Dziecko

Czy warto zawsze mówić dzieciom prawdę? "Te wzorce się jednak przekazuje"

Dziecko

Czy warto zawsze mówić dzieciom prawdę? "Te wzorce się jednak przekazuje"

Mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi, jednak sprawdza się to głównie u dorosłych. Dzieci bowiem ślepo wierzą swoim rodzicom, gdyż to oni prowadzą je przez świat. Czy warto to wykorzystywać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały aktorki Laura Breszka i Sonia Bohosiewicz, modelka Karolina Malinowska oraz psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno.

Drobne kłamstwa wobec dzieci

W procesie wychowywania dziecka niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których skłamanie byłoby zdecydowanie wygodniejsze. Specjaliści utrzymują jednak, że nie warto tego robić, chyba że chodzi o drobne sprawy, jak np. istnienie świętego Mikołaja.

- Pamiętam, kiedy przyjechałam do domu ze studiów, moja siostra Maja miała około 4-5 lat i powiedziała: "Sonia ja już wiem, że święty Mikołaj nie istnieje. Tylko nie mów mamie, że ja wiem, bo będzie jej przykro" - wspominała w Dzień Dobry TVN Sonia Bohosiewicz, mama 12-letniego Teodora i 9-letniego Leonarda.

Podobnego zdania jest mama 11-letniej Lei i 3-letniego Daniela, Laura Breszka. Aktorka w mało ważnych sprawach nagina rzeczywistość, gdyż woli, by jej pociechy miały spokój i beztroskie dzieciństwo.

Moja córka wierzy w świętego Mikołaja, bo on istnieje i jestem z tego dumna nawet. (...) Mam taką tradycję w domu, że jak 3-latek, który ze mną mieszka, idzie spać, a są u mnie znajomi, to wszyscy "idziemy spać". Wyłączamy światło, oni kładą się na stołach, kanapach i chrapią, a my wtedy po cichutku idziemy spać z Danielkiem, żeby ich nie budzić - mówiła Laura Breszka.

Czy mówić dzieciom prawdę?

Wiadomo, że jeżeli dziecko kiedykolwiek zorientuje się, iż okłamaliśmy je w sytuacji, gdy było mu trudno, to niesamowicie zaburzy jego poczucie bezpieczeństwa oraz pewności. Jak zatem rozmawiać z najmłodszymi?

Generalnie myślę, że jeżeli dotykamy takich poważnych tematów, to faktycznie lepiej nie kłamać, tylko język, którym się posługujemy, dostosować jednak do poziomu dziecka. Bo wiadomo, że inaczej będziemy rozmawiać z 3-latkiem, a inaczej będziemy rozmawiać z 12-latkiem - powiedziała w naszym programie Karolina Malinowska, mama 11-letniego Fryderyka, 10-letniego Christiana oraz 7-letniego Juliana.

Zgodziły się z nią obecne w naszym studiu aktorki, które wiedzą, że lepiej, by pociechy smutki i rozczarowania przeżywały przy rodzicach. Mówienie prawdy buduje bowiem niezwykłą więź z dzieckiem.

- Ogólnie to chyba lepiej nie kłamać, bo te wzorce się jednak przekazuje - stwierdziła Lura Breszka.

Trzeba także pamiętać, że w dzisiejszych czasach najmłodsi mają wiele różnych dróg, by prawdę znaleźć i zweryfikować. Z tego powodu ważne jest, by dowiadywali się wszystkiego od nas, a nie z Internetu.

- Komu dzieciaki mają ufać, jak nie rodzicom? Ja wolę, żeby pytali mnie i wolę, że to ja się muszę nakombinować nad odpowiedzią, niż np. wujek Google, bo tam jest chyba ta gorsza prawda - wyznała Karolina Malinowska.

Jak rozmawiać z dzieckiem?

Całej rozmowie przesłuchiwała się psycholog Ewa Narkiewicz-Nejno. Pochwaliła Sonię, Laurę oraz Karolinę za dojrzałe podejście i podkreśliła, że należy rozmawiać z dzieckiem dostosowując przekaz do jego wieku. Warto także dokładnie wsłuchiwać się w pytania pociechy.

Trzeba zwrócić uwagę, że jednak rodzic dla dziecka jest takim najważniejszym obiektem, od którego właściwie zależy przetrwanie dziecka, więc jeżeli jest z nim nieszczery, to w dziecku budzi się lęk i taka podstawowa nieufność w świat - wyjaśniła specjalistka. 

Serial "Mamy to" - gdzie obejrzeć?

Inspiracją do rozmowy był serial "Mamy to", zrealizowany na odstawie autorskiego pomysłu Laury Breszki i Katarzyny Kołeczek. Produkcja otwiera drzwi do świata współczesnych rodziców i w komediowy sposób pokazuje dwa małżeństwa, które zmagają się z problemami codziennego życia. Do obejrzenia w serwisie Player.pl.

- To jest fajny serial, żeby obejrzeć i zrozumieć, że absolutnie wszystkie mamusie i wszyscy tatusiowie mamy tak samo trudno - stwierdziła Karolina Malinowska.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Co sądzisz o tym artykule?
49
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0