Coach radzi, jak pokonać Blue Monday. „Poniedziałek to nowy dzień do działania”

Blue Monday uznawany jest za najbardziej depresyjny dzień w roku. Czy faktycznie musi taki być? Zobacz, co zrobić, żeby nie dopuszczać do siebie negatywnych myśli.

Najbardziej depresyjny dzień w roku przypada w trzeci poniedziałek stycznia - tak wynika z algorytmu stworzonego przez amerykańskich naukowców. Teoria ta jest dość kontrowersyjna, wiele osób uznaje ją za pseudonaukę. Na negatywne samopoczucie tego dnia mają wpływać przede wszystkim czynniki pogodowe i psychologiczne. Niektórzy borykają się z realizacją swoich postanowień noworocznych oraz spłatą pożyczek, co dodatkowo odbija się na nastroju.

Czas na plan

W opinii Karoliny Cwaliny-Stępniak, profesjonalnego coacha, każdy dzień jest dobry zarówno na dołowanie się, jak i zmianę nastawienia na lepsze. Ludzie często przykładają wagę do umownych dat, granic i okresów, ulegając im i dostosowując do nich swoją psychikę. Podobnie jest w Blue Monday, gdy z góry zakładamy, że nasz dzień będzie nieudany.

Ja nie wierzę w takie rzeczy. Ludzie ogólnie nie lubią poniedziałków. Każdemu radzę, żeby w niedzielę planować sobie to, co mamy zrobić w przyszłym tygodniu. Dzięki temu jesteśmy spokojniejsi, gdy nadchodzi poniedziałek i wdrażamy się w swoje obowiązki.

- zaleciła mentorka.

Zobacz: Nadchodzi Blue Monday - co to za dzień i dlaczego go obchodzimy?

Jak poprawić sobie humor?

Jak twierdzi coach, poniedziałki nie sprawią nam problemów, gdy wcześniej się do nich przygotujemy. Jeśli ułożymy plan, zaczniemy tydzień z lepszym nastawieniem. W niedziele dobrze więc wydzielić sobie czas na przemyślenie i ułożenie sobie tego, co mamy zrobić następnego dnia. Cwalina – Stępniak radzi, aby spisywać najważniejsze zadania i listy rzeczy do zrobienia, ale także zostawiać sobie więcej czasu na luz i odpoczynek. W efekcie w nowy tydzień wejdziemy spokojniej, bez niepotrzebnych nerwów, napięcia i pośpiechu.

Trzeba rozróżnić motywację zewnętrzną i wewnętrzną. Z zewnątrz dużo osób może nam mówić „uśmiechnij się”, „będzie dobrze”, a wewnętrzną sami musimy poczuć, a żeby to poczuć musimy coś zrobić. Jeżeli pomyślimy o tym, co mamy do zrobienia i się do tego przygotujemy, zaczniemy poniedziałek normalnie

– zauważyła Karolina Cwalina-Stępniak.

Pozytywne rezultaty przynosi również przypominanie sobie miłych zdarzeń z naszego życia. Innym sposobem na pokonanie złego humoru mogą być małe, sprawiające nam przyjemność czynności. Zaliczyć można do nich poranne rytuały, które pozytywnie nastawiają nas na cały dzień, jak chociażby dobra, poranna kawa.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Agata Polak

Źródło zdjęcia głównego: Eleonora Grigorjeva/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości