Cyprysik Lawsona – zasady pielęgnacji i odmiany

Drzewo
Fot. boitano / Getty Images
Cyprysik Lawsona zaliczany do rodziny cyprysowatych to jeden z najpopularniejszych jej przedstawicieli, którego możemy spotkać w naszym kraju. Z uwagi na fakt, że jest to roślina lubiąca ciepło, najlepiej czuje się w zachodnich regionach naszego kraju. Ceniona jest przede wszystkim za swój piękny kolor, stożkowaty kształt i wysokie walory dekoracyjne.

Poniżej znajdziesz między innymi informacje dotyczące tego, jak pielęgnować cyprysik Lawsona, odmiany warte uwagi oraz wskazówki, kiedy przycinać cyprysik Lawsona . Dowiesz się także, które z odmian można uprawiać w domu, a które lepiej sprawdzą się w ogrodzie.

Cyprysik Lawsona, jakie odmiany są najpopularniejsze?

Cyprysik Lawsona jest drzewem zimozielonym, które pochodzi z Japonii. Naturalnie występuje również w Ameryce Północnej. Drzewo to charakteryzuje się stożkowatym kształtem, który łatwo uformować. Jego igły mają ładny zielony kolor, przez co cyprysik Lawsona dobrze komponuje się z innymi roślinami w ogrodach. W porównaniu do innych przedstawicieli cyprysowatych, cyprysiki osiągają stosunkowo niewielkie rozmiary – odmiany karłowe rosną do wysokości ok. 1 m, a klasyczne od 2 do 10 m.

Do najpopularniejszych odmian tego drzewa zalicza się między innymi:

· Cyprysik Lawsona Columnaris – odmiana ta swoją nazwę zawdzięcza przede wszystkim kolumnowemu pokrojowi. Ten gatunek jest chętnie wykorzystywany do aranżacji parków miejskich i innych przestrzeni w miastach, gdyż jest odporny na typowe dla aglomeracji miejskich zanieczyszczenia. Charakterystyczna dla tej odmiany jest również szaroniebieska barwa.

· Cyprysik Lawsona Ellowoodi – drzewo osiąga maksymalnie 2 m wysokości, przy czym charakteryzuje się bardzo niskim tempem wzrostu, nawet w porównaniu do innych cyprysów. Z uwagi na wysoce dekoracyjny wygląd i ciekawy kolor szpilek, określany jako ciemnoniebieski, ta odmiana cyprysika chętnie gości w domach w okresie bożonarodzeniowym.

· Cyprysik Lawsona Golden Wonder – również ta odmiana chętnie jest wykorzystywana jako drzewko dekoracyjne w polskich ogrodach, głównie za sprawą pięknego zielonego koloru igieł zestawionego z łuskami w ciepłym odcieniu żółci.

· Cyprysik Lawsona Alumigold – ta odmiana nie ma tak dużych wymagań co do gleby jak inne z rodziny cyprysików. Swoją nazwę zawdzięcza złocistemu ubarwieniu młodych łusek. Z czasem, gdy roślina dojrzewa, stają się one szaroniebieskie, przez co roślina ma wysoce dekoracyjny charakter. Wybierając tę odmianę, warto pamiętać, że przeznaczona jest ona raczej do pojedynczych nasadzeń – nie tworzy się z niej żywopłotów.

Oprócz wyżej wymienionych odmian, można też dość często w polskich ogrodach spotkać cyprysik Lawsona Ivonne, cyprysik Lawsona Stardust i cyprysik Lawsona Stewartii .

Zobacz film: Polacy wycinają drzewa na potęgę. Źródło: Dzień Dobry TVN

Cyprysik Lawsona – pielęgnacja

Cyprysiki Lawsona to rośliny, które lubią ciepło, dlatego warto im zapewnić słoneczne stanowiska, ale trzeba też zadbać o to, aby światło było rozproszone. Jest to ważne, gdyż bezpośrednie światło może negatywnie wpływać na stan łusek i igieł. Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie przygotowanie gleby dla cyprysika. Powinna być ona wilgotna i mieć kwaśne pH. Cyprysików nie można przesuszać, gdyż będą szybko marniały. Główną oznaką niedoboru wody jest brązowienie igieł. Warto też pamiętać, żeby gleba, na której będzie sadzona roślina, nie była ciężka i zbyt mokra. Może to spowodować brązowienie korony, szarą pleśń i inne choroby.

Z uwagi na to, że odmiana Columnaris jest jedną z najpopularniejszych w naszym kraju, to właśnie jej dotyczy większość pytań dotyczących uprawy i pielęgnacji. Przykładowo, wiele osób zastanawia się jak gęsto sadzić cyprysik Lawsona Columnaris . Tutaj dużo zależy od tego, czy drzewo ma być częścią żywopłotu, czy luźnej kompozycji ogrodowej. Z reguły zaleca się, aby cyprysiki typu Columnaris sadzić co 70 cm. Trzeba też pamiętać o tym, że konieczne jest odpowiednie przycinanie , które służy przede wszystkim formowaniu drzewka . Najczęściej nadaje mu się kształt stożka, ale można też często w ogrodach spotkać kulisty cyprysik Lawsona na pniu. Tak przycięte drzewka pełnią często rolę krzewów ozdobnych i są chętnie wybierane do ogrodów lub niewielkich przestrzeni miejskich.

Kolejnym pytaniem, które często można spotkać w związku z tym drzewem ozdobnym jest “cyprysik Lawsona Columnaris – kiedy sadzić?” W tej kwestii nie ma wielu ograniczeń. Najlepiej wybierać wiosnę i wczesną jesień – czas, kiedy nie ma dużych susz ani przymrozków, które mogą zaszkodzić szczególnie młodym roślinom. Sadzone wiosną lub jesienią drzewka będą miały czas na dobre ukorzenienie się w nowym miejscu, co uchroni je przed przesuszeniem i zwiększy odporność na niedogodne warunki. Zawsze jednak należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drzewa na zimę.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości