Ćwiczenia rozluźniające i poprawiające stabilność stopy

Kiedy zgłaszamy się do fizjoterapeuty z bólem kolana czy kręgosłupa, rzadko myślimy, że przyczyną mogą być nasze stopy, a właściwie to, w jaki sposób je traktujemy, jak je stawiamy oraz jakie obuwie wybieramy. Okazuje się jednak, że to wszystko ma wpływ na postawę naszej sylwetki. Tomasz Jurkiewicz, fizjoterapeuta i osteopata pokazał nam najlepsze ćwiczenia rozluźniające, relaksujące, ale także wzmacniające całą kończynę dolną.

Chodzenie na obcasach, a ból stóp

Szpilki dają bardzo ładny efekt wizualny, podkreślają sylwetkę kobiety, ale niestety nie są zbyt dobre dla zdrowia kobiecych stóp. Nie dość, że stopy cierpią, to cała sylwetka zmienia swój układ i wymusza inną pracę mięśni kończyn dolnych, pośladków i całego kręgosłupa. Jak przyznał Tomasz Jurkiewicz, ciężar ciała, który powinien rozkładać się na całą stopę, przy podniesieniu pięty zaczyna się przesuwać w przód, co zaczyna powodować nadmiernie obciążenie kości śródstopia, stawów śródstopno-paliczkowych i palców. Są to miejsca, które nie są przyzwyczajone na przyjmowanie takich obciążeń. Stąd mogą się brać problemy takie jak paluch koślawy, palce młoteczkowate czy modzele. Również im cieńsza jest szpilka, tym większa trudność utrzymania stabilności całej kończyny. Mięśnie łydki również zmuszone są do nadmiernej pracy, która w pewnym momencie może doprowadzić do stanu zapalnego ścięgna Achillesa.

Jak więc pogodzić noszenie obcasów ze zdrowiem naszych stóp? Warto nosić ze sobą obuwie zmienne. Szpilki można zakładać na ważne wyjścia i wydarzenia, natomiast zaraz po ich zakończeniu, lepiej zamienić je na płaskie, sportowe obuwie, które pozwoli naszym stopom na odpoczynek.

Jeżeli tylko możemy, chodzimy na boso, żeby stopa była swobodna, a mięśnie jak najbardziej musiały pracować nad utrzymaniem tej stopy

– powiedział fizjoterapeuta.

Ćwiczenia rozluźniające stopy

Z myślą o zdrowiu warto wykonywać także profilaktyczne ćwiczenia, które nie tylko relaksują nasze stopy, ale także je rozluźniają i wzmacniają całą kończynę dolną. Dzięki temu poprawi się także jej stabilność. Nasz ekspert pokazał trzy proste ćwiczenia, które w każdym wieku możemy samodzielnie wykonać.

Pierwsze ćwiczenie to rozluźnienie podeszwy przez automasaż twardą piłeczką. W domowych warunkach może być to również piłeczka tenisowa. Jak przyznał fizjoterapeuta, ćwiczenie możemy wykonywać zarówno na siedząco, jak i stojąco. Umieszczając piłeczkę pod stopą, przenosimy część ciężaru ciała na tę stopę i rolujemy, w przód i w tył.

To bardzo ładnie nam rozluźnia tkanki miękkie stopy, a dokładnie ścięgno podeszwowe, które jest od dołu rozpostarte

- dodał.

Potem warto zadbać o rozciągnięcie łydki. Opierając się o blat lub ścianę, jedną nogę odstawiamy do tyłu i przenosimy cały środek ciężkości do przodu, do momentu poczucia pierwszego ciągnięcia na łydce.

Ważne jest, aby pięta była cały czas podparta i miała kontakt z podłożem. Co najważniejsze, takie rozciąganie nie może boleć. Nie forsujemy tego, bo efekt będzie odwrotny niż zamierzony

- powiedział fizjoterapeuta.

Ćwiczenie trzecie angażuje mięśnie całej kończyny dolnej, przez co świetnie wzmacnia nasze stopy. Jak je wykonać? Pod palucha kładziemy taśmę, naciągamy ją i zawijamy wokół kolana, a następnie chwytamy przeciwną ręką.

Działa nam tu bardzo mocno siła spiralna, która chce nam zepchnąć kolana do środka, a my musimy przeciwdziałać tej sile. Stajemy na na lekko ugiętej nodze i mamy za zadanie utrzymać równo miednicę, kolano i pilnujemy osi, żeby nie stała się zaburzona

- podsumował.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości