Gorące tematy

Coraz więcej Polaków umiera z powodu zanieczyszczeń powietrza. "Połowa smogu pochodzi z naszych domów"

Gorące tematy

Coraz więcej Polaków umiera z powodu zanieczyszczeń powietrza. "Połowa smogu pochodzi z naszych domów"

Każdego roku osiem milionów osób umiera z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniami powietrza. Smogu najczęściej nie widać gołym okiem, przez co nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia, jakie dla nas stanowi. Naukowcy dowodzą, że to cichy zabójca.

Zanieczyszczone powietrze atakuje nasze płuca

O tym, że smog ma fatalny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, słyszymy niemal codziennie. Trudno nam jednak wyobrazić sobie, jak działa. Karina Majak, animatorka z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie pokazała widzom krótkie doświadczenie, które obrazuje to najlepiej. Do jego przeprowadzenia wystarczą dwa szklane pojemniki, garść śmieci, zapalniczka i dwie czyste gazy. Eksperyment zobaczysz w materiale wideo.

Smog cichym zabójcą ludzi

W studiu Dzień Dobry TVN gościł Piotr Siergiej. Aktywista smogowy ostrzegał przed niebezpieczeństwem, jakie niesie zanieczyszczone powietrze. 

- Pył osiada w naszych płucach i jest przyczyną bardzo wielu groźnych chorób. 45 tysięcy ludzi w Polsce umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza, a najnowsze szacunki podwajają tę liczbę - mówił.

Dodał też, że każdy dym, bez względu na stężenie, szkodzi ludziom. Według badaczy nie ma progowej ilości smogu, która byłaby dla nas neutralna.

Mogłoby się wydawać, że w czasie pandemii stężenie smogu w powietrzu zmaleje. W końcu większość z nas pracuje zdalnie, a część dzieci i młodzieży nadal uczy się wirtualnie. Tak się jednak nie stało. Winne są tzw. "kopciuchy" czyli stare piece. Ich posiadacze grzeją ostatnio częściej, ponieważ więcej czasu spędzają w domach.

- Ten smog, który widzimy w Polsce, w połowie pochodzi z naszych domów. Z tych 3,5 miliona domostw z "kopciuchami". Druga połowa dzieli się na transport, samochody, przemysł, energetykę, rolnictwo i jeszcze inne czynniki - tłumaczył aktywista.

W niektórych miastach wprowadzono już zakaz palenia w kominkach. W Warszawie obowiązuje on w dni, kiedy stężenie smogu przekracza normy.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
89
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
17.02.2021
Tommy
Polski Alarm Smogowy to fachowcy, proszę ich częściej zapraszać do programu.