne brzmienia bębna basowego, "clap" występujący jednocześnie z uderzeniami stóp, szybka melodia i liczne efekty dźwiękowe zaczerpnięte z innych rodzajów muzyki elektronicznej. Jumpstyle rozwinął się w Belgii i Holandii, skąd dziś pochodzi zdecydowana większość artystów tego gatunku. Najsłynniejsi wykonawcy muzyki jumpstyle to: Jeckyll & Hyde – popularny duet DJ-ów z Holandii, a także Scooter, DJ Furax, DJ Massiv, DJ Greg-C, DJ Ruthless, DJ Mystery, Headhunterz, The Pitcher, DJ Twisty, Davide Sonar i wielu innych.

Taniec jumpstyle – na czym polega? Odmiany tańca jump, które warto znać

Moda na jumpstyle rozpoczęła się w 2007 roku , kiedy światło dzienne ujrzał teledysk do piosenki Freefall grupy Jeckyll & Hyde. W klipie artystów wystąpiła grupa jumperów wykonujących widowiskowe popisy taneczne. To właśnie wtedy świat oszalał na punkcie jumpowania. Niezwykle oryginalny taniec pełen trików i podskoków szybko zyskał rzesze entuzjastów.

Na czym polega taniec jumpstyle? Jak sama nazwa wskazuje, gatunek ten opiera się w głównej mierze na seriach szybkich podskoków, które urozmaicają widowiskowe obroty i wykopy nóg do przodu lub do tyłu.

Z każdym rokiem taniec staje się coraz bardziej popularny także w krajach wschodniej Europy. Technika jumpstyle w Polsce nie jest jeszcze dobrze znana, ale można przypuszczać, że wraz z rozwojem muzyki elektronicznej przybędzie także amatorów jumpowania. Taniec ten ma wiele wariantów, które koniecznie musisz poznać.

Najstarszą i chyba najłatwiejszą odmianą jest oldschool jump. Technika opiera się powtarzaniu podstawowego kroku, polegającego na podskokach z dynamicznymi wyrzutami nóg w przód i w tył. Popularną modyfikacją tej techniki jest freestyle jump. Ten wariant tańca zakłada całkowitą dowolność – tancerz sam układa sekwencje poszczególnych kroków.

Obecnie najczęściej spotykaną wersją jumpstyle’u jest hard jump – technika oparta na oldschoolowych krokach, wzbogaconych o mocne wyrzuty nóg z głośnymi przytupami. Wśród bardziej zaawansowanych miłośników jumpowania rozwinął się star jump. Trudność tej odmiany polega na tym, że tancerz nie trzyma się żadnych standardowych reguł – sam wymyśla widowiskowe układy i kroki. Kombinacją star i freestyle jump’u, jest side jump – w tym przypadku podstawowe kroki łączy się ze skomplikowanymi sekwencjami tworzonymi samodzielnie przez tancerza. Ostatni, najbardziej atrakcyjny wizualnie wariant, to duo jump – tutaj sekwencje taneczne wykonywane przez dwóch lub więcej tancerzy. Jumping w grupie to niezwykle widowiskowy taniec, który zdecydowanie warto zobaczyć na żywo.

Jak tańczyć jumpstyle? Podstawowe kroki

Jak zacząć przygodę z tańcem jumpstyle? Niestety, w Polsce nie ma zbyt wielu szkół, w których pod okiem profesjonalisty nauczysz się widowiskowych skoków. Na szczęście, technika jumpstyle wcale nie jest taka trudna i przy odrobinie wytrwałości, samodzielnie, błyskawicznie opanujesz triki, które wykonują zawodowi jumperzy! Potrzebny Ci będzie luźny strój, wygodne, sportowe obuwie i dużo wolnej przestrzeni. Dzięki naszym wskazówkom poznasz podstawowe kroki jumpowania. Zaczynamy!

  1. Stań w pozycji startowej, z nogami blisko siebie.
    1. Skacząc na lewej nodze, jednocześnie wyrzuć prawą nogę dwukrotnie do przodu.
      1. Następnie od razu skocz na prawą nogę, wykonując jednocześnie pojedynczy wyrzut lewej nogi do tyłu.
        1. Przenieś ciężar ciała na lewą nogę i wykonaj pojedynczy skok, jednocześnie stawiając prawą nogę za lewą.
          1. Powtórz całą sekwencję w płynnym, szybkim tempie.

            Układ nie jest skomplikowany, a nauka kroków nie zajmuje wiele czasu. Gwarantujemy, że już po kilku treningach opanujesz podstawy. Zalety jumpowania? Przede wszystkim ogromna frajda, jaką dają dynamiczne podskoki w rytm muzyki. Dodatkowo, podczas tańca pracuje całe ciało – to prosty sposób na kompleksowy trening , dzięki któremu poprawisz kondycję i wyrzeźbisz sylwetkę! To, jak, skaczesz z nami?

            Zobacz też:

            Zobacz wideo: Nigdy nie jest za późno na naukę baletu

            Autor: Adrian Adamczyk

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości