Profilaktyka zdrowia

Czym jest "leniwe oko"? Jak je zdiagnozować i leczyć?

Leniwe oko - diagnoza

Fot. Getty Images/standret

Profilaktyka zdrowia

Czym jest "leniwe oko"? Jak je zdiagnozować i leczyć?

Leniwe oko - diagnoza

Fot. Getty Images/standret

10 października obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. W Dzień Dobry TVN wraz z Moniką Dzięgielewską - okulistą dziecięcym postanowiliśmy przyjrzeć się jednej z wad wzroku, która występuje u jednego na pięćdziesiąt dzieci. Czym jest "leniwe oko" i jak rozpoznać tę wadę u dziecka?

"Leniwe oko" bardzo trudno zdiagnozować

Tę wadę jest trudno zdiagnozować, zwłaszcza rodzicom, ponieważ dziecko "wszystko widzi". Z "leniwym okiem" mamy jednak do czynienia wtedy, kiedy występuje np. duża różnica w wadzie między jednym a drugim okiem, albo jedno z oczu zezuje. Mózg wtedy wybiera sobie to zdrowe oko, a drugie "wyłącza".

Szanse na wyleczenie do 7-8 roku życia

W początkowej fazie tego schorzenia tłumi obraz, zamazuje go, a potem dochodzi do całkowitego wyłączenia widzenia w tym oku. Szanse na wyleczenie tego niedowidzącego oka, mamy tylko do siódmego - ósmego roku życia.

Zobacz też: Jak długo ważne jest skierowanie na badania krwi, okresowe i USG? >>> 

Jak wygląda leczenie "leniwego oka"?

Leczenie zaczynamy od wyrównania wady wzroku. Od stawienia oka prosto i przy pomocy zasłonek. Musimy bowiem uświadomić mózgowi, że ma tez to drugie oko.

Zobacz też: ADHD u dorosłych – jakie są przyczyny, objawy i leczenie choroby? >>> 

Jakie są przesłanki do zdiagnozowania wady wzroku u dziecka?

Jak mamy dodatni wywiad rodzinny - mama, tata mają wadę wzroku, lub w rodzinie występują jakieś schorzenia okulistyczne. To udajemy się do okulisty już w pierwszym roku życia. Jeśli nie ma takich przesłanek i nic się nie dzieje, to dziecko pierwszy raz do okulisty powinno przyjść w czwartym roku życia. 

Zobacz też: Jak radzić sobie z grzybicą paznokci? Leczenie, domowe sposoby >>> 

Co sądzisz o tym artykule?
88
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0