Czosnek niedźwiedzi – jak spożywać? Zastosowanie w kuchni i właściwości

Czosnek niedźwiedzi na tle koszyka. Kwiaty czosnku niedźwiedziego.
Fot. Fiona McAllister Photography / Getty Images
Czosnek niedźwiedzi cieszy się coraz większa popularnością. Nic w tym dziwnego – może być ciekawą alternatywą dla czosnku tradycyjnego. Dowiedz się, jak stosować czosnek niedźwiedzi, do czego go używać i przede wszystkim jakie ma właściwości zdrowotne.

Uwielbiasz ostre smaki, a sos czosnkowy musi towarzyszyć każdemu daniu? Wychodzisz z założenia, że kilka ząbków czosnku powinno obowiązkowo trafić do każdej potrawy? Jeśli tak, to poznaj czosnek niedźwiedzi – z pewnością szybko go polubisz i na stałe zagości w twojejkuchni!

Czosnek niedźwiedzi – kilka podstawowych informacji

Czosnek niedźwiedzi to gatunek z podrodziny czosnkowych, występujący przede wszystkim w wilgotnych lasach liściastych. Rośnie przede wszystkim w Europie, a w Polsce na południu kraju. Wykorzystywany jest jako roślina jadalna, lecznicza i ozdobna. Wszystkie jego części są jadalne. Warto pamiętać, że jego właściwości lecznicze są podobne do właściwości czosnku pospolitego, który niemal każdego dnia wykorzystujemy w kuchni.

Czosnek niedźwiedzi – właściwości

Właściwości czosnku niedźwiedziego są bardzo liczne. Ma on bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm, dlatego warto sięgać po niego jak najczęściej. Poprawia trawienie, działa przeciwbakteryjnie, pozwala na szybkie i łagodne usuwanie nadmiaru toksyn z organizmu, a także działa leczniczo na cały układ sercowo-naczyniowy, tym samym zapobiegając poważnym chorobom, takim jak zawał czy atak serca. Czosnek niedźwiedzi łagodzi dolegliwości występujące podczas chorób układu dróg oddechowym – warto o tym pamiętać, kiedy kolejny raz dopadnie cię przeziębienie lub katar. Jest też doskonałą alternatywą dla inwazyjnych kuracji antybiotykowych. Co ciekawe, czosnek niedźwiedzi może pozytywnie wpływać na skórę i działa przeciwbólowo. Najnowsze badania pokazują jasno, że czosnek niedźwiedzi może być również pomocny w profilaktyce miażdżycowej i przeciwnowotworowej. Dodatkowo pozwala on na obniżanie poziomu złego cholesterolu we krwi oraz ma działanie antyoksydacyjne. Dzięki temu szybko hamuje nadmierną aktywność wolnych rodników, zapobiegając ich niszczycielskiej działalności w naszym organizmie.

Zastosowanie czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi ma szerokie zastosowanie kulinarne . Warto sięgać po niego zamiast czosnku pospolitego. Czosnek niedźwiedzi możesz stosować w formie świeżych główek lub jako gotową przyprawę w proszku. Dobrze znosi krótkie działanie wysokich temperatur, dlatego możesz dodawać go do smażonych potraw – na przykład do szpinaku.

Dobrym pomysłem na wykorzystanie czosnku niedźwiedziego jest przygotowanie czosnkowego, gęstego i pełnego aromatu pesto. Potrzebujesz pięć wiązek czosnku niedźwiedziego, oliwę z oliwek i sól. Wystarczy zblendować składniki i pesto gotowe! Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z czosnku niedźwiedziego , zacznij właśnie od tego pesto. Czosnek niedźwiedzi z pewnością szybko zdobędzie twoje serce!

Zobacz film: Rey i czosnek niedźwiedzi. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czosnek niedźwiedzi – przepisy na zimę

Zimą, kiedy mamy wielką ochotę na gorące, aromatyczne przyprawy, stawiamy przede wszystkim na zupy i dania jednogarnkowe, które są bardzo sycące – czosnek niedźwiedzi sprawdzi się tutaj doskonale. Możesz bez obaw dodawać go do każdego dania. W ten sposób wzbogacisz o wartość odżywczą każdy posiłek.

Warto przyrządzić również oliwę z czosnkiem niedźwiedzim - możesz dodać ją do wielu dań, które zyskają zupełnie nowy aromat. Wystarczy litr oliwy z oliwek i główka czosnku – dodaj je w całości do butelki i gotowe!

Czosnek niedźwiedzi – podsumowanie

Jak widzisz, czosnek niedźwiedzi jest bardzo zdrowy i znajduje szerokie zastosowanie w naszej kuchni. Pamiętaj, aby podczas najbliższej wizyty w sklepie zaopatrzyć się w czosnek niedźwiedzi i ciesz się jego smakiem i właściwościami. Czosnek niedźwiedzi jest zdrowym dodatkiem wielu dań.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości