Nadmierne gazy – jak się pozbyć tego kłopotliwego problemu? Przyczyny i sposoby na wzdęcia

Uporczywe gazy to powszechne zjawisko dotykające wielu z nas. Pojawiają się w wyniku niestrawienia węglowodanów na początku układu pokarmowego, kolonizacji bakteryjnej lub ze względu na choroby i nietolerancje pokarmowe. Czy jest sposób na to, aby pozbyć się nadmiernych gazów?

Nadmierne gazy to dokuczliwy problem dzieci i dorosłych, który wynika z gromadzenia się gazów w jelitach. Inna nazwa częstych gazów to flatulencja, a jej przyczyną są zaparcia, choroby i zaburzenia jelitowe. Co poradzić na ciągle wzdęty brzuch i gazy?

>>> Zobacz także:

Jak powstają nadmierne gazy?

Najczęstszą przyczyną częstych gazów są zaparcia, nietolerancja laktozy i przejedzenie. Wzdęcia pojawiają się również w wyniku zażywania leków i w trakcie miesiączki.

Uciążliwe gazy mogą być też związane z zaburzeniem zwanym aerofagią, dotykającym przede wszystkim chorych na nerwicę. Aerofagia to nic innego jak połykanie powietrza, które jest wydalane przez odbijanie. Jeżeli taka sytuacja nie nastąpi, powietrze przedostaje się do dalszych odcinków układu pokarmowego. Częste odbijanie i gazy pojawiają się także w wyniku wewnątrzjelitowej produkcji związków chemicznych. Bardzo często wzdęciom towarzyszy biegunka oraz bóle brzucha.

Uporczywe gazy – najczęstsze przyczyny

Nieprzyjemna przypadłość wielu ludzi pojawia się z różnych powodów. Uporczywe gazy najczęściej są wynikiem zaparć. Na nieregularną i nietypową defekację mają wpływ m.in. silny stres, lekceważenie uczucia parcia, cukrzyca, nietolerancje pokarmowe, problemy z tarczycą, niedrożność jelit i wiele innych czynników.

Nadmierne gazy, czyli jak im przeciwdziałać

Częste gazy utrudniają życie i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie, dlatego należy unikać przyczyn, na które mamy bezpośredni wpływ. Przede wszystkim nie należy opóźniać procesów fizjologicznych i unikać defekacji. Należy zwracać szczególną uwagę na to, co jemy, ponieważ może się okazać, że nie tolerujemy laktozy lub fruktozy. Przyczyny częstych gazów to także zbyt szybkie jedzenie i picie, na co mamy największy wpływ. Ciągłe gazy są również skutkiem nieprawidłowej diety, nadwyżki kalorycznej oraz spożywania zbyt przetworzonych i wzdymających produktów. Uporczywym gazom bardzo często towarzyszy zgaga i palenie w przełyku oraz gorycz w ustach.

Jak się pozbyć uporczywych wzdęć?

Ciągłe wzdęcia i gazy utrudniają nam życie i niepokoją na tyle, że niezbędnym jest wizyta u lekarza. Specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad, w którym zapyta o częstotliwość wzdęć, potencjalne biegunki i bolesne zaparcia, bóle brzucha oraz dietę. Niektóre owoce, warzywa, strączki i nabiał mogą wpływać na nadmierne gazy. Jak się ich pozbyć? Jeżeli częste wzdęcia i gazy pojawiły się nagle i zaczęły nas niepokoić, należy bezwzględnie udać się do specjalisty. Najpopularniejszy sposób na gazy to zastosowanie węgla aktywowanego, probiotyków i antybiotyków jelitowych.

W przypadku nieprawidłowej flory bakteryjnej jelit stosuje się antybiotyki okresowo bądź jednorazowo. Jeżeli cierpimy na zespół jelita drażliwego, a wzdęcia i gazy po każdym posiłku są dla nas codziennością, lekarz zaproponuje m.in. leki prokinetyczne.

Popularny lek na nadmierne gazy to symetykon, czyli mieszanina krzemionki i dimetykonu, dzięki któremu pęcherzyki jelitowe ulegają zmniejszeniu. Symetykon możemy podawać dziecku od 1. miesiąca życia po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Uciążliwe gazy mogą być skutkiem spożycia jakiegoś konkretnego produktu, dlatego warto obserwować, kiedy pojawia się bulgotanie w jelitach i gazy. Taka obserwacja pozwoli wyeliminować przyczynę problemu lub uświadomi nam, że bolesne wzdęcia mogą mieć inne podłoże.

Wzmożone gazy przed miesiączką

Częste gazy i wzdęty brzuch to typowe objawy zbliżającej się miesiączki. Takie zjawisko jest bardzo powszechne i nie powinno być powodem do obaw. Przyczyną nadmiernych wzdęć i gazów w trakcie i przed menstruacją są silne skurcze brzucha i zmiany hormonalne. Co więcej, przez kilka dni w miesiącu nasz apetyt jest wzmożony, czego następstwem są sensacje żołądkowe. Częste biegunki i gazy pojawiają się w tym czasie ze względu na naszą fizjologię, więc najlepszym rozwiązaniem będzie unikanie tłustych potraw, niezdrowych przekąsek, produktów wzdymających oraz napojów gazowanych.

Częste gazy u dorosłych

W pewnym wieku metabolizm nie działa jak należy i pojawiają się różnorodne problemy zdrowotne. Dorośli spożywają więcej leków, a niektóre mają działanie wzdymające. Przyczyną nadmiernych gazów może być mleko i produkty pochodzenia mlecznego, tłuste dania z cebulką, kapusta, a nawet zbyt duża ilość spożywanego chleba. Ponadto na niekontrolowane gazy wpływa palenie papierosów i żucie gumy oraz brak czasu na defekację.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości