Tasiemiec bąblowcowy. Jak można się zarazić? Jak go wykryć?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed tasiemcem bąblowcowym, którym można się zarazić jedząc niemyte owoce! Zarażenie tasiemcem jest trudne do wykrycia, zwłaszcza, że w niektórych przypadkach przebiega zupełnie bezobjawowo. Osoba, która ma pasożyta we wnętrzu swojego ciała, może nic nie podejrzewać nawet przez długie lata. Jak pozbyć się tasiemca? Konieczne jest podanie leków odrobaczających, które neutralizują zarówno pasożyta, jak i jego jaja. Nie zaleca się walki z robakiem domowymi sposobami, gdyż zazwyczaj nie są one wystarczająco skuteczne.

Zobacz też: Udar słoneczny. Jak rozpoznać jego objawy? Jak skutecznie ratować osobę z udarem słonecznym? >>>

Zakażenie pasożytem występuje najczęściej po zjedzeniu surowego lub niedogotowanego mięsa. Osoby często spożywające tatar wołowy są zdecydowanie bardziej narażone na zjedzenie wągrów, czyli formy przetrwalnikowej tasiemca. Właściciele psów lub kotów powinni cyklicznie odrobaczać swoje zwierzęta, gdyż może się okazać, że w ich ciele zagnieździł się tasiemiec bąblowcowy.

Co to jest tasiemiec? Rodzaje pasożytów

Tasiemce to pasożyty o skomplikowanym cyklu rozwojowym, podczas którego zmieniają żywiciela. Początkowo mogą bytować w bezkręgowcach, jednak ostatecznym żywicielem są kręgowce, w tym ludzie. Pasożyty z reguły żyją w przewodzie pokarmowym. Tasiemiec u człowieka może występować w kilku odmianach, różniących się od siebie wielkością, typowymi objawami oraz sposobem w jaki można się nim zarazić.

  • Tasiemiec uzbrojony ma około 4 metry długości. Jego pośrednim żywicielem są świnie. Zakażenie występuje najczęściej po spożyciu surowego lub niedogotowanego mięsa. Wągry tasiemca uzbrojonego mogą również występować na warzywach lub owocach. Głowa pasożyta wyposażona jest w haki oraz przyssawki, które ułatwiają przyczepienie się do jelita cienkiego. Robak z wyglądu przypomina cienką tasiemkę. Jego ciało składa się z około 900 segmentów, zaś każdy z nich jest wyposażony zarówno w narządy żeńskie, jak i męskie. Zakażenie pasożytem nazywane jest wągrzycą i może powodować szereg objawów, takich jak: ogólne osłabienie organizmu, bóle brzucha, nudności, wymioty, awitaminoza, spadek masy ciała. Tasiemiec może zagnieździć się w mózgu lub w oku . Zakażenie najczęściej wykrywa się podczas badania kału. W celu dokładnego określenia rodzaju pasożyta, obserwuje się główkę tasiemca pod mikroskopem. Leczenie obejmuje podawanie specjalnych leków (najczęściej są to tabletki). W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.
    • Tasiemiec nieuzbrojony osiąga do 10 m długości i ma średnicę około 1 cm. Jego pośrednim żywicielem są krowy. Zarażenie pasożytem najczęściej następuje po zjedzeniu surowej lub półsurowej potrawy z wołowiny. Larwy tasiemca z wyglądu przypominają pestki ogórka. Najczęstsze objawy zakażenia pasożytem to anemia, brak apetytu, utrata wagi, nudności, pokrzywka oraz biegunka. Leczenie odbywa się pod okiem lekarza i zakłada przyjmowanie leków oraz stosowanie odpowiedniej diety.
      • Tasiemiec bąblowcowy traktuje człowieka jako pośredniego żywiciela. Można zarazić się nim podczas kontaktów z psami oraz kotami. Bąblowica, w zależności od lokalizacji cysty, daje różne objawy. W przypadku wątroby może dojść do niewydolności tego organu, zapalenia dróg żółciowych lub żółtaczki mechanicznej. Tasiemiec bąblowiec może zagnieździć się również w mózgu, wówczas osoba zarażona będzie mieć problemy ze wzrokiem oraz stany padaczkowe.
        • Tasiemiec karłowaty występuje głównie u dzieci. Ten rodzaj pasożyta nie potrzebuje żywiciela pośredniego. W Polsce zakażenie tasiemcem karłowatym występuje rzadko. Jaja pasożyta znajdują się w kale. Ich liczba zależy od stopnia rozwoju tasiemca oraz stanu zdrowia żywiciela.
          • Tasiemiec bruzdogłowiec osiąga do 20 metrów długości. Jego ostatecznym żywicielem są ssaki, w tym człowiek. Zarażenie następuje najczęściej w wyniku zjedzenia surowych lub półsurowych ryb, zarówno słodko, jak i słonowodnych. Żywe larwy bytują w jelicie. Po około 5 tygodniach przekształcają się w dorosłe osobniki. Najczęstsze objawy zarażenia tasiemcem bruzdogłowcem to nudności, ból głowy, biegunka, wymioty oraz osłabienie organizmu. Jaja pasożytów są wydalane razem z kałem. Leczenie polega na podaniu leków przeciwpasożytniczych, w niektórych przypadkach kuracja wymaga również podawania witaminy B.

            Jaka jest najlepsza profilaktyka przed zakażeniem tasiemcem?

            Ludzie najczęściej zarażają się pasożytem poprzez zjedzenie surowego lub niedogotowanego mięsa. Aby ograniczyć ryzyko, należy wyeliminować z diety takie dania, jak tatar, steki oraz surowe ryby. Podczas zabawy z psem lub kotem nie wolno całować pupili, nawet gdy zwierzęta są regularnie odrobaczane. Po każdej zabawie należy dokładnie umyć ręce. Spożywane warzywa i owoce muszą być dokładnie umyte, można dodatkowo sparzyć je gorącą wodą. Nigdy nie należy jeść mięsa pochodzącego z niewiadomego źródła. Czego nie lubi tasiemiec ? Profilaktycznie warto jeść kiszoną kapustę, czosnek, goździki, ogórki kiszone oraz pestki z dyni . Są to naturalne produkty odrobaczające. Należy jednak pamiętać, że tasiemiec ludzki w każdym wypadku wymaga leczenia farmakologicznego.

            Zobacz także:

            Autor: Gaba Kopyto

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości