Czego nie podgrzewać w mikrofalówce?

W zabieganym świecie mikrofalówka zrobiła ogromną karierę. Ale czy można w niej wszystko podgrzewać? Jakie naczynia można wkładać do mikrofali? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dietetyk Magdalenę Czyryndę-Koledę.

Kuchenki mikrofalowe już od wielu lat ułatwiają nam życie. Podgrzewamy w nich wszystko i we wszystkim. I to od tego w czym podgrzewamy jedzenie, powinniśmy zacząć. Okazuje się bowiem, że przy odrobinie nieuwagi, używanie mikrofali może okazać się niebezpieczne. Co można podgrzewać w mikrofali, a czego absolutnie nie? Sprawdźcie poniżej.

Jak działa mikrofalówka?

Mikrofale działają tak, że cząsteczki wody w podgrzewanej substancji nagrzewają się poprzez drgania. Wytworzone ciepło przekazywane jest cząsteczkom podgrzewanej substancji. Wtedy też rośnie jego temperatura. To dlatego w mikrofalówce powinniśmy podgrzewać materiał, który ma w sobie wodę – w głównej mierze jest to po prostu jedzenie.

Co możemy, a czego nie możemy podgrzewać w mikrofalówce?

To czy możemy podgrzać coś w mikrofali, zależy po pierwsze od materiału, z którego wykonane jest opakowanie. Na opakowaniach przeważnie znajduje się oznakowanie, które informuje nas o tym czy możemy podgrzać je w mikrofalówce. Jeśli widzimy na nim znak przekreślonej mikrofalówki, absolutnie nie powinniśmy podgrzewać go w mikrofali.

Do kuchenki mikrofalowej nie możemy wkładać opakowań wykonanych z metalu, metalowych sztućców, miseczek czy puszek. Niewskazane jest również odgrzewanie żywności na pozłacanych lub posrebrzanych talerzach.

Bez problemu za to możemy podgrzewać jedzenie w pojemnikach niemetalowych. Idealnie sprawdzą się do tego opakowania ze szkła (pudełka, butelki, słoiki). Musimy jednak pamiętać o tym, że przed podgrzaniem musimy je otworzyć. Jeśli tego nie zrobimy, zwiększone ciśnienie w podgrzewanym pojemniku, może je po prostu rozerwać. Podobny efekt może wywołać na przykład podgrzewanie jajka w skorupce w mikrofali.

Jakiego jedzenia nie możemy podgrzewać w mikrofalówce?

Co ciekawe, w mikrofalówce nie możemy podgrzewać niektórych owoców – są wśród nich winogrona. Dlaczego? Ponieważ wytwarzająca się para wodna spowoduje, że skórka pęknie.

Podgrzewanie niektórych owoców i warzyw w mikrofali może spowodować obniżenie ich wartości odżywczej. Są wśród nich brokuły, które po podgrzaniu w mikrofalówce mogą stracić nawet 80 procent przeciwutleniaczy w nich zawartych. Lepszą opcją będzie w takim razie ugotowanie go na parze niż w mikrofali.

Co można, a czego nie można rozmrażać w mikrofali?

W mikrofali nie powinniśmy rozmrażać owoców. Nie jest to wskazane, ponieważ zawarte w nich antocyjany – dobroczynne związki wpływające np. korzystnie na układ krążenia – mogą zamienić się w związki rakotwórcze.

Za to bez problemu w mikrofalówce możemy rozmrozić np. chleb. Nie jest natomiast wskazane jego podgrzewanie – woda w nim zawarta już po dziesięciu sekundach zacznie parować i spowoduje, że chleb stanie się czerstwy. Lepszą opcją jest podgrzanie go w tosterze lub w piekarniku.

Mięso możesz rozmrozić w mikrofalówce, natomiast musisz pamiętać o tym że rozmrożone w ten sposób mięso rozmrozi się nierównomiernie – brzegi będą gotowe, natomiast środek mięsa może być nadal surowy. Najlepszym rozwiązaniem jest wyciągnięcie mięsa z zamrażarki, następnie przełożenie go do lodówki aby tam powoli się rozmrażał, a potem wyciągnięcie z lodówki i użycie do potrawy.

Pamiętaj o tym, że po rozmrożeniu produktu w mikrofali powinieneś pozostawić go w temperaturze pokojowej przynajmniej na kilka minut po to, żeby temperatura wewnątrz miała szansę się wyrównać.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości