Czas oczekiwania na wizytę u specjalisty coraz dłuższy. Jak skrócić sobie kolejkę do lekarza?

Od dawna pacjenci alarmują, że muszą czekać miesiące, a nawet lata na wizytę u specjalisty. Niestety z rok na rok sytuacja się pogarsza. Osoby majętniejsze korzystają więc z przychodni prywatnych, gdzie nie ma kolejek do lekarzy. A co mają zrobić ci, których nie stać na odpłatne usługi? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dr Małgorzatę Gałązkę-Sobotkę, aby zapytać, co może zrobić pacjent, aby skrócić sobie kolejkę do lekarza.

Kilka dni temu internet obiegła historia 86-letniego Pana Izydora z Dąbrowy Górniczej, który na rehabilitację ma czekać jeszcze 7 lat. Okazuje się, że nie on jeden boryka się ze zbyt długim terminem, na przykład we Wrocławiu pacjent stabilny musi oczekiwać na wizytę do endokrynologa nawet 10 lat! Ci, którzy nie chcą czekać są zmuszeni do korzystania z usług odpłatnych.

Korzystam z usług poleconych przez znajomych. Na wizytę do wybranego rehabilitanta czekam około dwóch, trzech tygodni, ale jest to usługa prywatna.

- powiedziała jedna z mieszkanek Wrocławia.

>>> Zobacz także:

Nie wszyscy mogą sobie jednak na takie szybkie leczenie pozwolić. Pani Julii zwyczajnie nie było na nie stać. Przez kilka lat oczekiwania reumatoidalne zapalenie stawów rozwinęło się do tego stopnia, że uniemożliwia jej normalne funkcjonowanie.

Na przyjęcie na rehabilitację czekałam 3,5 roku. Nie stać mnie, żeby pójść prywatnie, bo mam stanowczo za niskie dochody. Powinno być więcej rehabilitacji, zwłaszcza z chorobami przewlekłymi.

- żaliła się kobieta.

Jak skrócić sobie kolejkę do lekarza?

Zdaniem dr Małgorzaty Gałązki-Sobotki, eksperta ds. zarządzania w ochronie zdrowia, warto szukać informacji dotyczących najkrótszych dostępnych terminów wizyt u specjalistów na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl.

Oczywiście większość z nas, chce udać się na wizytę do najbliższej placówki, jednak może to właśnie oznaczać dłuższy okres oczekiwania, bo akurat ta placówka jest jedną z popularniejszych. Bliższe terminy mogą być w placówkach trochę oddalonych, ale czasami warto, by mieć wcześniejszą wizytę.

- powiedział nasz gość.

NFZ zapowiada powstanie infolinii dla pacjentów

W przypadku osób starszych niekorzystających z internetu, dużym ułatwieniem byłaby telefoniczna pomoc koordynatorów, którzy mogliby pomóc poruszać się w systemie opieki zdrowotnej i wskazać, gdzie najszybciej pacjent będzie przyjęty. Od wielu lat trwały dyskusje o potrzebie stworzenia takiej infolinii i, jak powiedziała dr Gałązka-Sobotka, przyniosły one w końcu rezultaty, ponieważ niedługo Narodowy Fundusz Zdrowia ma uruchomić profesjonalny Call center, który będzie działał 24 godziny na dobę.

Według naszego gościa wpływ na długość kolejek mają również sami pacjenci:

Pacjenci powinni pamiętać o zapisanych wizytach. Często zdarza się, że nie przychodzą na wizyty wcześniej ich nie odwołując, to znacznie wpływa na wydłużanie się kolejek.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości