Czy witamina D może pomóc chorym na raka? "Znacznie wolniej zwiększano dawki opioidów "

witamian D
Eziutka/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Witamina D ma ogromny wpływ na działanie całego organizmu. Wzmacnia kości oraz odporność. Poprawia również przemianę materii. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Karolinska Institutet w Sztokholmie pokazują, że jej suplementacja przez pacjentów onkologicznych może wspomóc leczenie paliatywne i zmniejszyć zapotrzebowanie na silne leki przeciwbólowe tzw. opioidy.

Witamina D - jak pomaga chorym na raka?

U pacjentów z chorobą nowotworową w stadium zaawansowanym, w którym stosuje się leczenie paliatywne, często stwierdza się niedobory witaminy D. Z wcześniejszych badań wynika, że niski poziom tej witaminy we krwi może mieć związek z silniejszym odczuwaniem bólu, podatnością na infekcje, zmęczeniem, depresją oraz gorszą jakością życia.

W najnowszym szwedzkim badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Karolinska Institutet w Sztokholmie udział wzięło 244 chorych na raka w stadium zaawansowanym, objętych opieką paliatywną w domu. Wszyscy w momencie rozpoczęcia badania mieli niedobory witaminy D. Części z nich przez 12 tygodni podawano stosunkowo wysoką dawkę tej witaminy (4000 jednostek międzynarodowych dziennie), a część otrzymywała placebo.

Jak suplementacja witaminy D wpłynęła na chorych onkologicznych?

Na początku badania oraz po 4, 8 i 12 tygodniach sprawdzano, jakie dawki opioidów w celu łagodzenia bólów trzeba było stosować u pacjentów. - Okazało się, że podawanie witaminy D było dobrze tolerowane, a u pacjentów, którzy ją otrzymywali, znacznie wolniej zwiększano dawki opioidów niż w grupie, w której podawano placebo. Ponadto chorzy ci odczuwali mniejsze zmęczenie związane z chorobą nowotworową w porównaniu z grupą placebo – skomentowała współautorka pracy Linda Bjoerkhem-Bergman.

Nie odnotowano natomiast różnic między grupami, jeśli chodzi o zużycie antybiotyków oraz ocenę jakości życia. - Efekty były dość małe, ale istotne statystycznie i mogą mieć kliniczne znaczenie dla pacjentów z niedoborami witaminy D, którzy są paliatywnie leczeni na raka – dodała pierwsza autorka pracy Maria Helde Frankling.

Naukowcy zwracają uwagę, że słabością badania był duży odsetek pacjentów, którzy wypadli z badania, ponieważ odeszli na raka w czasie jego trwania. Całe badanie (trwające 12 tygodni) zakończyło 150 pacjentów z 244.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Witamina D - fakty i mity. Czy sprzyja odchudzaniu?

Dzień Dobry TVN

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości