Koronawirus

Czy niepożądane odczyny poszczepienne są dowodem na lepszą odpowiedź organizmu? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski 

Koronawirus

Czy niepożądane odczyny poszczepienne są dowodem na lepszą odpowiedź organizmu? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski 

1,4 mln Polaków jest już po dwóch dawkach szczepionki przeciwko COVID-19. Niektórzy zaobserwowali niepożądane odczyny poszczepienne. Czym są, co oznaczają i czy stanowią dowód lepszej odpowiedzi organizmu po przyjęciu preparatu? Na te pytania odpowiedział w naszym programie dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. 

NOP - niepożądane odczyny poszczepienne

Niepożądane odczyny poszczepienne to - według oficjalnej definicji - zaburzenia stanu zdrowia, które wystąpiły u pacjenta w okresie czterech tygodni od podania szczepionki. Możemy więc tłumaczyć je jako chwilowe i łagodne pogorszenie stanu zdrowia, które następuje po przyjęciu leku.

Wśród osób, które zaszczepiły się już przeciwko COVID-19, wciąż pojawiają się nowe wątpliwości. Na naszym czacie jedna z internautek zapytała: 

Czy wystąpienie niepożądanych odczynów poszczepiennych jest dowodem na lepszą odpowiedź organizmu na szczepienie?

 Te kwestię wyjaśnił nasz specjalista dr Paweł Grzesiowski.

Występowanie niepożądanych odczynów poszczepiennych – co to oznacza?

Doktor Grzesiowski podkreślił, że występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych absolutnie nie powinniśmy wiązać z siłą uodpornienia poszczepiennego. Te dwie sprawy nie są ze sobą powiązane. 

- Mamy na to jasne dowody, że osoby, które gorączkowały i miały uogólnione niepożądane odczyny, mają średni poziom przeciwciał, a osoby, które w ogóle nie miały odczynu, mają bardzo wysoki poziom przeciwciał. Te dwa zjawiska nie są ze sobą powiązane. Raczej wiele osób, które przeszły COVID, po szczepieniu ma silniejsze objawy niepożądane niż osoby, które wcześniej były zdrowe powiedział dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce - stan na 10 marca 2021 r.

W Polsce wykonano ponad 4 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego ponad 1,4 mln drugą dawką. W środę 10 marca ruszyły zapisy dla pacjentów przewlekle chorych. Ich szczepienia rozpoczną się w poniedziałek 15 marca. W czwartek 11 marca rozpoczyna się rejestracja osób z rocznika 1952. 

Według aktualnych prognoz dostawców, do Polski w drugim kwartale 2021 r. powinno dotrzeć 15 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19: 3,4 mln dawek Pfizera, 2,9 mln Moderny, 6,2 mln AstraZeneca oraz 2,5 mln Johnoson&Johnson.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Czy można "złapać" wirusa jedząc posiłek przygotowany przez osobę zakażoną? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Czy noszenie podwójnych maseczek ma sens? Dr Grzesiowski: "Zalecenie podyktowane jest obawą o nowe warianty COVID-19"

"Jeśli będziemy łamać zasady, czeka nas smutek kolejnego lockdownu". Dr Grzesiowski przestrzega przed brytyjską odmianą koronawirusa

Co sądzisz o tym artykule?
51
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0