Czy walka organizmu z COVID-19 może wpłynąć na wyleczenie raka? Lekarze zbierają dowody

1EN_01471168_0008.jpg
1EN_01471168_0008.jpg
Lekarze w Wielkiej Brytanii i we Włoszech podzielili się zaskakującymi wynikami badań. Ich pacjenci ze zdiagnozowanym rakiem odzyskiwali zdrowie po przejściu koronawirusa. Jakie reakcje w organizmie chorych wywołuje infekcja COVID-19 i czy specjaliści rekomendują zarażanie się, by wyleczyć raka?

Lekarze pracujący w dwóch europejskich ośrodkach medycznych mają powody twierdzić, że walka organizmu człowieka z koronawirusem powoduje remisję nowotworów krwi.

Przypadki remisji raka u chorych na COVID-19

W zeszłym roku lekarze ze szpitala Royal Cornwall Hospital w Truro w Kornwalii podczas badań kontrolnych przeprowadzanych u 61-ltniego mężczyzny cierpiącego na chłoniaka Hodgkina stwierdzili, że choroba się wycofała. Nie znaleziono komórek nowotworowych, mimo że mężczyzna nie rozpoczął jeszcze chemioterapii. Diagnoza była zaskakująca, ponieważ spontaniczna remisja chłoniaka Hodgkina zdarza się bardzo rzadko. Dotychczas na świecie zarejestrowano tylko kilkadziesiąt takich przypadków. Pacjent z Kornwalii, u którego nowotwór wycofał się, trafił do szpitala z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19. Był hospitalizowany 11 dni, a kilka tygodni później tomografia komputerowa wykazała, że w jego organizmie nie ma komórek nowotworowych. Przypadek mężczyzny został opisany w "British Journal of Hematology".

Kolejny przypadek wpływu COVID-19 na leczenie raka zarejestrowano w szpitalu w Mediolanie. Zgłoszono go w "European Journal of Nuclear Medicine and Molecular Imaging". Objawy chłoniaka zniknęły u 61-letniego mężczyzny, gdy zachorował na COVID-19.

Jak COVID-19 wpływa na raka?

Eksperci stwierdzili, że w organizmach chorych na raka podczas walki z koronawirusem nastąpiły zmiany w układzie odpornościowym. One zaś miały wpływ na strukturę komórek nowotworowych: limfocyty T, komórki zwalczające zakażenie koronawirusem zaatakowały również komórki nowotworowe. Tak więc powodem remisji mogła być immunologiczna reakcja organizmu na zakażenie koronawirusem. Dr Sarah Challoner, specjalistka od onkologii w Royal Cornwall Hospital w Truro, napisała w raporcie: - Uważamy, że Covid-19 wywołał odpowiedź immunologiczną przeciwnowotworową.

Szczepionki przeciw COVID-19 a remisja raka

Jeśli walka organizmu z COVID-19 może naprawdę wyleczyć raka, to znaczy, że szczepionki przeciw koronawirusowi mogą też wywołać ten efekt? W literaturze medycznej doszukano się pojedynczych przypadków potwierdzających tę tezę. Przykładem jest pacjent, u którego zaawansowany nowotwór skóry zniknął po zaszczepieniu na błonicę, krztusiec i tężec.

Czy koronawirus ratuje życie chorym na raka?

Koncepcja, że wirus może uratować życie, nie wydaje się bezpodstawna. Eksperci zalecają jednak osobom chorym na raka zachowanie daleko idącej ostrożności. Paul Hunter, profesor medycyny na University of East Anglia, ostrzega, że celowe narażanie się na COVID-19 z intencją wyleczenia z nowotworu, może raczej doprowadzić do przedwczesnej śmierci.

Brytyjscy eksperci podkreślają także, że przypadki spontanicznej remisji zdarzają się częściej w przypadkach nowotworów krwi, np. chłoniaka, niż guzów litych (np. piersi, płuc czy prostaty).

Zobacz wideo: Pytanie od widza - szczepienie po zachorowaniu na COVID-19

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Dzieci wracają do przedszkoli? Minister stawia warunek

"Do końca czerwca wykonamy 20 mln szczepień". Kiedy będzie można się zaszczepić w miejscu pracy?

Badania: szczepionka Pfizera jest w 100 proc. skuteczna u dzieci w wieku 12-15 lat

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Źródło: Daily Mail

podziel się:

Pozostałe wiadomości