Co to jest medytacja i na czym polega? Jak joga wpływa na dzieci?

Medytacja to praktyka polegająca na osiągnięciu dobrostanu psychicznego, uczucia relaksu oraz odprężenia. Techniki medytacji stosowane są zarówno w celach relaksacyjnych i uspokajających, jak i w ramach samodoskonalenia lub terapii. O medytacji rozmawialiśmy w DDTVN z Elżbietą Łuczak – nauczycielką jogi i jej wnuczką Zuzią Niecz.

Medytacja ma na celu osiągnięcie kontroli nad umysłem lub ciałem i uzyskanie wielu korzyści, takich jak: przypływ energii, poprawia pamięci, zmniejszenie stresu, a nawet obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenie tętna. Co to jest medytacja, na czym polega i jakie przynosi rezultaty?

Zobacz też: Psychomanipulacja – poznaj najważniejsze techniki >>>

Rodzaje medytacji

Istnieje wiele rodzajów medytacji, przy czym należy wyróżnić medytację w celach religijnych oraz innych, związanych ze zdrowiem fizycznym lub psychicznym. Medytacja chrześcijańska ma na celu zbliżenie się do Boga. Chrześcijanie starają się więc skupić na Bogu i bytach pozaziemskich, a nie na sobie, ponieważ próbują wyjść poza ludzki egocentryzm. Innym rodzajem medytacji powiązanej z religią jest medytacja buddyjska , która polega na zagłębieniu się we własnych myślach i uspokojeniu umysłu. W Chinach, Japonii i Korei stosowana jest także medytacja zen , która również wiąże się z buddyzmem. Istnieją także inne rodzaje medytacji, które nie są wcale powiązane z religiami:

Zobacz też: Agnieszka Maciąg: joga i medytacja na pokonanie lęków – zobacz live DDTVN >>>

1. Medytacja transcendentalna , która jest oparta na mantrach, czyli krótkich zwrotach lub słowach, przy czym osoba medytująca musi zostać wprowadzona przez mistrza; ten typ medytacji ma na celu dotarcie do najgłębszych poziomów podświadomości oraz zrelaksowanie się.

2. Medytacja połączona z jogą , która rozwija nie tylko psychicznie, ale także fizycznie i relaksuje całe ciało.

3. Wizualizacje w trakcie medytacji, czyli wyobrażanie sobie pozytywnych obrazów i myśli.

4. Medytacja ruchowa, która wiąże się z wprowadzeniem ciała w powtarzalny ruch, na przykład kołysanie się.

5. Mindfulness , czyli medytacja uważności , która uważana jest za najlepszy rodzaj medytacji dla początkujących , a jej celem jest redukcja stresu i obniżenie ciśnienia krwi oraz tętna.

Medytacja: jak zacząć?

Każdy, kto chce rozpocząć praktyki medytacyjne, powinien zastanowić się, jaki jest jego cel. Można zapisać się na specjalny kurs lub zacząć samodzielnie. Dobrym pomysłem jest poświęcenie na początku codziennie 10 lub 15 minut na medytację. Większość osób zaleca siedzenie lub leżenie, ponieważ takie pozycje wyciszają i relaksują organizm. Na początek można zdecydować się na medytację poranną – wstać kilka minut wcześniej i posiedzieć w ciszy i skupieniu. Zapewni to spokojny dzień i zrelaksuje, a także wyciszy umysł. Zwłaszcza dla osób początkujących medytacja o poranku jest lepszym wyborem, ponieważ wieczorem łatwiej jest zasnąć lub zrezygnować z sesji medytacyjnej ze względu na zmęczenie po całym dniu. W trakcie medytacji należy stosować się do kilku ważnych zasad:

Zobacz też: Shake z pokrzywy, mleko ajurwedyjskie, i... pozycja "trupa"! Szaciłłowie radzą, jak efektywnie wypoczywać >>>

1. Stosowanie techniki świadomego oddechu , czyli oddychanie przeponą w sposób spokojny.

2. Odpowiednia postawa, która nie nadwyręża kręgosłupa, wzmacnia mięśnie; niektórzy decydują się na pozycję lotosu, jednak wymaga ona odpowiedniego rozciągnięcia mięśni.

3. Koncentracja na oddechu, a nie na własnych myślach.

Najczęściej wykorzystywana jest medytacja relaksacyjna , która pozwala na zmniejszenie codziennego stresu i odsunięcie nieprzyjemnych myśli. W Internecie można znaleźć kursy medytacji lub ćwiczenia oddechowe. W trakcie medytacji można puścić cichą, spokojną muzykę, wprawiającą w refleksyjny nastrój. Bardzo ważne, aby nie przejmować się napływającymi do głowy myślami, ponieważ jest to reakcja naturalna. Dopiero po kilkunastu dniach medytacji możliwe jest uwolnienie się od natrętnych myśli. Bardzo ważne jest także dopasowanie czasu medytacji do swoich możliwości fizycznych oraz psychicznych. Lepiej rozpocząć od 10 minut dziennie, niż przeciążyć się i zrezygnować.

Co daje medytacja?

Medytacja to doskonały środek na stres i smutek. Technika ta ma spory wpływ na sferę psychiczną i fizyczną człowieka. Zdaniem psychologów, osoby medytujące zauważają u siebie następujące korzyści:

  • obniżenie ciśnienia krwi i tętna,
    • złagodzenie stanów depresyjnych,
      • zwiększenie energii,
        • poczucie wewnętrznej harmonii,
          • osiągnięcie spokoju umysłu,
            • poprawa zdrowia ogólnego,
              • łagodzenie bólu,
                • wzmocnienie układu odpornościowego,
                  • zwiększenie jakości i efektywności wykonywanych zadań,
                    • poprawa pamięci.

                      Medytacja pozwala na zwiększenie kontroli emocji, dlatego polecana jest osobom żyjącym w ciągłym stresie, których praca jest źródłem nerwowości i negatywnych uczuć. Badania wykazują, że osoby, które medytowały przez co najmniej 30 dni, odczuwały znaczącą poprawę dobrostanu fizycznego i psychicznego. Ta poprawa była jednak nie tylko subiektywna, ale także obiektywna, ponieważ testy wydolnościowe wykazały spadek ciśnienia, szybsze reakcje i większą wydolność oddechową. Medytacja stosowana jest czasami w terapii nadciśnienia, cukrzycy lub nerwicy, a nawet w przypadku alergii. Należy jednak pamiętać o tym, że celem medytacji nie może być obniżenie ciśnienia lub zwiększenie energii. Rzeczywistym celem jest medytacja sama w sobie, czyli poczucie błogostanu i uspokojenie swojego umysłu.

                      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości