Jak wygląda cukrówka grzyb? Gdzie występuje i jakie ma zastosowanie?

Grzyb w lesie, a w tle kobieta zbierająca grzyby.
Fot. paula sierra / Getty Images
Grzyb cukrówka to odmiana należąca do rodziny gołąbkowatych, bardzo ceniona przez grzybiarzy, gdyż cechuje ją wyjątkowy smak. Jak ją rozpoznać? Gdzie znaleźć grzyba cukrówkę i jak wykorzystać go w kuchni?

Cukrówka grzyb jest bardzo chętnie wykorzystywanym okazem w różnego rodzaju przepisach kulinarnych. Ma on bowiem wyjątkowe walory zapachowe i unikatowy aromat, który wzbogaca smak przyrządzanych potraw. Wytrawni grzybiarze jednak wiedzą, że znalezienie go często graniczy z cudem. Odmiana ta więc to prawdziwy i często poszukiwany rarytas!

Cukrówka grzyb – gdzie rośnie i jakie są jego inne nazwy?

Grzyb cukrówka to mieszkaniec lasów liściastych. Bytuje na glebach wapiennych, więc często można go spotkać w parkach w towarzystwie buków, choć równie dobrze czuje się rosnąc obok dębów. W lasach iglastych występuje rzadziej. Jeśli jednak go tam spotkany, na pewno będzie się znajdował w pobliżu sosny zwyczajnej lub świerku pospolitego. Tak jak w przypadku większości grzybów w Polsce, wysiew cukrówki następuje w okresie od lipca do października, więc w tym czasie śmiało można wybrać się na grzybobranie. Choć zadomowił się on niemal w całej Europie, to niestety w Polsce bardzo rzadko można go spotkać. Grzyb cukrówka należy do rodziny gołąbkowatych i bardzo często jest mylony z gołąbkiem oliwkowym przez zbliżone w wyglądzie zabarwienie. Warto dodać, że jest to gatunek wymierający - znajduje się na czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Jego inne nazwy to: gołąbek czerwonka, surojadka cukrowa, syrojeszka czerwona, syrojeżka zamszowa czy gołąbek czerwony. Popularną obecnie nazwę gołąbek cukrówka nadała mu w 1991 roku biolog Alina Skirgiełło.

Zobacz film: Grzybobranie - polski sport narodowy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Grzyb cukrówka - jak go rozpoznać?

Jakie są cechy szczególne tego rodzaju grzyba jadalnego? Otóż kapelusz cukrówki ma na początku swego wzrostu kształt półkolisty, by finalnie stać się dość niekształtny, rozpostarty. Bardzo charakterystyczny jest tutaj wklęsły środek. Średnica grzyba może dochodzić do 15 cm. Jeśli chodzi o jego kolorystykę, to jest ona trudna do jednoznacznego określenia, gdyż często bywa zmienna. Kapelusz może więc mieć kolor wina, głębokiej czerwieni lub purpury czy wpadać w odcienie oliwkowe z domieszką brązu lub nawet przyjmować barwę brązowoczarną. Często widoczne są na nim także charakterystyczne czerwone plamki, a u starszych okazów krawędzie są karbowane. Miąższ u tej odmiany grzybów jest zwykle biały, a przy krawędziach może być nieco żółtawy. Blaszki natomiast są grube i szerokie, szorstkie w dotyku. Mogą mieć zabarwienie kremowe lub białoróżowe i często mają tendencję do rozwidlania. Co ważne, lepka i wilgotna skórka kapelusza dość łatwo daje się oddzielić od miąższu, jednak tylko do połowy. Trzon w cukrówce ma barwę białą z charakterystycznymi różowymi smużkami. Do tego posiada kształt walcowaty i - co znamienne - jest lekko szerszy u szczytu. Jest przy tym dość niski, jego maksymalna wysokość to 8 cm, a średnica to ok. 1,5- 3 cm. U młodych okazów jest on gładki i jędrny, u starszych lekko żeberkowaty lub watowaty. To sprawia, że nawet laik bardzo łatwo może ocenić, z jakim egzemplarzem ma do czynienia.

Grzyb gołąbek cukrówka w kuchni – jak go wykorzystać?

Grzyb cukrówka to jeden z najbardziej smacznych grzybów, co sugeruje nawet jego nazwa. Niezwykły jest także jego orzechowy zapach. Nie istnieją jednak żadne dane na temat tego, czy grzyb ten posiada jakieś wartości odżywcze. Ma za to lekko owocowy aromat, co czyni go idealnym dodatkiem do sałatek. Świetnie zatem będzie smakował, jeśli podsmażymy go na maśle i skomponujemy go wraz z sałatą lodową, wybranym serem oraz surowymi warzywami. Inne propozycje do wykorzystania to np. użycie cukrówki w zapiekance, tortellini, kotletach mielonych z farszem, plackach, naleśnikach, a nawet tostach z grzybami i mozzarellą. W każdej z wersji będzie smakował wyśmienicie. Pamiętajmy jednak o tym, że grzyb cukrówka bardzo źle znosi transport i nie nadaje się do przerobu, gdyż jest niezwykle kruchy. Weków z jego wykorzystaniem więc raczej nie przygotujemy. Jego łagodny smak czyni go jednak doskonały kandydatem do przygotowania pysznych sosów na jego bazie lub zupy krem. Idealnie sprawdzi się także jako dodatek do wszelkiego rodzaju mięs. Co ciekawe, tę odmianę grzyba z rodziny gołąbkowatych możemy jadać nawet na surowo!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości