Ćwiczenia z piłką na brzuch i kręgosłup – jakie efekty osiągniemy?

Pani ćwiczy na niebieskiej piłce
Fot. Carol Yepes / Getty Images
Bolący kręgosłup i fałdki na brzuchu? Oba te problemy szybko rozwiążą ćwiczenia z piłką gimnastyczną. To jak połączenie przyjemnego z pożytecznym. Niedowiarków i sceptyków powinien zachęcić zwłaszcza fakt, iż istnieją też ćwiczenia z piłką dla kobiet w ciąży. Gotowi przekonać się, w czym tkwi ich fenomen?
  • Ćwiczenia z piłką na brzuch
    • Ćwiczenia z piłką na kręgosłup lędźwiowy
      • Ćwiczenia z piłką dla ciężarnych

        Zobacz też: Ćwiczenia z hantlami w domu

        Ćwiczenia na kręgosłup z piłką wykorzystywane są nawet w pracy rehabilitantów. Co więcej, treningi z ich wykorzystaniem oferują kluby sportowe. Ćwiczenia na piłkach w salach fitness zaś służą jako nieco przyjaźniejsza forma dbania o sylwetkę w porównaniu do ciężkich maszyn z siłowni. Jak zatem wyglądają ćwiczenia z dużą piłką i po co są?

        Ćwiczenia z piłką na brzuch

        Zdrowe plecy to zdrowe mięśnie brzucha. Jeśli są wiotkie, będzie na tym cierpiał cały nasz kręgosłup, dlatego tak ważne jest, aby wzmocnić tą partię ciała. Na pewno słyszeliście o pojęciu „naturalny gorset”. Mowa tu oczywiście o mięśniach brzucha, które decydują o tym, jaka jest nasza postawa. Ćwiczenia z piłką dla początkujących są proste i z zasady mają działać profilaktycznie, a nie rehabilitacyjnie. Dzięki nim ma więc poprawić się nasza równowaga, ale i wysmuklić ciało. Opierając się o piłkę dolnym odcinkiem kręgosłupa i trzymając przed sobą wyprostowane ręce, można ćwiczyć np. „brzuszki”. Można także wykorzystać piłkę fitness do ćwiczenia zwanego „plank”, czyli deski. Wówczas na piłce opieramy podczas treningu nasze ręce. Co ciekawe, ćwiczenia z piłką lekarską są polecane osobom, które chcą dopracować swoje mięśnie brzucha do perfekcji i jednocześnie szukają ćwiczeń dynamicznych. To także świetna propozycja dla tych, którzy pragną wzbogacić swój trening o dodatkowy element i tym samym odmienić skojarzenie tej piłki wyłącznie z zajęciami WF. Dzięki ćwiczeniom z piłką lekarską wzmocnimy koordynację ruchową i poprawimy kondycję. Piłkę lekarską można wykorzystać do skrętów tułowia tzw. russian twist, treningu z osobą towarzyszącą np. brzuszków z przekazaniem piłki partnerowi oraz wszelkiego rodzaju wyskoków i zmian kierunków ruchu oraz ćwiczeń kardio. Body ball, bo tak potocznie nazywane są ćwiczenia z wykorzystaniem piłki, rzeźbią nie tylko brzuch, ale i całe ciało, bo podczas ćwiczeń angażują do pracy także inne mięśnie. Ćwiczenia na brzuch z piłką warto więc uzupełnić o ćwiczenia z cięższą piłką lekarską.

        Więcej: Ćwiczenia ze skakanką

        Ćwiczenia z piłką na kręgosłup lędźwiowy

        W dzisiejszych czasach wiele osób skarży się na bóle pleców. Jak to zwykle bywa, nic nie dzieje się bez przyczyny. Siedzący tryb życia, niewłaściwa postawa, źle wyprofilowane biurko i krzesło, długie godziny spędzone w butach na wysokim obcasie, zły materac do spania czy stale obecny w naszym życiu stres. To wszystko ma wpływ na nasze problemy z plecami. Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy z piłką zaradzą bólowi i pomogą uniknąć ich w przyszłości. Dodatkowo pomogą rozluźnić spięte mięśnie. Często przyczyną dolegliwości bólowych w tym obszarze jest schorzenie krążka międzykręgowego. Ćwiczenia na piłce, takie jak unoszenia rąk w klęku podpartym na piłce, dociskanie piłki stopami czy unoszenie bioder z nogami na piłce, pozwalają wzmocnić ten odcinek kręgosłupa. Ważne jest jednak, aby ruchy wykonywać miarowo i łagodnie. Nie wszyscy wiedzą, że istnieje także specjalistyczna piłka rehabilitacyjna z kolcami. Ćwiczenia z jej wykorzystaniem ponoć poprawiają krzepliwość krwi oraz są świetną bronią w walce z cellulitem.

        Ćwiczenia z piłką dla ciężarnych

        Czy w ciąży ćwiczenia z piłką należy zawiesić, czy można je bezpiecznie wykonywać? Doradzamy to drugie, gdyż efektem takiej decyzji będzie długa lista profitów dla każdej przyszłej mamy. Ćwiczenia dla ciężarnych z piłką to istne błogosławieństwo w kwestii uśmierzenia bólu, odciążenia stawów czy zwykłego masowania pleców, które w tym okresie są bardzo narażone na przeciążenie. Ćwiczenia można wykonywać pod jednym warunkiem – jeśli nie ma ku temu żadnych medycznych przeciwwskazań. Powiększająca się macica i rosnący brzuch, a także przybieranie na wadze sprawiają, że kobiety w ciąży często skarżą się na ból w okolicy lędźwiowej. Zajęcia fitness dla kobiet spodziewających się dziecka bardzo często zawierają ćwiczenia na piłkach , bo świetnie masują miednicę, łagodzą obrzęki nóg i działają jako rewelacyjne ćwiczenie relaksacyjne. Być może właśnie dlatego na oddziałach położniczych piłki fitness stały się już normą. Co więcej, wykorzystywanie piłki jako krzesła przez ciężarne także przynosi im ulgę.

        Zobacz: Buty do biegania. Jakie wybrać?

        Zobacz film: 6-minutowy trening z Ewą Chodakowską, źródło: Dzień Dobry TVN

        Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości