Znaki ekologiczne i ich znaczenie

znaki ekologiczne
Fot. Chris Jongkind / Getty Images
Ekoznaki to etykiety ekologiczne, informacje umieszczane najczęściej na opakowaniach produktów, będące zapewnieniem dla klienta, że wyrób został stworzony z troską o środowisko naturalne. Znaki ekologiczne nadawane są przez administrację rządową, naukowców, organizacje konsumentów, ale także przez różne stowarzyszenia. Coraz większa liczba producentów wdraża ekoprogramy i poddaje się procedurze oceniania swojej działalności pod kątem ekologii.

Znaki ekologiczne dzielą się na międzynarodowe oraz te przyznawane w poszczególnych krajach. Najważniejsze znaki ekologiczne informują, czy opakowania są biodegradowalne, czy też wielokrotnego użytku. Mówią o tym, że produkt nie był testowany na zwierzętach lub został wyprodukowany wedle określonych standardów i procedur. Niektóre symbole ekologiczne przyznawane są jako wyróżnienie, np. za produkty energooszczędne (znak Energy Star).

Więcej:

Czym są znaki ekologiczne?

Znaki ekologiczne pojawiają się na opakowaniach produktów i często decydują o tym, czy klient dany produkt nabędzie. Dla konsumenta jest to informacja, że dany towar został wyprodukowany z dbałością o środowisko naturalne, że jest ekologiczny. Znaki ekologiczne na opakowaniach mówią konsumentowi, że jeśli zdecyduje się na dany produkt, zadba również o planetę. Świadomość konsumentów rośnie, dlatego wzrasta także liczba producentów, którzy dbają o posiadanie etykiety ekologicznej.

Prezentacja znaków ekologicznych powinna uwzględniać ich podział na trzy podstawowe kategorie: symbole ekologiczne dla żywności, produktów ekologicznych i opakowań ekologicznych . Oznakowanie dotyczące żywności ekologicznej odnosi się do tzw. zdrowej żywności i może wskazywać na pochodzenie danego produktu (kraj lub region), na szczególną dbałość o redukcję emisji CO2 w procesie produkcji. Ze znaków ekologicznych związanych z żywnością można dowiedzieć się, że produkty nie były testowane na zwierzętach i że przy ich wytwarzaniu nie ucierpiały żadne organizmy żywe. Ekoznaki dotyczące produktów mogą informować o tym, że są one bezpieczne dla warstwy ozonowej, energooszczędne lub też spełniają kryteria z zakresu ochrony środowiska. Znaki ekologiczne na opakowaniach wskazują, czy dane opakowanie jest wielokrotnego użytku, przeznaczone do recyklingu albo biodegradowalne.

Znaki ekologiczne na opakowaniach – wymagania

Aby starać się o oznaczenia ekologiczne, a tym samym o uzyskanie certyfikatu ekologicznego dla danego produktu, należy spełnić kilka warunków:

  • proces produkcyjny powinien być przyjazny dla środowiska naturalnego,
    • w procesie produkcyjnym należy ograniczyć zużycie energii,
      • produkt nie może być wytworzony z surowców toksycznych,
        • produkt nie może być testowany na zwierzętach,
          • produkt powinien powstać z ograniczonej liczby surowców (lub pochodzących z recyklingu),
            • opakowanie produktu (o ile istnieje) ma być minimalistyczne, ewentualnie nadające się do ponownego użycia.

              Każdy producent spełniający określone wymogi może ubiegać się o przyznanie znaków ekologicznych . Musi się jednak liczyć z koniecznością przebrnięcia przez procedurę oceny produktu i procesu produkcyjnego. Znaki może przyznawać instytucja publiczna, prywatna, administracja rządowa, organizacje konsumenckie itp. Jedną z takich instytucji jest Polskie Centrum Badań i Certyfikacji , które od 1998 roku przyznaje oficjalny znak ekologiczny EKO-ZNAK . Oznaczeniem tym mogą się pochwalić zarówno polskie, jak i zagraniczne produkty, które spełniają szereg kryteriów dotyczących ochrony środowiska, zdrowia i odpowiedniego wykorzystywania zasobów naturalnych.

              Megan Fox posyła dzieci do wegańskiej szkoły ekologicznej

              Znaki ekologiczne i ich znaczenie

              Wszyscy, którzy chcą świadomie podejmować decyzje zakupowe i wybierać produkty przyjazne dla środowiska, chroniące nie tylko Ziemię, ale także ludzką pracę, zwracają uwagę na znajdujące się na nich oznaczenia. Dla uważnego konsumenta są one legendą i pokazują, jakie wymogi spełnia dany artykuł. Podstawowe znaki ekologiczne to:

              • opakowanie biodegradowalne – ulega rozkładowi podczas kompostowania, nie uwalnia szkodliwych substancji,
                • recykling (pętla z trzech strzałek) – opakowania nadają się do powtórnego przetworzenia i wyprodukowania kolejnego podobnego produktu,
                  • wrzuć do kosza – powszechnie rozpoznawalny znak, przypomina o konieczności wyrzucenia niepotrzebnego opakowania do kosza na śmieci,
                    • bezpieczny dla ozonu (znak występuje najczęściej z napisem) – produkt pozbawiony freonu, który niszczy warstwę ozonową,
                      • Energy Star – znak świadczący o energooszczędności; w USA przyznawany od 1992 roku, od 2006 roku również w UE,
                        • znak białego królika, czyli informacja o tym, że produkt nie był testowany na zwierzętach,
                          • króliczek z ochraniającą go dłonią – symbol przyznawany kosmetykom, które nie były testowane na zwierzętach.

                            Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych znaków ekologicznych są symbole recyklingu czy te informujące o braku testów przeprowadzanych na zwierzętach.

                            Autor: Adrian Adamczyk

                            podziel się:

                            Pozostałe wiadomości