Czym jest i jak działa aplikacja TikTok?

dłonie z telefonami komórkowymi
Fot. Hero Images / Getty Images
TikTok to jedna z ulubionych aplikacji użytkowników smartfonów na całym świecie. Z powodzeniem konkuruje ze starszymi aplikacjami serwisów społecznościowych takich jak YouTube czy Instagram. Jakie funkcje przesądziły o niespotykanej popularności aplikacji pochodzącej z Chin?

Z aplikacji TikTok korzystają głównie dzieci i młodzież. Choć niektórym dorosłym nazwa ta może niewiele mówić, wystarczy o nią zapytać dowolnego ucznia podstawówki. Prawdopodobnie odpowie bez wahania. Co więcej, są duże szanse, że pochwali się także swoimi własnymi klipami. I ten – praktycznie nieograniczony swojego czasu – dostęp dzieci do aplikacji (a dokładniej mówiąc: aplikacji do danych dzieci poniżej 13. roku życia) wzbudził zastrzeżenia Amerykańskiej Federalnej Komisja Handlu. Nałożyła ona na właścicieli TikToka karę w wysokości 5,7 mln dolarów.

Więcej:

Co to jest TikTok i w czym tkwi fenomen aplikacji?

TikTok to platforma, z pomocą której twórcy – użytkownicy aplikacji – mogą nagrywać i publikować własne, krótkie, z reguły kilkunastosekundowe filmy. Aplikacja dostarcza szereg prostych, intuicyjnych (nawet dla dzieci) narzędzi, umożliwiających zarejestrowanie i zmontowanie atrakcyjnego dla młodych ludzi, nowoczesnego filmu. Jeśli chodzi o ich tematykę, dowolność i zróżnicowanie są tu ogromne. Na platformie swoje klipy publikują osoby (jak wspomnieliśmy, w większości dzieci i młodzież) o najróżniejszych zainteresowaniach i talentach. Przy czym to drugie nie jest konieczne, bo nawet w przypadku braku uzdolnień popularność zapewnić może atrakcyjna forma i umiejętne, kreatywne podejście do montażu oraz filmowanego obiektu – często własnej osoby. Co z tego wynika? By zostać twórcą, wystarczy smartfon z zainstalowana aplikacją. Znajdziemy tu filmy z osobami, które śpiewają, tańczą, gimnastykują się, opowiadają dowcipy, majsterkują, podróżują, relacjonują, komentują, wyśmiewają, objaśniają, odgrywają scenki, żartują, robią głupie miny, przybierają różne pozy itd. Można by zadać pytanie: kto to wszystko ogląda? Otóż inni użytkownicy aplikacji TikTok, którzy sami nie muszą być przy tym twórcami, czyli osobami publikującymi filmy. Algorytmy zadbają o stałe dostarczanie im kolejnych interesujących treści, bazując na tym, co już wcześniej obejrzeli, polubili czy udostępnili innym.

Jak działa TikTok? Co oferuje twórcom?

Przy użyciu aplikacji można zarejestrować wideo o długości 15 lub 60 sekund. Nagranie można następnie poddać szeregowi najróżniejszych zabiegów montażowych: przyspieszyć, zwolnić, przybliżyć, oddalić, powielić itd. Tym, co czyni TikTok atrakcyjną aplikacją dla użytkowników, jest to, że do filmów można dodać także muzykę. Baza utworów jest ogromna, są to zarówno mniej, jak i bardziej znane przeboje oraz podkłady muzyczne, które rozpoznają raczej fani wybranego gatunku. Znajdziemy tu przeróżne style, jak np. pop, rock, hip hop, rap, a nawet country i wiele innych. To jeszcze nie koniec. Do dyspozycji – wzorem innych aplikacji – mamy też najróżniejsze filtry obrazu. Całość dodatkowo wzbogacić można np. naklejkami czy wybranymi elementami graficznymi. Nie zaskakuje też obecność intuicyjnego, prostego edytora tekstów, z którego pomocą można podpisać swoje dzieło, dodać przekazy tekstowe do swojego wideo. Gdy całość wygląda już tak, jak oczekiwaliśmy, nasze dzieło możemy udostępnić światu. Warto rozważyć dodanie hashtagów oraz oznaczenie znajomych, do których od razu chcemy trafić z naszym klipem. Film możemy opublikować natychmiast (definiując wcześniej krąg odbiorców – wzorem prekursorów tego typu aplikacji) lub zapisać na później do dalszej edycji.

Zobacz film: Jak zdobyć milion obserwatorów na Instagramie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co i jak obejrzymy w aplikacji TikTok?

Już pierwsze zetknięcie z ekranem głównym aplikacji TikTok może przywodzić na myśl skojarzenia z aplikacjami serwisów społecznościowych, takich jak np. Instagram. Ikony funkcyjne znajdują się, jak w większości aplikacji mobilnych, w zasięgu kciuka – na dole ekranu. Z tego miejsca możemy rozpocząć przeglądanie wiadomości, swojego profilu, dodawanie nowego klipu i „odkrywanie” treści użytkowników. Podczas oglądania filmu innego użytkownika można zostać jego fanem (to coś jak odpowiednik subskrypcji twórców w serwisie YouTube), polubić film, skomentować go, a także udostępnić. Cały czas widzimy też nazwę ścieżki dźwiękowej wykorzystanej jako tło do filmu. Centralne miejsce w dolnej nawigacji aplikacji TikTok, jak nietrudno się domyślić, zajmuje przycisk ze znakiem plus (czy to również nie wygląda bardzo znajomo?). Po jego dotknięciu niewiele już dzieli nas od momentu, by stać się twórcą i w krótkim czasie pozyskać uwagę tysięcy użytkowników TikToka. Podsumowując – czym jest TikTok? To aplikacja, która zaserwuje nam wideo na podstawie naszych wcześniejszych aktywności i preferencji, a także umożliwi nam nagrywanie, tworzenie, montowanie klipów wideo, które przy odrobinie i szczęścia, i „wyczucia” mają szanse pozyskać uwagę milionów odbiorców.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości