Czym jest i jak zrobić patent żeglarski?

żaglowanie
Fot. Alexander Kirch / EyeEm / Getty Images
Patent żeglarski jest państwowym dokumentem wydawanym osobom, które zdadzą specjalny egzamin sprawdzający wiedzę z zakresu żeglarstwa, bezpieczeństwa na wodzie czy meteorologii. Jak zdobyć patent żeglarski?

Każdy miłośnik żeglowania powinien postarać się o to, żeby zdobyć patent żeglarski, czyli „prawo jazdy” na jacht żaglowy lub motorowy. Uprawnienia do żeglowania wydają Polski Związek Żeglarski (patent na łodzie żaglowe) i Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego (patent na łodzie motorowe).

Więcej:

Jak zrobić patent żeglarski?

W Polsce wyróżnia się trzy rodzaje patentu: żeglarz jachtowy, jachtowy sternik i morski kapitan jachtowy. Miłośnicy żeglowania swoją przygodę zaczynają zawsze od zdobycia pierwszego z tych dokumentów.

Jak zdobyć patent żeglarski? Jeśli ktoś chciałby zacząć pływać samodzielnie na jachcie, a wcześniej nie miał okazji spróbować żeglugi, najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs. Mogą wziąć w nim udział osoby, które nie mają żadnego doświadczenia w żeglowaniu. Najczęściej ośrodki szkoleniowe mają specjalne uprawnienia do tego, by wydawać patenty, kurs kończy się więc egzaminem na patent żeglarski i w przypadku pozytywnego wyniku – wydaniem dokumentu.

Szkolenia zakończone egzaminem i wydaniem patentu żeglarskiego są organizowane w Polsce od początku wiosny do końca jesieni. Uczniowie i studenci mają możliwość zrobienia kursu jedynie podczas wakacji – jest to termin wybierany przez największą liczbę osób, również z powodu gwarancji dobrej pogody. Najlepiej więc nie czekać do ostatniej chwili i wcześniej zarezerwować sobie miejsce na kursie. Szkolenia organizowane w lecie są jednak zazwyczaj droższe niż te odbywające się wczesną wiosną lub późną jesienią. Jeśli ktoś chce więc zaoszczędzić, powinien zdecydować się na kurs w kwietniu czy październiku. Kursy są organizowane w różnych miejscach w Polsce. Dużą popularnością cieszą się szkolenia na patent żeglarski na Mazurach.

Jak przebiega szkolenie na patent żeglarski?

Ile trwa szkolenie żeglarskie? Można zdecydować się na 14-dniowy kurs lub na przyspieszone, intensywne szkolenie trwające tydzień. Każdy kurs składa się z teoretycznych i praktycznych bloków. Podczas wykładów kursanci dowiedzą się m.in. o obowiązujących przepisach dotyczących żeglowania, o budowie jachtów, manewrowaniu jachtem pod żaglami i na silniku, poznają zagadnienia związane z ratownictwem, zasadami bezpieczeństwa na wodzie i meteorologią. Organizatorzy szkolenia często udostępniają materiały jeszcze przed rozpoczęciem kursu, żeby uczestnicy mieli czas się z nimi dokładnie zapoznać. Podczas części praktycznej kursanci będą mieć możliwość przekonania się, jak wygląda praca załogi, przećwiczą przygotowanie jachtu do wypłynięcia, będą wiedzieć, jak sprawdzić stanu techniczny i wyposażenie pod kątem bezpieczeństwa, przećwiczą manewry pod żaglami, przesunięcie jachtu czy kotwiczenie jachtu przy brzegu i na otwartym akwenie. To tylko niektóre z zagadnień i umiejętności, które pojawiają się na kursach żeglarskich.

Zobacz wideo: Zygmunt Choreń zaprojektował największe żaglowce świata!

Zobacz film: Zygmunt Choreń zaprojektował największe żaglowce świata! Źródło: Dzień Dobry TVN

Na zakończenie kursu organizowany jest egzamin teoretyczny i praktyczny. Żeby dobrze się przygotować do teoretycznej części egzaminu na patent, warto wcześniej przerobić przykładowe testy na patent żeglarski. Często oferują je ośrodki szkoleniowe, przykładowe pytania można też znaleźć na stronach internetowych poświęconych żeglowaniu. Za dodatkową opłatą wiele organizatorów kursu wydaje również certyfikat ISSA, który pozwala na żeglowanie zagranicą.

Jak wybrać ośrodek szkoleniowy? Najlepiej zdecydować się na sprawdzone szkoły, które zapewniają uczestnikom kursu podejście do egzaminu teoretycznego i praktycznego na patent żeglarski. Warto też sprawdzić doświadczenie instruktorów, bo to od nich w dużej mierze zależy, czy kursant zda egzamin.

Czy trzeba brać udział w kursie, żeby zdobyć patent?

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Sportu z 2013 roku nie trzeba odbywać szkolenia przed przystąpieniem do egzaminu na patent żeglarski. Dlatego też osoby, które nauczyły się żeglowania od rodziców czy znajomych, nie muszą zapisywać się na kurs, ale od razu na egzamin w Polskim Związku Żeglarskim lub Polskim Związku Motorowodnych. W przypadku szkoleń koszt egzaminu jest zazwyczaj wliczony w cenę całego kursu na patent żeglarski. Jeśli ktoś chce podejść od razu do egzaminu, musi sam za niego zapłacić. Ile kosztuje patent żeglarski? Aktualne ceny można znaleźć na stronie internetowej Polskiego Związku Żeglarskiego.

O czym należy pamiętać pod żaglami?

Żeglarstwo to jedna z ulubionych wakacyjnych form rekreacji. Należy jednak pamiętać, że ze względu na uzależnienie od sił przyrody, jest to sport niosący za sobą pewne ryzyko. Aby je zminimalizować i móc w pełni cieszyć się wypoczynkiem, trzeba pamiętać o kilku zasadach. O czym zatem trzeba wiedzieć, wybierając się pod żagle? Oto najważniejsze zasady, których należy przestrzegać na jachcie. Zobacz wideo:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości