Newsy

Czeka nas radykalna zmiana pogody. Nadciąga "bestia ze Wschodu"

Dzień Dobry TVN

Newsy

Czeka nas radykalna zmiana pogody. Nadciąga "bestia ze Wschodu"

Dzień Dobry TVN

"Bestia ze Wschodu", czyli wyż syberyjski, sprowadzi do Europy ekstremalnie zimne powietrze. Jak przewidują synoptycy, w Polsce spadnie nawet 40 cm śniegu. Zapowiada się też srogi mróz, w górach termometry pokażą -30 st. C. Kiedy nastąpi ochłodzenie?

Warunki do ekstremalnych zjawisk powstaną, zdaniem meteorologów, około 17-25 stycznia. Pogodę w Europie zdominuje wtedy silny wyż syberyjski, który zablokuje dostęp cieplejszych mas powietrzna znad Atlantyku. Z północy i wschodu spłynie fala zimna, która może wywołać chaos w życiu codziennym.

- Przy prawdziwie syberyjskich warunkach nawet na europejskich nizinach mogą wystąpić arktyczne dni z całodziennymi temperaturami poniżej -10 st. C. Jeśli jednocześnie utworzy się pokrywa śnieżna, ekstremalnie silne mrozy mogą sięgnąć nawet -20 st. C. - ostrzega dr Marek Kuczera, meteorolog i fizyk atmosfery z Uniwersytetu Karola w Pradze.

Pogoda - nadchodzi gwałtowne ochłodzenie

W serwisie mkWeather.com zamieszczono prognozę, według której - w skrajnym scenariuszu ataku zimy - minimalna temperatura w Polsce może spaść do -30 st. C.

- Rozwój sytuacji w Europie Wschodniej będzie zależeć od położenia "języka anomalnie zimnego powietrza", który przesunie się nad południowe szerokości geograficzne - tłumaczy autor prognozy pogody. Podkreśla, że podobne zjawisko wywołało ostatnie fale mrozów w Skandynawii. W Norwegii temperatura spadła do - 43 st. C., w Finlandii do - 41, co było rekordem zimna od 20 lat.

Prognoza opadów przewiduje duże opady śniegu w prawie całej Europie, również na Wyspach Brytyjskich, we Francji czy Hiszpanii.

Bestia ze wschodu - wyż syberyjski

Według długoterminowej prognozy pogody (model GFS) około 16-17 stycznia "bestia ze Wschodu" dotrze do wschodnich granic Polski. Na Suwalszczyźnie temperatury mogą spaść do -16 st. C. We wschodniej Polsce spadnie około 20 cm śniegu. Jednak w Małopolsce i na Podkarpaciu może spaść do 40 cm śniegu.

W tym czasie w europejskiej części Rosji i północnej Skandynawii spodziewane są mrozy sięgające nawet -50 st. C. Dodajmy, że przed "bestią ze Wschodu" ostrzegają także media w Wielkiej Brytanii.

Tworzą się takie same warunki jak podczas słynnego ataku "bestii" z 2018 roku. Była to jedna z najgorszych burz zimowych, które nawiedziły Wielką Brytanię - komentuje gazeta "Daily Mail".

Według meteorologa dra Marka Kuczery spodziewane ochłodzenie będzie prawdopodobnie szczytem zimy sezonu 2020/2021. Na przełomie stycznia i lutego spodziewane jest już ocieplenie oraz powrót do warunków wiosennych.

Grupa nowojorskich morsów świętowała Nowy Rok, pływając w lodowatej wodzie Atlantyku. Zobacz wideo:

x-news

Zobacz też:

Horoskop na 2021 rok - co nas czeka? Merkurja: "Ten czas jawi się w dużej mierze jako wesoła impreza"

Postanowienia noworoczne. Jak – naprawdę – zmienić swoje nawyki? 

Telekamery 2021: Wśród nominowanych Marcin Prokop i Bartek Jędrzejak. Jak głosować na swoich faworytów?

Źródło: wp.pl |
Co sądzisz o tym artykule?
73
17
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
3
04.01.2021
Zeti
Jest zima musi być zimno ?
04.01.2021
Zimorodek
W końcu mróz:)
03.01.2021
Zima
:)