Tatry i Czarny Staw Gąsienicowy – co warto o nim wiedzieć i jak tam dotrzeć?

tatry
Fot. Jiri Hamhalter / EyeEm
Tak naprawdę woda w Czarnym Stawie Gąsienicowym jest całkowicie przejrzysta. Jego ciemna barwa wynika z cieni rzucanych na wodę przez szczyty Orlej Perci i masyw Kościelca. To wyjątkowe miejsce każdego roku przyciąga rzesze turystów, poetów i artystów, którzy chcą na własne oczy zobaczyć ten dziewiczy cud natury.

Tatrzański Czarny Staw Gąsienicowy jest jeziorem polodowcowym, którego powierzchnia wynosi około 18 hektarów. Jest to zarazem największy z tzw. Stawów Gąsienicowych, czyli jezior znajdujących się w Dolinie Gąsienicowej. Czarny Staw Gąsienicowy leży na wysokości 1624 m n.p.m. w Kotle Czarnego Stawu. Jest czwartym co do wielkości i głębokości (51 m) stawem w Tatrach.

Więcej:

Tatry – Czarny Staw Gąsienicowy. Co warto o nim wiedzieć?

W polskich Tatrach znajduje się około 40 jezior, większość z nich na wysokości powyżej 1600 m n.p.m. Największym tatrzańskim zbiornikiem wodnym jest Morskie Oko (ok. 35,5 hektara). Czarny Staw Gąsienicowy, o powierzchni ok. 18 hektarów, to szósty co do wielkości staw w polskich Tatrach, a zarazem największy z tzw. Stawów Gąsienicowych (jezior znajdujących się w Dolinie Gąsienicowej). W Tatrach Czarny Staw Gąsienicowy jest czwartym co do głębokości stawem (jego maksymalna głębokość wynosi 51 m). Jego kształt jest owalny, a w południowo-wschodniej części znajduje się wyspa. Od strony południowej do zbiornika wpada Czarny Potok, który czerpie wodę ze Zmarzłego Stawu, położonego na wysokości 1788 m n.p.m.

Nazwa Czarnego Stawu Gąsienicowego wynika z ciemnego zabarwienia wody. Jest ona efektem cieni rzucanych przez szczyty Orlej Perci i masywu Kościelca. Tak naprawdę woda w Czarnym Stawie Gąsienicowym jest przejrzysta, lekko szafirowa. Akwen zalicza się do tzw. jezior oligotroficznych, czyli charakteryzujących się niewielką zawartością substancji odżywczych. Niemniej jednak jezioro jest bardzo dobrze natlenione. Dawniej Czarny Staw Gąsienicowy był zamieszkiwany przez niewielkie bezkręgowce, a od 1881 roku został sztucznie zarybiony pstrągami.

Czarny Staw Gąsienicowy jako atrakcja turystyczna

Czarny Staw Gąsienicowy od wieków cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony turystów, ale także malarzy czy poetów. Z jego brzegów można podziwiać Żółtą Turnię, Kościelec czy grań Orlej Perci od Małego Koziego Wierchu po Granaty. Na szlaku prowadzącym do Czarnego Stawu Gąsienicowego można zauważyć pomnik Mieczysława Karłowicza, upamiętniający jego tragiczną śmierć w lawinie na stokach Małego Kościelca w 1909 roku. Czarny Staw Gąsienicowy jest jednym z najchętniej odwiedzanych jezior tatrzańskich. Jest to punkt pośredni wielu wycieczek w wyższe części Tatr. Od Czarnego Stawu Gąsienicowego można kontynuować wędrówkę na przełęcz Karb pod Kościelcem, na Zawrat, Kozią Przełęcz, Żleb Kulczyńskiego, Zadni Granat, Skrajny Granat. Większość szlaków rozgałęzia się dopiero nad Zmarzłym Stawem. Zachodnia część Czarnego Stawu Gąsienicowego wznosi się stromymi usypiskami ku grani Małego Kościelca i Kościelcowi. Pomiędzy nimi znajduje się przełęcz Karb, na którą można się dostać znad Czarnego Stawu przez zielony szlak. Po stronie północnej Czarnego Stawu Gąsienicowego istnieje niewielkie wzniesienie, gdzie znajduje się przełom doliny. Za wspomnianym przełomem, po stronie południowej, za skałami znajduje się Zmarzły Staw. Dla przeciętnego turysty bardzo łatwa (nawet zimą) jest ścieżka prowadząca z Murowańca nad Czarny Staw Gąsienicowy. Jednak należy mieć na uwadze, że wszystkie szlaki biegnące powyżej Czarnego Stawu Gąsienicowego wymagają doświadczenia i odpowiedniego sprzętu. Cały teren wokół Czarnego Stawu Gąsienicowego często bywa zagrożony lawinami.

Czarny Staw Gąsienicowy – najlepsze szlaki

Aby dotrzeć nad Czarny Staw Gąsienicowy, a następnie w wyższe partie gór, należy wybrać jeden z następujących szlaków:

  • szlak niebieski – biegnie od Schroniska Murowaniec nad Czarny Staw Gąsienicowy (30 minut), a następnie wzdłuż wschodniego brzegu Czarnego Stawu Gąsienicowego, koło Zmarzłego Stawu, aż na Zawrat (1,5 godziny)
    • żółty szlak – odchodzi od szlaku niebieskiego, biegnie od wschodniego brzegu Czarnego Stawu Gąsienicowego aż na Skrajny Granat (1,45 godziny),
      • czarny szlak – biegnie od północnego brzegu Czarnego Stawu Gąsienicowego na Mały Kościelec, dalej na przełęcz Karb oraz Kościelec (czas przejścia na Karb – 40 minut).
        Zobacz film: Ich pasją są góry. Źródło: Dzień Dobry TVN

        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości