Czy człowiek może żyć na innych planetach? "Ciało 40-letniego astronauty będzie odpowiadać ciału 80-latka"

Dzień Dobry TVN
Naukowcy od lat pracują nad tym, żeby ludzkość mogła zamieszkiwać inne planety. Czy jest to fizycznie możliwe? O tym nasz reporter Marcin Sawicki rozmawiał z Jamesem Pawelczykiem, astronautą polskiego pochodzenia.

Jak kosmos wpływa na ludzkie ciało?

James Pawelczyk to 60-letni neurofizjolog i astronauta, który całe życie poświęcił na badanie wpływu kosmosu na ludzkie ciała. W czasach, gdy ludzkość marzy o podbiciu kosmosu, jego praca wydaje się bezcenna.

Wiele lat temu miałem wykład w szkole – jeden z uczniów zadał mi takie pytanie: skoro wróciłeś z kosmosu, to jesteś teraz młodszy? Fizycznie rzecz biorąc jestem młodszy może o jakąś cząstkę mikrosekundy, niż byłbym nie lecąc. Wszystkie pozostałe wpływy kosmosu na ciało człowieka są raczej szkodliwe

- opowiada astronauta.

W jaki sposób kosmos negatywnie wpływa na człowieka?

- U ludzi przebywających w kosmosie obserwujemy spadek masy mięśniowej, zmniejszenie funkcji sercowo-naczyniowej, spadek masy kostnej. Przewidujemy, że podróż na Marsa potrwa około 2-3 lat. Zmiany, jakie zajdą w organizmie w trakcie tego lotu spowodują, że ciało typowego 40-letniego astronauty będzie odpowiadać ciału 80-latka, czy nawet stu lat – ocenia James Pawelczyk w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Czy można temu zapobiec?

- Jedną z najlepszych metod jest wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Wciąż nie znamy optymalnego przepisu, wciąż nad nim pracujemy. Sprawdzamy tak zaawansowane możliwości, jak zbieranie molekularnych zapasów czy wytwarzanie odpowiednich lekarstw w trakcie lotu. To brzmi bardzo futurystycznie, ale właśnie zaczęło się dziać – wyjaśnia naukowiec.

Lot na Marsa a zdrowie człowieka

Naukowcy dwoją się i troją, żeby lot człowieka na Marsa mógł się odbyć. James Pawelczyk sądzi, że może się tak stać jeszcze za naszego życia.

- Myślę, że człowiek w końcu wyląduje na Marsie. Co do kolonizacji planety – to jestem sceptyczny. Zmiany w kościach są bardzo powolne. Turystyczny lot w kosmos na kilka dni czy nawet tygodni nie spowoduje znaczących zmian, ale kiedy rozważamy lot kilkumiesięczny czy nawet kilkuletni, to ich nie unikniemy. Spodziewamy się, że w trakcie podróży na Marsa każda z naszych komórek zostanie poddana działaniu bardzo wysokiej energii przynajmniej raz. To grozi pojawieniem się zmian nowotworowych, przyspieszeniu rozwoju chorób neurodegeneracyjnych jak również chorób sercowo-naczyniowych. Wszystko to są bardzo palące tematy, nad którymi pracujemy – podkreśla nasz rozmówca.

Skutki uboczne pozaziemskich podróży

James Pawelczyk od 17 kwietnia do 3 maja 1998 odbywał szesnastodniowy lot kosmiczny na pokładzie wahadłowca Columbia. Jak się okazuje, skutki podróży odczuwa do dziś.

- Bóle pleców są bardzo powszechne wśród astronautów po misjach. Każdy człowiek, który wybiera się w kosmos, staje się fizycznie większy. Kręgosłup się wydłuża średnio o cztery cm, u niektórych ta różnica sięgała nawet 10 cm. Bez działania grawitacji nie jesteśmy w stanie przyjmować właściwych pozycji. Wyginamy plecy w łuk. Sumując - rozciągnięty kręgosłup i do tego wygięty w łuk to prosty przepis na ból pleców - podkreśla astronauta.

To jednak nie powstrzymuje ludzi przed kosmicznymi wyprawami. James Pawelczyk, który - jak mówi - jest jedynym amerykańskim astronautą, w którym płynie stuprocentowa polska krew, postanowił rzucić wyzwanie Polakom.

- Zostałem zaszczycony otrzymaniem medalu miasta Warszawy. Dostanie go kolejny Polak, który poleci w kosmos. Pożyczę mu go, żeby zabrał go w kosmos. To wyzwanie jest cały czas aktualne. Jeśli ktokolwiek z państwa chciałby pożyczyć mój warszawski medal, to serdecznie zapraszam. Wystarczy polecieć w kosmos – zachęca James Pawelczyk.

Zobacz też:

Anna Lee Fisher - pierwsza matka w kosmosie: "Czułam odpowiedzialność wobec kobiet, które przyjdą po mnie"

Zabierają dzieci na wycieczki w kosmos. "Najbardziej w tej pracy lubię dostarczanie emocji"

Syn Papcia Chmiela pracuje w NASA. W książce opisał swoje kosmiczne projekty. "Ojciec mówił: nie bój się śmierci, bój się tego, czego nie zrobisz w życiu"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Anna Korytowska

Reporter: Michał Malinowski

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nie tylko Kate musi stawić czoła trudnościom. Poznaj 6 księżniczek, które przetrwały dramatyczne chwile

Nie tylko Kate musi stawić czoła trudnościom. Poznaj 6 księżniczek, które przetrwały dramatyczne chwile

Vapowanie plagą wśród młodzieży. Czym grozi? "Większość uczniów miała z tymi produktami kontakt"

Vapowanie plagą wśród młodzieży. Czym grozi? "Większość uczniów miała z tymi produktami kontakt"

Wilki i niedźwiedzie podchodzą pod domy. Wójt gminy apeluje o zachowanie ostrożności

Wilki i niedźwiedzie podchodzą pod domy. Wójt gminy apeluje o zachowanie ostrożności

"Pogrzeb żuru i wieszanie śledzia". Te wielkanocne tradycje znają nieliczni

"Pogrzeb żuru i wieszanie śledzia". Te wielkanocne tradycje znają nieliczni

Kiedy odbywa się święcenie pokarmów i czy jest obowiązkowe?

Kiedy odbywa się święcenie pokarmów i czy jest obowiązkowe?

Podczas porodu głowa dziecka oderwała się od ciała

Podczas porodu głowa dziecka oderwała się od ciała

Tomasz Makowiecki na 10 lat zniknął ze sceny muzycznej. "Nie do końca byłem pewien, czy mam coś do przekazania ludziom"

Tomasz Makowiecki na 10 lat zniknął ze sceny muzycznej. "Nie do końca byłem pewien, czy mam coś do przekazania ludziom"

"Hotel Paradise 8". Dlaczego Jessica nie wybrała Bartka? Prawda wyjdzie na jaw

"Hotel Paradise 8". Dlaczego Jessica nie wybrała Bartka? Prawda wyjdzie na jaw

Odpust zupełny w Wielki Czwartek. Sprawdź, jak można go uzyskać

Odpust zupełny w Wielki Czwartek. Sprawdź, jak można go uzyskać

Makijaż świąteczny w 10 minut. Jak go zrobić?

Makijaż świąteczny w 10 minut. Jak go zrobić?