Artykuł z cyklu ''Planuję długie życie'' strona główna
Planuję długie życie

Psychoonkologia: jak pomóc pacjentom i ich rodzinom przejść przez chorobę? 

Planuję długie życie

Psychoonkologia: jak pomóc pacjentom i ich rodzinom przejść przez chorobę? 

Psychoonkologia to subdyscyplina onkologii klinicznej, psychiatrii, psychologii klinicznej , psychologii zdrowia, która stanowi integralną część kompleksowej opieki psychologicznej nad osobami chorymi na raka i ich bliskimi. Koncepcja psychoonkologii opiera się na filozofii opieki, która postrzega osobę chorą w kontekście rodziny, społeczności, kultury i szeroko rozumianych potrzeb osoby chorej.

Opieka psychologiczno-onkologiczna jest integralną częścią kompleksowej opieki nad osoba chorą od momentu postawienia diagnozy i całego przebiegu choroby, obejmując okresy leczenia, remisji choroby, życia w cieniu raka, nawrotu i końcowego stadia choroby. W obszarze zainteresowań psychoonkologicznych znajduje się ocena i leczenie dystresu oraz zarządzanie złożonymi problemami psychicznymi osoby chorej. Zgodnie z rekomendacjami Międzynarodowego Towarzystwa Psychoonkologicznego (IPOS) opieka psychospołeczna, w przypadku chorych na raka, powinna być uznana za uniwersalne prawo człowieka, a stres należy mierzyć jako szósty objaw życiowy po temperaturze, ciśnieniu krwi, tętnie, częstości oddechów i bólu. Liczne badania naukowe wskazują, że interwencje psychoonkologiczne są bardzo skuteczne w zapobieganiu i zmniejszaniu ciężkiego dystresu i problemów zdrowia psychicznego, a także w poprawie wyników klinicznych pacjentów chorych na raka, w tym jakości życia.

Psychoonkologia to także działania profilaktyczne, czyli np. zachęcanie do badań przesiewowych i okresowych, organizowanie kampanii edukacyjnych oraz propagowanie zdrowego stylu życia.

Profilaktyka – o tym nie zapominaj

Strach o zdrowie swoje i najbliższych towarzyszy każdemu. Jednak nie każdy bada się wystarczająco często lub po prostu nie ma świadomości tego, że pewne badania powinny być prowadzone regularnie.

Dlatego warto przygotować sobie listę badań, które należy wykonać w ciągu roku. Taką listę można przygotować nie tylko dla siebie, ale i członków rodziny. Bardzo często z badaniami przesiewowymi mają problem mężczyźni, którzy zwlekają z badaniem prostaty lub z pójściem do lekarza, kiedy pojawiają się nieprawidłowości w obrębie prącia lub moszny. A wcześnie rozpoznany rak prostaty jest w pełni uleczalny!

Każdego roku powinno się wykonywać badania krwi i moczu, sprawdzać lipidogram oraz na bieżąco monitorować ciśnienie. Panowie powinni raz w miesiącu przeprowadzać samobadanie jąder, a panie – piersi. Poza tym na liście badań powinny się znaleźć badanie tarczycy (nie tylko z krwi, ale także USG tarczycy), u pań po 50. roku życia badanie w kierunku osteoporozy, u mężczyzn po 50. roku życia okresowa kolonoskopia.

Coroczne badania dla kobiet:

  • cytologia,
  • USG piersi,
  • mammografia piersi (po 40. roku życia).

Badania dla kobiet wykonywane raz na 3-5 lat:

  • USG jamy brzusznej,
  • RTG klatki piersiowej.

Badania dla mężczyzn:

  • mężczyzna po 30. roku życia powinien przynajmniej raz na 3 lata zbadać swoją prostatę u urologa,
  • co 3-5 lat RTG klatki piersiowej.

Badania, które powinno się wykonywać systematycznie zależą w dużej mierze od kondycji organizmu, wywiadu rodzinnego oraz chorób przewlekłych. Przykładowo w przypadku pojawienia się żylaków zalecana jest kontrola u lekarza i wykonanie USG Dopplera. Z kolei w przypadku narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego zaleca się wykonanie tomografii komputerowej klatki piersiowej, aby potencjalnego raka płuca wykryć we wczesnym stadium rozwoju.

Rak wcześnie wykryty to rak uleczalny!

Lekarze oraz psychoonkolodzy apelują do pacjentów, by badali się i sprawdzali wszelkie nieprawidłowości. Zwłaszcza, jeśli towarzyszy im lęk o zdrowie lub są narażeni na czynniki zwiększające zachorowalność na nowotworu. Rak wykryty we wczesnym stadium ma dużo lepsze rokowania, niż ten zdiagnozowany dużo później.

Więcej dodatkowych informacji znajdziesz na stronie Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem www.12sposobownazdrowie.pl, a także na stronie kampanii Ministerstwa Zdrowia – Planuję długie życie – www.planujedlugiezycie.pl.

Artykuł jest częścią kampanii społecznej "Planuję długie życie" realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
86
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0