Ćwiczenia z gryfem łamanym. Dlaczego warto wprowadzić je do treningu?

 Hinterhaus Productions/Getty Images
Hinterhaus Productions/Getty Images
Trening z gryfem łamanym coraz częściej doceniany jest przez osoby, które szukają urozmaicenia dla standardowego treningu i chcą dodatkowo podnieść jego wartość. Łamanie gryfu nie tylko pozytywnie wpływa na stawy, ale też pozwala skupić się na konkretnej partii mięśni i ją rozbudować. Do ćwiczeń z gryfem łamanym mogą podejść nawet początkujący. Sprawdź, do czego służy gryf łamany.

Gryf łamany to stały element bazy treningowej w świecie kulturystyki i body buildingu. Łączy w sobie bezpieczeństwo ze skutecznością w rozbudowie i wzmacnianiu mięśni. Dzięki swojej budowie jest doskonałym bodźcem dla ćwiczonych mięśni. Podnosi jakość treningu i faktycznie pozwala osiągnąć widoczne efekty w postaci rozbudowanych partii ciała. Na rynku dostępne są gryfy o różnych stopniach odchylenia osi. Gryf lekko łamany to ten, którego łamanie oscyluje w granicach 30–45 stopni. Natomiast gryf mocno łamany spotykany jest nawet w odchyleniu 90 stopni.

Różne kąty łamania ukierunkowane są na różną intensywność treningu i partię mięśni, która będzie ćwiczona.

Gryf łamany – dlaczego warto z nim ćwiczyć?

Ćwiczenia z gryfem łamanym to przede wszystkim lepsza jakość treningu w porównaniu z tym, co uzyskujemy, ćwicząc jedynie ze sztangą prostą. Ci, którzy jednak lubują się w podstawowej sztandze, powinni wprowadzić do swojego treningu gryf łamany jako dobre urozmaicenie ćwiczeń.

Gryf łamany pozwala na zwiększenie intensywności treningu i zaangażowania konkretnych partii mięśni. Osoby zaczynające ćwiczenia z gryfem łamanym zauważają znaczną odczuwalność partii mięśni, których wcześniej w ogólnie nie brali pod uwagę w planach treningowych lub nie odczuwali nawet po zakończeniu naprawdę ciężkich treningów. Gryf łamany pozwala dotrzeć do partii, które wcześniej były pomijane lub niedokładnie ćwiczone. Przekłada się to na szybciej zauważalne efekty i jakość treningu.

Wybierając gryf łamany do ćwiczeń w domu, warto zasięgnąć opinii osób doświadczonych lub udać się na siłownię i wypróbować gryf zarówno bardziej, jak i mniej łamany. Co prawda wiele osób jako ten bardziej uniwersalny wskazuje gryf lekko łamany, jednak są osoby, które podobne ćwiczenia potrafią wykonywać również z gryfem mocno łamanym. Cena gryfu łamanego zależy od materiału, z którego został wykonany, stopnia łamania, a także producenta. Dlatego jego koszt może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Gryf łamany – ćwiczenia chroniące nadgarstki

Osoby ćwiczące ze sztangą prostą stale borykają się z dolegliwościami nadgarstków. Ból, przeciążenie stawów i ścięgien, stany zapalne, często odczuwalna niemoc – to standardowe objawy ciężkich i długotrwałych treningów ze sztangą prostą. Ćwiczenia z gryfem łamanym zmniejszają obciążenie nadgarstków, a tym samym ograniczają ryzyko kontuzji. Dodatkowo regularne ćwiczenia wzmacniają nadgarstki wraz z częścią przedramion.

Ćwiczenia z gryfem łamanym

Ciężar dokładany do gryfu powinien być zwiększany stopniowo i zawsze dostosowany do wyjściowych umiejętności. Wszelkie podnoszenia powinny być wykonywane na lekko ugiętych nogach. Osoby początkujące powinny pamiętać o miarowym i spokojnym oddechu. Głębokie oddychanie to podstawa prawidłowego dotlenienia organizmu podczas treningu. Do ćwiczeń z gryfem łamanym mogą przystąpić mężczyźni i kobiety o różnym, nawet podstawowym stopniu zaawansowania. Jakie ćwiczenia warto wykonywać?

  • podnoszenie sztangi z wysokości barków nad głowę i opuszczanie jej do wysokości barków, stojąc na wyprostowanych nogach;
    • podnoszenie sztangi z wysokości barków nad głowę i opuszczanie jej do wysokości barków, leżąc na ławce;
      • przyciąganie sztangi z wysokości bioder do brody i opuszczanie jej z powrotem do linii bioder;
        • uginanie ramion ze sztangą w pozycji stojącej lub siedzącej;
          • przyciąganie sztangi do klatki piersiowej z podłogi, stojąc na lekko ugiętych nogach.

            Ćwiczenia z gryfem łamanym w domu to doskonały sposób na urozmaicenie codziennego treningu rozciągającego lub aerobiku. Gryf łamany z obciążeniem to dobra baza wzmacniająca dla osób uprawiających na co dzień inne wyczynowe sporty. Takie ćwiczenia z powodzeniem mogą wykonywać kolarze, biegacze oraz osoby chcące wzmocnić siłę ramion, barków, pleców i brzucha. Dla zauważenia efektów serie ćwiczeń powinny być powtarzane przynajmniej 15 razy.

            Zobacz wideo: Dobra forma. Jak ją utrzymać?

            Zobacz także:

            Ratownicy nad polskie morze pilnie poszukiwani. Jakie wymogi trzeba spełniać?

            Rafał Zawierucha i Mateusz Banasiuk o wyjątkowych relacjach ze swoimi siostrami. Mateusz: "Nauczyłem się kobiecego punktu widzenia"

            Domowe sposoby na czyszczenie kanapy, czyli jak szybko i efektywnie odświeżyć meble

            Autor: Adrian Adamczyk

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości