Zdrowe odżywianie

Czy kawa szkodzi? Ekspert obala mity dotyczące małej czarnej

Zdrowe odżywianie

Czy kawa szkodzi? Ekspert obala mity dotyczące małej czarnej

Kawa to królowa napojów. Na jej temat krąży jednak wiele mitów, zwykle straszących jej rzekomą szkodliwością. Tymczasem w 2016 r. dołączono ją do Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla dorosłych. To lekko podbudowało jej PR - ale nie chcieliśmy na tym poprzestać. Co jest prawdą, a co mitem w przypadku kawy? Sprawdziliśmy to. 

Fakty i mity o kawie

Pierwsze pytanie, którym postanowiliśmy się zająć brzmi: czy kawę można przedawkować? - Mamy dzisiaj ogromną ilość badań naukowych, które mówią, że kawa nie szkodzi, tylko może pomagać naszemu zdrowiu - stwierdziła dr hab. Regina Wierzejska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Jak zaznaczyła, dzienne spożycie napoju powinno mieścić się w granicach 3-5 filiżanek. Jaki składnik w kawie jest szczególnie cenny? - To tak zwane polifenole - wyjaśniła doktor Wierzejska. 

Czy rzeczywiście kawa jest zdrowa? - Najwięcej badań dotyczy cukrzycy typu II. Jednoznacznie pokazują, że picie co najmniej 3 filiżanek w ciągu dnia zmniejsza ryzyko cukrzycy o 20-25 proc., ale też i choroby Parkinsona, a nawet nowotworów wątroby. Ten wpływ zależy jednak od wielu czynników. Od kawy pitej do papierosa raczej się takiego efektu nie spodziewajmy. 

Czy mleko wpływa na właściwości kawy? - Może. Właściwie białka mleka mogą niekorzystnie wiązać się z polifenolami, utrudniając ich przyswajanie. To właściwie niweluje korzystne działanie kawy. 

Ciekawiła nas jeszcze kwestia picia tego napoju przed snem. - To kwestia indywidualna - odpowiedziała specjalistka - uwarunkowana czynnikami genetycznymi, jak i szybkością metabolizmu kofeiny. Doktor Wierzejska zwróciła się także do kobiet spodziewających się dziecka. - 98 proc. ciężarnych w Polsce spożywa niewielkie ilości kofeiny. Zaleca się przy tym ograniczanie tego składnika. Kofeina może bowiem łatwo przenikać do płodu. 

Kawa i jej PR

Jeszcze kilka lat temu słyszeliśmy o szkodliwości kawy. Teraz dowiadujemy się, że może mieć prozdrowotne właściwości. Trochę trudno się w tym wszystkim połapać, prawda? - Tak, kawa rzeczywiście nie miała dobrych "notowań" - przyznała ekspertka - natomiast od 20 lat literatura z całego świata popularyzuje wiedzę o kawie - stwierdziła dr Regina Wierzejska, dodając, że w tak dużej puli danych nie ma mowy o "badaniach tylko komercyjnych".

Specjalistka zaznaczyła, iż kawa nie jest produktem ryzykownym. Jednak co ciekawe, aż 75 proc. osób pijących ten napój wciąż uważa ją za coś niezdrowego. - Mają wyrzuty sumienia, gdy po nią sięgają - zaznaczyła dr Wierzejska. Podkreśliła przy tym, że takie obawy są niesłuszne. Kawa i kofeina nie są na ten moment klasyfikowane jako środki uzależniające. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też: 

Gwiazdy wspominają Krzysztofa Krawczyka. "Dobroć była dla niego czymś naturalnym, jak oddychanie"

Nastoletnie modelki w Tokio. "Byłam wtedy zupełnym dzieckiem. Nie potrafiłam nawet jajka ugotować"

Aby być piękną, nie musisz robić wiele. "Jesteśmy zmęczeni sztucznie wykreowanymi ideałami"

Co sądzisz o tym artykule?
69
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0