Koronawirus

Czy kobiety w ciąży powinny nosić maseczeki? Odpowiada ekspert 

Koronawirus

Czy kobiety w ciąży powinny nosić maseczeki? Odpowiada ekspert 

Od początku pandemii zadajecie nam pytania na temat koronawirusa, na które później odpowiadamy na antenie, prosząc o merytoryczne wsparcie eksperta. Tym razem wątpliwość dotyczyła tego, czy kobiety w ciąży powinny nosić maseczki. 

Czy noszenie maseczki przez kobiety w ciąży szkodzi dziecku?

Koronawirus, mimo powolnego odmrażania gospodarki, wciąż budzi masę pytań. Tym razem zwróciła się do nas ciężarna czytelniczka. 

Jestem w ciąży. Położna poinformowała mnie, żebym nie nosiła maseczki, ponieważ bardziej szkodzę dziecku i sobie z powodu niedotlenienia, tym bardziej, że koronawirus nie zagraża dziecku w łonie matki. Czy to prawda?

- zapytała. 

Na to pytanie odpowiedział dr Grzegorz Południewski, specjalista położnictwa i ginekologii.

Z mojego punktu widzenia noszenie maseczek przez kobiety ciężarne oczywiście utrudnia oddychanie i wymianę tlenową, dlatego jeśli mamy podpartą przeponę i mamy zmiany oddechowe związane z ciążą zaawansowaną, to noszenie maseczek rzeczywiście może utrudniać funkcjonowanie. Każda ciężarna, która czuje, że brakuje jej oddechu i ma trudności z oddychaniem, powinna zwrócić się do swojego lekarza, który niewątpliwie wypisze jej zaświadczenie, że może chodzić bez maseczki. Mimo wszystko sugerowałabym, żeby w miejscach publicznych, szczególnie tam, gdzie możemy potencjalnie zarazić się od osób nieznajomych koronawirusem, te maseczki nosić

- powiedział dr Południewski. 

Brak obowiązku noszenia maseczek od 30 maja 

Przypominamy, że od 30 maja 2020 roku noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe, zgodnie z zaleceniami rządu, które zostały przedstawione podczas środowej konferencji na temat 4. etapu odmrażania gospodarki. Pozostaje jednak obowiązek zachowania dystansu dwumetrowego. W sklepie, w środkach komunikacji i w kinach maseczki wciąż będą obowiązkowe. A także wszędzie tam, gdzie nie możemy sobie pozwolić na zalecany dystans. 

Zobacz także:

Premier znosi kolejne obostrzenia - otwarcie kin, możliwość organizowania wesel i brak obowiązku noszenia maseczek. Od kiedy?

Ekspert o testach na koronawirusa w łódzkich przedszkolach: „Dają niewiarygodne wyniki dodatnie”

Czy alergia zwalnia nas z obowiązku noszenia maseczki? Prawnik rozwiewa wątpliwości

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
72
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0