Czy w ciąży można pić kawę?

Kobieta w ciąży, która pije kawę
Fot: Dejan_Dundjerski / gettyimages.com
Wiele przyszłych matek przed zajściem w ciążę pije kawę nawet kilka razy na dobę. W ciąży nie zawsze są skłonne zrezygnować z nałogu. Czy kofeina w ciąży szkodzi?

C: Czy w ciąży można pić kawę rozpuszczalną z mlekiem? A może lepiej sypaną bez mleka? Warto wiedzieć, czy kofeina używana z umiarem nie szkodzi nienarodzonemu dziecku i kobiecie ciężarnej.

Picie kawy w ciąży - można czy nie?

Kto z nas nie lubi pięknego zapachu świeżo zaparzonej kawy na piękny początek dnia? Wiele kobiet - amatorek tego gorącego napoju planujących ciążę zastanawia się, czy będą mogły kontynuować swój codzienny rytuał w stanie błogosławionym. Czy w ciąży można pić kawę? Czy kawa w ciąży szkodzi? Amerykańskie towarzystwo American Journal of Epidemiology orzekło, że picie kawy w ciąży jest bezpieczne - oczywiście w umiarkowanych ilościach. Mimo wielu kontrowersji stanowisko to dzięki najnowszym badaniom jest teraz najbardziej popularne w środowisku medycznym. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że każda substancja używana w nadmiarze jest szkodliwa. Ile kawy w ciąży można wypić na dobę? Jedna lub dwie filiżanki napoju nie mają wpływu na rozwój płodu. Ogólnie uznana bezpieczna ilość kofeiny to 200 mg. Niegdyś obawiano się, że kofeina w ciąży może wywołać zaburzenia zachowania lub upośledzenie inteligencji u dziecka po narodzinach. Według najnowszych doniesień nie ma konieczności unikania kawy przez ciężarne. Badania przeprowadzone na grupie spodziewających się dziecka kobiet przez prof. Sarah Keim z Ohio State University College of Medicine wykazały, że dzieci matek pijących kawę w ciąży nie doznały żadnego upośledzenia po narodzinach. Nie ma jednak pewności, jak kawa w większych dawkach działa na rozwijającą się ciążę, dlatego nie przesadzajmy z ilością wypijanych filiżanek . Kawa na początku ciąży nie spowoduje wad u dziecka - nie ma działania teratogennego - uszkadzającego płód, w przeciwieństwie do alkoholu czy też papierosów, których używanie w trakcie oczekiwania na dziecko jest stanowczo zabronione. Kawa przy niskim ciśnieniu może wręcz pomóc ciężarnej i poprawić jej samopoczucie, nadal jednak pamiętajmy, że nie można przesadzać z ilością kofeiny. Picie kawy w większych ilościach (powyżej 300 mg kofeiny) może skutkować natomiast zwiększonym ryzykiem poronień oraz porodów przedwczesnych.

Jaką kawę można pić w ciąży?

Jaka kawa w ciąży jest odpowiednia? Czy można pić kawę rozpuszczalną w ciąży? Rodzaj kawy nie ma absolutnego znaczenia. Może być sypana, z ekspresu, z kawiarki, rozpuszczalna. Z mlekiem lub bez mleka. Problem tkwi w ilości kofeiny zawartej w porcji tego napoju. Zamawiając kawę na mieście bierzmy pod uwagę to, że w jednej filiżance może znajdować się nawet kilka porcji espresso! Ciąża a picie kawy - jeśli nadal mamy wątpliwości co do małej szkodliwości kofeiny i wolimy jej unikać, opcji jest wiele. Problemu nie ma, gdy kawę lubimy ze względu na jej smak,a nie na właściwości pobudzające - możemy zaopatrzyć się w takim wypadku w produkty ogólnodostępne nie zawierające kofeiny. Aktualnie także w kawiarniach serwują ten rodzaj kawy. Doskonałym substytutem jest napój zbożowy. W trakcie ciąży możemy także zastąpić poranną kawę orzeźwiającą wodą z cytryną. Ucięcie poobiedniej drzemki także spełni się jako substytut kawy. Pamiętajmy, że spożywanie kawy wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu na płyny - na każdą filiżankę należy wypić tę samą objętość wody.

Ciąża - kawa w rozsądnych ilościach

Podsumowując, nie musimy rezygnować z przyjemności, jaką jest dla nas kawa. Ciąża to nie jest stan, w którym musimy wyrzekać się wszystkich produktów, bo w każdym potencjalnie tkwi jakieś niebezpieczeństwo. Należy pamiętać o rozsądnej diecie i zdrowym trybie życia. Kawa w ciąży nie zaszkodzi, o ile nie będziemy przesadzali z jej ilością. Ulubiona kawa z mlekiem w ciąży o poranku poprawi nasz nastrój i da siłę na kolejny dzień w oczekiwaniu na narodziny dziecka.

Zobacz film: Jak przyrządzić dobrą kawę? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości