Czy starsze rodzeństwo powinno opiekować się młodszym?

Rodzice często powierzają opiekę nad młodszymi dziećmi starszemu rodzeństwu. Czasami wbrew ich woli. W jakim wieku dzieci są na tyle dojrzałe, by móc opiekować się młodszym rodzeństwem? Co świadczy o tym, że dziecko jest na tyle odpowiedzialne, by opiekować się młodszym bratem lub siostrą? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Martą Bąkowską, psychologiem klinicznym z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Często mówi się, że z każdym kolejnym dzieckiem rodzicom będzie łatwiej. Nad pierwszym dzieckiem rodzice roztaczają tzw. parasol ochronny. Podobno kolejne dziecko wychowuje się bardziej samodzielnie. Rodzice często liczą też na pomoc starszych dzieci w opiece nad młodszym rodzeństwem. Bywa, że wbrew ich woli.

>>>Zobacz też: Dzieci same w domu. Kiedy dziecko jest na to gotowe?

Sytuacje dorywcze

Psycholog Marta Bąkowska zwróciła uwagę, że takie sytuacje, kiedy rodzice zostawiają młodsze dzieci ze starszymi w jej praktyce zdarzają się bardzo często. To, czy rodzice powinni zawierzać opiekę nad młodszym dzieckiem temu starszemu, zależy od wieku i dojrzałości starszaka. Jeżeli dziecko jest na to gotowe, chętne i ma minimum 12 lat, to zdaniem psycholog nie ma większych przeciwwskazań, by zostawić dzieci na krótką chwilę same w domu. Ważne, by rodzice dotrzymywali słowa i wracali o umówionej porze.

Opieka nad młodszym rodzeństwem to też pewna nauka – odpowiedzialności i budowania więzi. Ale jeżeli dziecko jest na to gotowe i nie zmuszamy go do tego.

-dodała psycholog.

Starszy brat lub siostra powinno nie tylko zapewnić poczucie bezpieczeństwa maluszkowi, ale również powinno umieć je nakarmić oraz zareagować w sytuacjach kryzysowych, które nawet dla dorosłych bywają trudne, np. w czasie ataku histerii małego dziecka. Jeżeli nastolatek sam ma problem z własnymi emocjami, będzie miał również problem, by zapanować nad rozzłoszczonym i rozżalonym maluchem.

>>>Zobacz też: Kiedyś klucz na szyi, dziś "dzieciocentryzm".

Odpowiedzialność ponad miarę?

Pokusa, by skorzystać z pomocy starszego dziecka przy młodszym jest zawsze duża. Zdaniem psycholog w takich sytuacjach nie myślimy długofalowo jeżeli chodzi o konsekwencje.

Najbardziej niebezpieczna i skrajna sytuacją jest wtedy, kiedy dochodzi do zamiany ról i dziecko bardzo dużo czasu zajmuje się swoim rodzeństwem i niejako wchodzi w rolę osoby dorosłej. Przejmując za nie całą odpowiedzialność. Zdarza się również, że dziecko zbyt poważnie podejdzie do swojego zadania i np. będzie chciało młodszego brata lub siostrę zdyscyplinować i wymierzy karę.

Marta Bąkowska zaapelowała również do rodziców, by odciążali dziecko z odpowiedzialności z poczucia winy.

>>> Zobacz też: Płeć determinuje wychowanie dziecka.

Pamiętajmy, że kiedy maluch się przewróci będzie płakał, starsze dziecko również będzie przerażone zaistniałą sytuacją. Rodzic ma być źródłem pocieszenia, a nie źródłem stresu i lęku.

-podsumowała rozmowę Marta Bąkowska.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Cultura RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości