Czy lekcje w szkołach powinny zaczynać się później? Nastolatki uwielbiają spać do południa

Nie budź nastolatka, niech śpi do południa
Czy rodzice powinni budzić swoje nastoletnie dzieci, kiedy te chcą spać do południa? Wielu rodziców boryka się z tym dylematem. Dr Michał Skalski, specjalista od zaburzeń snu, ma swoje zdanie na ten temat.

Każdy wiek rządzi się swoimi prawami. Młodzież ma tendencje do tego, żeby się buntować oraz... spać do południa, co często frustruje rodziców. Czy słusznie? O tym nasze prowadzące, Ewa Drzyzga i Agnieszka Woźniak-Starak, rozmawiały z dr. n. med. Michałem Skalskim, psychiatrą i specjalistą od zaburzeń snu.

Zaburzenia snu u młodzieży

Jak na wstępie zaznaczył specjalista, nastolatkom powinno dać się wysypiać, ponieważ wtedy lepiej się rozwijają.

- Dobra jakość snu ma fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, fizyczne i odporność - dodał nasz gość. Rodzi się więc pytanie, czy polski system edukacji sprzyja poprawnemu rozwojowi uczniów, w tym także nastolatków? W końcu lekcje bardzo często rozpoczynają się o godzinie 8 rano, a w niektórych szkołach nawet wcześniej. Problem leży jednak bardziej po stronie współczesnego świata i zmianie stylu życia. Obecnie mało kto chadza spać przed północą, co wynika między innymi z powszechności takich rozrywek, jak telewizja czy Internet.

- Następstwem niedospania u dzieci może być przykładowo ADHD - podkreślał dr Skalski.

Czy nastolatek może spać do południa?

Z sondy przeprowadzonej wśród naszych widzów wynika, że aż 79 proc. rodziców ma nastoletnie dzieci, które śpią do południa. Tak powstaje błędne koło, ponieważ najpierw młodzież trudno "zagonić" do snu wieczorem, a następnie rano niełatwo jest ich obudzić. Jak sobie z tym poradzić? Specjalista od zaburzeń snu poleca zmianę trybu życia.

- O ile nie jestem zwolennikiem wstawania o 5 czy 6 rano, o tyle uważam, że ta godzina 7-8 to powinna być granica, powyżej której większość młodzieży powinna wstawać - mówił.

Pobudka nie jest oczywiście jednoznaczna z gotowością do pracy czy nauki, dlatego też nauczyciele z Wielkiej Brytanii i USA od lat domagają się, aby lekcje w szkołach średnich zaczynały się około godz. 10 lub nawet później. Zwolennikiem tych zmian jest również dr Michał Skalski. Czy doczekamy się ich Polsce? O tym na razie nic nie wiadomo.

Zobacz też:

Anna Lewandowska poruszyła kontrowersyjny temat spania z dzieckiem. Jakie jest stanowisko trenerki?

Podczas snu też spalamy kalorie. I to zaskakująco dużo

Drzemka – ile powinna trwać, kiedy warto ją zrobić i czy na pewno jest zdrowa?

Autor: Mateusz Łysiak

podziel się:

Pozostałe wiadomości