Zwierzęta

Czy wypuszczać kota z domu?

Zwierzęta

Czy wypuszczać kota z domu?

Jak szacują naukowcy, około 631 milionów ssaków i prawie 144 miliony ptaków co roku pada w Polsce ofiarami kotów. Czy w związku z tym powinniśmy wypuszczać koty z domu? Czy można oduczyć je polowania? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: biologa i fotografa przyrody Łukasza Bożyckiego oraz zoopsycholog Antoninę Kondrasiuk.

Koty jako drapieżniki

Koty domowe, zarówno te, które posiadają opiekunów, oraz te, które są bezdomne, zabijają corocznie miliardy dzikich zwierząt. Według danych opublikowanych w 2013 roku szacuje się, że domowe koty corocznie zabijają w samych Stanach Zjednoczonych:

  • 12,5 miliarda ssaków,
  • 2,5 miliarda ptaków,
  • 480 milionów gadów,
  • 175 milionów płazów.

W Polsce szacuje się, że co roku ofiarami kotów pada:

  • 631 milionów ssaków i
  • niemal 144 miliony ptaków (najczęściej są to: wróble, mazurki, bogatki, dzwońce, pliszki siwe, pierwiosnki, strzyżyki i czyżyki).

Warto w tym miejscu dodać, że domowe koty zabijają więcej ptaków niż samochody, pestycydy, przewody wysokiego napięcia, myśliwi, turbiny wiatrowe razem wzięte.

Zobacz także:

Kotka po sterylizacji – zachowanie, opieka nad zwierzęciem. Co warto wiedzieć?

Co oznacza miauczenie kota?

Najpopularniejsze imiona dla kotów

W środowisku naturalnym, gdy spada liczba dostępnych ofiar, spada także populacja drapieżników. W przypadku domowych kotów, dostających od człowieka jedzenie, opiekę weterynaryjną i schronienie zmniejszająca się liczebność ptaków nie wpływa w żaden sposób na liczbę kotów. W związku z tym populacja ptaków nie może się odbudować, co może doprowadzić do całkowitego wyginięcia poszczególnych gatunków.

Według biologa Łukasza Bożyckiego, najskuteczniejszymi sposobami zapobiegania polowaniom na zwierzęta jest zamykanie kotów w domu lub zakładanie im na szyję:

  • obroży z dzwoneczkiem,
  • kolorowej kryzy (jaskrawe kolory ostrzegają ptaki, ssaki niestety ich nie zauważają),
  • kolorowego śliniaka.

Czy wypuszczać koty z domów?

Kot, który nie ma możliwości wychodzenia na dwór, ma problemy z okiełznaniem swojej kociej natury. Przez to możemy np. zaobserwować charakterystyczną sytuację, w której zwierzak roi sobie, że coś goni. Zmusza go do tego mózg, który dba o to, aby kot nie zatracił instynktu łownego. Jeśli więc z jakiś względów nie chcemy swojego pupila wypuścić z domu, warto zastąpić mu polowania zabawą.

Co sądzisz o tym artykule?
28
75
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
13
06.03.2020
lol
W końcu się o tym mówi głośno! Mam już powyżej uszu dewastacji ekosystemu, jakiego dokonują koty puszczane samopas i zdziczałe czy bezpańskie. Z roku na rok populacje ptaków, gadów i płazów się kurczą, coraz więcej gatunków jest zagrożonych WYMARCIEM. I główną przyczyną jest właśnie pozwalanie kotom polować. Sorry ale 'dobre samopoczucie mruczusia' jest dużo mniej istotne niż uratowanie bioróżnorodności ekosystemu. Ekosystem swoją drogą to nasze wspólne dobro, o które powinniśmy dbać, a nie pozwalać by ktoś traktował go jak prywatną zabawkę dla swoich zwierząt, czy 'darmowe żarcie'... To zwykłe kłusownictwo!
01.02.2020
kocia mama
co za durny artykul, kazdy madry wie, ze kotom nie powinno zakladac sie obrozy, bo moze to byc dla nich niebezpieczne
14.02.2019
Agata
No gratulacje Obroża z dzwonkiem. Bezmyślnosc
13.02.2019
wolontariuszka
Co za brednie... Obroża z dzwoneczkiem? Zeby kot nabawił się problemów behawioralnych? Jak mozna zwierzęciu z tak wrażliwym słuchem zakładać dzwonek na szyję? Wypuszczanie na dwor? Co za skrajna nieodpowiedzialność. Kot to zwierze domowe za ktore jesteśmy odpowiedzialni... Proponuje pomysleć też o kierowcach którym kot wbiega nagle na jezdnie, bo to NIGDY nie jest ich wina jeśli starają sie kota wyminąć ale sie nie udaje, to jest TYLKO i wyłącznie wina właściciela, który pózniej jest pierwszy do psioczenia na okropnych kierowcow którzy rozjechali ich ukochanego kiciusia którego ogolnie los mieli w dupie wypuszczając na spacerek :) Zamiast powiedziec cos mądrego o siatkowaniu balkonu albo o sposobach odzwyczajania kota od przebywania na zewnątrz to cos takiego. Wstyd! A oglada was wiele Grazynek ślepo wierzących „ekspertom”...
13.02.2019
Julie2103
Chyba ktoś, kto to pisał, nie mial w życiu kota ani dobrze działającego mózgu.
13.02.2019
Patrycja
Chciałabym zobaczyć jakiś dowód naukowy o tej "agresji" u kotów które nie są wpuszczane samopas.
13.02.2019
Rani
Co za bzdury... Nie zauważyłam, żeby moje koty były agresywne od tego, ze żyją w domu. No właśnie, żyją. Nie zostały oskórowane, otrute, postrzelone, przejechane przez samochód. W dodatku ta fraza o obrazach z dzwoneczkami, które są w stanie nie tylko uszkodzić słuch kotu, ale i spowodować smierć. Kot może powiesić się na drzewie i udusić... Bardzo proszę następnym razem o wywiad ze specjalistami, a nie przypadkowymi osobami, które akurat przechodziły obok waszego studio.
13.02.2019
cierp1enie
tragedia.... i potem tysiące ludzi to ogląda i słucha takich głupot....tylko kotów żal
13.02.2019
Kociara
Bardzo szkodliwy artykuł! Kotów po prostu nie wypuszcza się z domu. Zamiast polowania wystarczy zabawa.
13.02.2019
psokoty Balbiny
obróżki? dzwoneczki? śliniaki? brak słów...polecam zobaczyć co sie dzieje kotu gdy zawiśnie na takie obróżce...polecam zawiesić sobie na jeden dzien dzwoneczek na uchu i pobiegać (a słuch mam o wiele gorszy niż koty)...aby uchronić środowisko wystarczy zapewnic kotu zabawe w domu, spacery na szelkach czy wolierę..a kot, który nigdy nie wychodził nie rwie się na dwór-nie znając smaku kawioru nie tęsknię za nim...pozdrawiam
13.02.2019
Ola
Proszę się doedukować zanim zaczniecie nakręcać materiał. Kot wcale nie jest nieszczęśliwy gdy nie wychodzi na zewnątrz!!! :|
13.02.2019
Żaneta
Przed podobnym problemem znalazłam się razem z mężem kiedy znaleźliśmy kota, który został przywieziony przez kierowcę tira z Hiszpanii i w bestialski sposób pozostawiony na mrozie koło CPNu. Wtedy też podczas zaopiekowania się kotką usłyszeliśmy od specjalistów pojęcie "kotów niewychodzących" co początkowo wydawało się nam dość nietypowe, a nawet śmieszne. Jednak zgłębiając tajniki problemu zgadzam się z tym, że koty powinny swoją energię spożytkować w domu i w tym celu i na potrzeby tej sytuacji stworzyliśmy produkt, w sumie to mebel, umożliwiający ujście enrgii kota właśnie w domu. Przecież jest to zwierzę z natury dzikie i musi mieć jakąś alternatywę w zaspokojeniu swojej dzikiej natury i potrzeb polowania. Okres udomowia kotów ma jakieś 5 tys lat, zaś pies towarzyszy nam od ok 40 tys lat. Zatem jako odpowiedzialni właściciele powinniśmy zapewnić swojemu kotu ujście dla jego drapieżnych instynktów ale niekoniecznie wypuszczając zawsze i wszędzie na dwór . Są takie meble dla kotów dostępne już w Polsce, wystarczy tylko chcieć zgłębić temat i tak jak piszę Kaila poniżej wziąć odpowiedzialność jako właściciel za swojego kota.
12.02.2019
Kaila
Właściciel kota powinien brać za niego odpowiedzialość. Tak samo jak za psa, konia czy królika. Kot tak samo jak pies potrafi chodzić na smyczy i czerpać z tego radość. Balkon czy okno można osiatkować. Czemu tego nie robimy? Bo jesteśmy leniwi. Łatwiej otworzyć drzwi niż wyjść na spacer i pobawić się wędką. Nie chcesz kota nie bierz. Chcesz dbaj o jego bezpieczeństwo. Ile już razy ściągałam ciała z ulicy. Większość kotów miała obroże. Koty "dzikie" zabijają ptaki po to by zjejść, są bardziej ostrożne. Koty donowe nie. Nie boją sie ludzi , aut, ptaki zabijają dla przyjemności. Zakładanie kotu obroży czy innych dziwact może jedynie doprowadzić do jego śmierci jeśli zachaczy o coś. Dbam, kocham, nie wypuszczam samego.
Rozwiń wszystkie komentarzy