Psychologia

Córeczka tatusia. Dlaczego ojciec jest tak ważny w życiu córki?

Psychologia

Córeczka tatusia. Dlaczego ojciec jest tak ważny w życiu córki?

Według stereotypu, mężczyźni najbardziej oczekują przyjścia na świat syna. Nic bardziej mylnego. Wystarczy jedno spojrzenie na słodką buzię córeczki, aby tata oszalał na jej punkcie. Za co ojcowie kochają swoje małe królewny? Jak ważna jest relacja ojciec - córka w życiu dziecka? 

Kim jest tata dla swojej córeczki? 

Relacja ojciec - córka jest jedną z dwóch kluczowych w życiu dziecka. Tata to często dla dziewczynki pierwowzór mężczyzny.

Niemowlęta płci żeńskiej są przeważnie mniejsze i delikatniejsze, co u młodych ojców budzi naturalny instynkt opiekuńczy. Przyznaje to Grzegorz Sobieszek - trener sportów walki, tata 1,5 rocznej Heleny. 

Moment,  gdy ją biorę na ręce, jestem całkiem innym człowiekiem. W moim życiu obecnie córka jest najważniejsza. W świecie sportów walki, w którym przebywam, gdy twardzi zawodnicy -  fighterzy mówią o swoich córkach, to po prostu miękną 

Robert Janowski dziennikarz ma dwie córki:  Tolę (20 lat) i  Anielę (22 lata). Ma też syna i - jak podkreśla - widzi różnicę między wychowywaniem dziewczynki i chłopca.

Syna wychowujesz na twardziela, a córkę rozpieszczasz. To jest chyba atawistyczne

Córki rozczulają  ojców - wyjaśnia psycholog Magdalena Chorzewska .

Matka chce, by córka była trochę na jej obraz i podobieństwo. Natomiast mężczyzna chce swoje córki chronić 

Jak ważna w życiu dziecka jest relacja ojciec – córka? 

Postawa ojca względem córki ma gigantyczny wpływ na kształtującą się osobowość, poczucie własnej wartości, przekonania na temat mężczyzn, a także innych ludzi. Dziewczynka, która czuje się kochana, doceniana, ma wsparcie, a jej potrzeby są zauważane, kształtuje w sobie przekonanie, że jest ważna dla świata i innych ludzi. Tym samym  wierzy, że jest wartościową osobą. Dla odmiany, córka krytykowana lub deprawowana emocjonalnie  będzie budowała w sobie przekonanie, że jest nieważna, gorsza, właściwie nijaka. 

Stereotyp kochająca mama – surowy ojciec

To przekonanie wynikało z wcześniejszych lat i modeli rodzin: matka w domu, a ojciec na wojnie czy w pracy. Osobą troszczącą się była mama, a surowy tata wracając do domu nagradzał lub karcił. Dziś role się pozmieniały i wszystko zależy od charakteru oraz osobowości rodziców. Czasem to matki są bardziej surowe, a ojcowie rozpieszczają córeczki.

Zobacz też: 

Co sądzisz o tym artykule?
55
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0