Czaty

Czat z psychiatrą. Anna Nowak

Anna Nowak

Fot. Agencja East News

Czaty

Czat z psychiatrą. Anna Nowak

Anna Nowak

Fot. Agencja East News

Czy rzucanie palenia może skutkować epizodem depresji?

Anna Nowak: Dzień dobry Państwu, czekam na nurtujące Was pytania, postaram się odpowiedzieć na jak najwięcej z nich. Anna Nowak

~gość: Jak poradzić sobie jeżeli osoba z depresją nie zdaje sobie sprawy z problemu i nie chce nic z tym robić? Pozdrawiam

Anna Nowak: To jest bardzo trudna sytuacja, bo trudno leczyć kogoś, czy komuś pomóc bez jego zgody. To co można zrobić, to próbować pokazać jakie straty ponosi z powodu objawów których doświadcza, np.: jeśli nie śpi "zobacz, jesteś zmęczona, źle się czujesz. Gdybyś sięgnęła po pomoc, aby poprawić sen funkcjonowałabyś dobrze" albo np.: "czytałaś dużo, to sprawiało Ci przyjemność, są sposoby żeby poprawić koncentrację", można też powiedzieć o sobie: jest mi smutno, że cierpisz, że się męczysz, bardzo chciałbym żebyśmy coś z tym zrobili.

~gość: Witam, czy można skutecznie wyleczyć depresję lekami na stałe? Czy objawy mogą wracać?

Anna Nowak: W wielu przypadkach udaje się kontrolować nawracającą depresję stałym przyjmowaniem leków. Jeśli dodatkowo wesprzemy to psychoterapią zwiększamy szanse na lepsze radzenie sobie ze stresem, a tym samym zmniejszamy ryzyko nawrotów.

~gość: Czy po wszystkich lekach p/depresyjnych nie można prowadzić samochodu?

Anna Nowak: Samochodu nie można prowadzić po lekach, które upośledzają sprawność psychomotoryczną, większość leków przeciwdepresyjnych do takich nie należy, warto powstrzymać się przed prowadzeniem samochodu w pierwszych dniach przyjmowania leków.

~gość: Witam. 10-letnia dziewczynka po śmierci ojca (właśnie minęło pol roku) budzi się z płaczem, chce przytulic tatę. Obwinia lekarzy za to co się stało. Po takich nocach, a jest ich ostatnio coraz więcej nie chce iść do szkoły. Co robić? Czy to mogą być objawy depresji? Z góry dziękuję za odpowiedz

Anna Nowak: Dziecko zdecydowanie wymaga konsultacji psychologicznej.

wioletarutkowska: Dzień dobry. Po obejrzeniu materiału o depresji. Odnoszę wrażenie ze ten problem może mnie dotyczyć. Mam 30lat męża 3 dzieci. Ale brakuje mi chęci do życia. Są takie dni ze nie mam siły nawet zrobić najprostszych rzeczy. Zadaje sobie pytanie po co mam coś robić, zrobić skoro to sensu nie ma. Jestem bardzo słaba jak przychodzą takie dni. Boje się tego stanu. Z każda myślą codzienna boje się ze znów mnie to dopadnie... Bardzo proszę o pomoc. Do jakiego lekarza się udać?

Anna Nowak: Nie można zwlekać, taki stan generuje liczne straty i cierpienie. Proszę iść do psychiatry.

~gość: nie radze sobie ze śmiercią mojej mamy, która w wieku 58 odeszła od nas zaledwie dwa miesiące temu, nie spie po nocach rano nie mogę wstać, mam 2 dzieci jedno małe, krzyczę na nie, nie mogę się skupić na niczym, nic mi nie wychodzi, jestem raczej zorganizowana ale teraz ne mogę nic zrobić, na cmentarzu jestem codziennie a czasami nawet dwa razy dziennie, co mam robić, co mi jest?

Anna Nowak: Ludzie czasem mają trudność w przejściu przez sytuację kryzysową, jeżeli stan wpływa negatywnie na funkcjonowanie i to się przedłuża, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Można zacząć od interwencji kryzysowej i zdecydować wspólnie czy jest potrzebna pomoc farmakologiczna.

~gość: Czy rzucanie palenia może skutkować epizodem depresji, czy traktować to raczej jako zbieg okoliczności? Tydzień po wypaleniu ostatniego papierosa zaczęłam się czuć strasznie zdołowana, samopoczucie zaczęło się jednak poprawiać (minął miesiąc).

Anna Nowak: Odstawienie substancji "nikotyny" może skutkować zespołem odstawiennym o różnych objawach, w tym przypominających depresję. Może to trwać kilka tygodni, jak widać z pytania - objawy ustępują.

~gość: mąż choruje na depresję od kwietnia tego roku i się leczy. Lekarz daje mu coraz inne leki które nie pomagają . dalej jest ospały i niema chęci do życia , nic mu się nie chce. jutro jedziemy do zuzu na komisje o rentę i czy ma szanse.

Anna Nowak: Zapewne przy takim obrazie ma szanse na rentę, pytanie, czy renta jest szansą? Może warto podjąć leczenie w oddziale dziennym leczenia zaburzeń nastroju.

ewel2782: Czy można poradzić sobie z depresją bez lekarza jakie leki można kupić bez recepty

Anna Nowak: Jeżeli mówimy o depresji w pełnym tego słowa znaczeniu, to nie można poradzić sobie bez lekarza, tak samo, jak np.: z nadciśnieniem.

~gość: Biore leki antydepresyjne 6 lat jak odstawiam znowu wracają objawy, Czy te leki można brać do końca życia?

Anna Nowak: Jeżeli objawy nawracają po odstawieniu leków to jest to wskazanie do przewlekłego ich stosowania. Wielu ludzi stosuje leki całe życie, ważna jest kontrola lekarza, który stale monitoruje te parametry na które dany lek mógłby ewentualnie wpływać.

~gość: przez 18 dni zażywałam asertin 50 inny lekarz na inne choroby przepisał mi lek przeciwbólowy tramapar 37.5 do zażywanie 3 razy na dzień i wycofał asertin twierdząc będa się dublować czy słusznie czy odstawienie asertinu było słuszne i czy mogę do niego wrócić

Anna Nowak: Leki te wchodzą w interakcję i trzeba zachować szczególną ostrożność stosując je razem. Jeden lek nie zastąpi drugiego, lekarz psychiatra powinien podjąć decyzję co zrobić w takiej sytuacji.

~gość: Witam. Byłem zawsze optymistyczny wesoły człowiek od kilku lat czar prysł, jestem obecnie zmęczony życiem mam 35 lat nie mam żony ani dziewczyny nawet w danej chwili pracy, do tego jeszcze mnie samochód potrącił na przejściu i nie bardzo nadaję się do pracy, dziwne jest to bo jestem bardzo lubianą osoba, a nie daje mi to szczęścia. Chciałbym porozmawiać z psychologiem ale nie wiem do kogo się zwrócić, czy do lekarza rodzinnego, daję do zrozumienia bliskim że źle się czuję ale nikt tego nie widzi, przeraża mnie strach który mnie paraliżuje. Czuje się bezsilny w tym świecie. Gdzie mam się udać do kogo się zwrócić? Czy może to wszystko wyolbrzymiam? Prosił bym o jakąś radę. Dziękuję. Pozdrawiam.

Anna Nowak: Spotkanie z psychologiem mogłoby pomóc w zdiagnozowaniu co jest przyczyną Pana staniu pomóc w podjęciu decyzji, czy skontaktować się z psychiatrą, czy podjąć psychoterapię, a wydaje się, że jedna z tych form, a być może obie są wskazane w Pana przypadku.

~gość: Dzien dobry, lekarz zdiagnozował nerwice i depresje, zalecił Apoescitaxin. Biorę już 2mce, działa naprawdę dobrze, zauważyłam jednak ze strasznie wypadają włosy. W niedziele 345 włosów naliczyłam w wannie. Czy powinnam przestać brać Apoescitaxin? Najbliższy wolny termin do lekarza to 6 listopad. Bardzo proszę o poradę co robić.

Anna Nowak: Nie jest to typowy objaw uboczny po tym leku, ale nigdy nie możemy w 100% wykluczyć, że coś nie powoduje jakiegoś objawu ubocznego. Nie powinno się odstawiać leku samodzielnie. Zanim skontaktuje się Pani z lekarzem, można ewentualnie zastosować preparaty cynku lub sięgnąć po pomoc kosmetyczną, jeżeli problem będzie nasilony to trzeba skontaktować się z lekarzem.

~gość: Co zrobić jeżeli osoba jest świadoma, że ma objawy depresji, ale uważa, że nie pójdzie do psychiatry, bo 'powinna' sobie sama z tym poradzić?

Anna Nowak: Depresja to taka sama choroba jak nadciśnienie czy cukrzyca. Z tymi chorobami nie poradzimy sobie sami, to samo dotyczy depresji. Depresja nie jest słabością, którą powinno się "walczyć" i "radzić sobie", jest chorobą.

~gość: Czy diametralne zmiany nastroju w ciągu dnia trwające dłuższy czas to początek depresji?Czy mogę sobie pomóc ziołami które złagodzą wahania nastroju? Dodam, że mam myśli samobójcze, jednak rodzina i względy religijne hamują mnie przed tym krokiem.

Anna Nowak: Konsultacja psychiatryczna i podjęcie leczenia psychologicznego i być może farmakologicznego mogłoby istotnie ułatwić Pani życie i zmniejszyć cierpienie.

~gość: Czy psychoterapia przez skype'a ma sens wg Pani?Wielu pytających zapewne mieszka poza granicami kraju.Pozdrawiam

Anna Nowak: Spotykam się z różnymi opiniami na ten temat, sama uważam, że kontakty przez Skype nie można nazwać psychoterapią, jest to bardzo cenna forma dla osoby, która nie może dotrzeć do psychoterapeuty, która może dać wsparcie, pomoc w rozwiązaniu problemów. Uważam jednak, że warunkiem podjęcia takiego kontaktu jest jednak wcześniejsze, co najmniej kilkakrotne, spotkanie ze specjalistą.

~gość: Witam Mam koleżankę która cierpi na depresję poporodową. dziecko ma teraz 10 miesięcy. Rodzina była z nią u psychologa ale nie wiem czy to nie musi być psychiatra?? Od tygodnia bierze leki . To co martwi w jej stanie nie wiem czy to tak wygląda ale mówi i robi rzeczy wymyślone przez siebie do rodziny mówi że ją okłamują bo z jakąś tam rzeczą było całkiem inaczej wstaje w nocy twierdzi że musi gdzieś jechać bo coś tam się stało.i ogólnie mówi od rzeczy. czy na początku po lekach tak może być czy trzeba się udać do psychiatry po dalszą pomoc??

Anna Nowak: Proszę pilnie skontaktować się z psychiatrą.

~gość: Jak mam ustosunkować się do tzw niewinnych rozmów spotkań mojego męża z koleżankami. Ostatnio słyszałam takie określenie "romans emocjonalny" jakie wyrządzą szkody w małżeństwie. Czy sms " całuję ciebie wszędzie, chcę abyś to czuła" to niej z kategorii niewinnych. Czy zachowanie męża może doprowadzić drugą osobę - żonę do depresji. Czy o takich sprawach powinno się rozmawiać w rodzinie z dziećmi. Chciałabym zostać anonimowa.

Anna Nowak: To jest problem, który wymaga rozmowy z mężem. Może tak być, że mąż nie będzie chciał rozmawiać lub nie będzie rozumiał Pani uczuć, wskazane byłoby, abyście razem udali do terapeuty pary. Jeżeli mąż nie będzie chciał, to Pani sama powinna iść do psychoterapeuty żeby dobrze zrozumieć swoje uczucia i potrzeby i podjąć właściwe kroki. Pozostawanie w takiej sytuacji będzie prowadziło do pogłębiania się Pani kryzysu emocjonalnego.

~gość: Witam od kilku lat cierpię na nerwicę lękową leczyłam się brałam leki ale od prawie 3 lat nie biore leków poddałam się nie wychodzę w ogóle z domu.Do lekarza nie pójdę bo boję się wyjść z domu. Nie wiem jak sobie pomóc.

Anna Nowak: Stosowanie leków i psychoterapia to sposoby na to, żeby wyjść z domu i zacząć funkcjonować tak, jak naprawdę by się chciało. Jeżeli na ten moment nie jest Pani w stanie dotrzeć do lekarza nawet z pomocą bliskiej osoby, można poprosić o wizytę domową. Kiedy leki zaczną działać i zmniejszy się lęk będzie Pani mogła podjąć psychoterapię.

~gość: dzień dobry. mam 20 lat. brałam elicea 5 mg wieczorem. po pół roku przerwałam leczenie. nie miałam dobrego kontaktu z lekarzem i nie chciałam rozmawiać z nim o swoich problemach. minęły 2 miesiące od czasu przerwania "leczenia" i zauważyłam, że mniej więcej raz w tygodniu nachodzą mnie napady lęku przed codziennymi rzeczami: nie chcę dzwonić/ odbierać telefonów, coraz bardziej zamykam się w sobie, a jednocześnie najbardziej przygniata mnie uczucie samotności i tego, że z tym problemem jestem sama. Jednocześnie chciałabym w jak największej mierze sama poradzić sobie. Wierzę, że jest to możliwe. Tylko w jaki sposób? Jak brałam leki, też przeżywałam takie stany, ale ciut rzadziej.

Anna Nowak: Lekarzy jest wielu, nie należy generalizować jednego nieudanego kontaktu. Wskazane jest żeby jeszcze raz skontaktowała się Pani z psychiatrą, włączyła leki i podjęła psychoterapię. Są lekarze, z którymi poczuje się Pani dobrze.

kasiula1055: Witam. 6miesiecy temu odszedł mój mąż do innej kobiety wydawało mi się ze radzę sobie z ta sytuacją ale ostatnio źle śpię rano budzę się z okropnym bólem żołądka i coraz częściej nie mam siły na codzienne czynności. Mam dwóch synów więc muszę dawać sobie radę Ale boję się ze coś jest nie tak ze mną

Anna Nowak: Kryzys emocjonalny związany z odejściem męża trwa nadal, brak odpowiedniej interwencji będzie pogłębiał Pani zły stan psychiczny. Konieczny jest kontakt z psychologiem, żeby przepracować to co się stało, uruchomić Pani zasoby. Prawdopodobnie, na jakiś czas, mogą być potrzebne też leki.

~gość: Za każdym razem po wypiciu większej ilość w lustro, płacz itp. mimo iż naprawdę nic nie wywinąłem. ten stan z reguły trwa około tygodnia i potem(jeśli w tym czasie nie było kolejnej imprezy) wszystko wraca do normy. Uważa pani że może to być depresja czy raczej uzależnienie od alkoholu ? Dodam tylko że w rodzinie doszło kiedyś do samobójstwa.

Anna Nowak: Alkohol jest substancją działającą depresyjnie na mózg, aby rozwiązać problem złego stanu psychicznego zdecydowanie konieczne jest utrzymanie abstynencji. Jest to bardzo trudne, szczególnie, że alkohol używany jest żeby ten stan psychiczny poprawić sobie - i to jest błędne koło. Koniecznie trzeba iść do psychiatry.

~gość: Witam, chłopak mojej córki jest uzależniony od narkotyków, przeszedł leczenie szpitalne w warszawie, w tej chwili jest w domu, ma myśli samobójcze, jest apatyczny, nie widzi sensu dalszego życia, mieszka w tej chwili sam. Czy i jak można mu pomóc.

Anna Nowak: Można pomóc, ale trzeba skontaktować się z psychiatrą i kontynuować proces psychoterapeutyczny.

~gość: Witam. 3 tygodnie temu straciłam ciąże.. od kilku dni czuje się bardzo słabo, z dnia na dzień opadam z sił. Nie mam na nic ochoty. Czy to może być depresja ?

Anna Nowak: To jest reakcja emocjonalna na stratę, którą Pani poniosła. To przeżycie jest tak trudne, że zwykle człowiek nie ma zasobów, żeby sobie samemu z nim poradzić. Proszę skontaktować się z psychologiem.

~gość: Witam Od kilku miesięcy leczę się na depresje. Pani Doktor przepisała mi kolejne tabletki ponieważ poprzednie mi nie służyły. Obecnie od miesiąca biorę Velafax i niestety jest mi strasznie po nich nie dobrze (mdłości i wymioty). Jutro mam wizytę u Pani Doktor i boję się jej o tym powiedzieć, bo już tyle razy miałam zmianę leków ): POZDRAWIAM ALICJA

Anna Nowak: Czasem trudno jest dobrać leki i długo szuka się tych, które pomogą i nie będą powodowały objawów ubocznych. Zadaniem lekarza jest tak długie szukanie właściwego preparatu, aż znajdzie się właściwy, ale możliwe to jest tylko wtedy jeżeli pacjent dokładnie opowie o objawach jakich doświadcza. Koniecznie proszę porozmawiać.

marek_chojnicki: Dzień dobry, Pani Anno, czym się różni psychiatra od psychoterapeuty? Do kogo się udać z problemami?

Anna Nowak: Psychiatra to lekarz, po zdiagnozowaniu problemu decyduje czy potrzebne są i jakie leki może je przepisać, może też pomóc zdecydować, czy wskazana jest psychoterapia, w jakim nurcie. Psychoterapeuta to psycholog po szkoleniu w prowadzeniu psychoterapii. Psychoterapeuci wywodzą się z różnych nurtów terapeutycznych. Zacząć od psychiatry.

Anna Nowak: Dziękuję Państwu za pytania, jeżeli będą chcieli Państwo zadać jeszcze jakieś to proszę pisać na maila: lekarz.dyzurny@terapiadialog.pl. Postaramy się na wszystkie odpowiedzieć. Prosimy ewentualnie o cierpliwość.

Co sądzisz o tym artykule?
55
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0